altijd held in Manchester Sunweb financiert antidoping programma 25 en laat Tour daarom links liggen Stam keert op Old Trafford niet terug als een ploeterende trainer, maar als een topcoach in spé Stam keert niet terug als een ploeterende trainer, maar als een topcoach in spé. Sinds hij in de zomer neerstreek bij The Royals, maakt de ploeg aanspraak op pro motie naar de Premier League. Reading, derde op de ranglijst, speelt voetbal gestoeld op geloof in eigen kunnen en zonder vrees. Ook morgen blijft de frisse huis stijl overeind. „We veranderen niets", stelde Stam. „We blijven trouw aan onze filosofie." Toptrainer Halverwege zijn eerste seizoen als hoofdtrainer voorspellen de media hem een toekomst vol hoogtepunten. Over de hobbels tijdens de cursus Coach Betaald Voetbal rept niemand. Het hoon gelach in Nederland over zijn pro blemen om in een klassikale om geving te leren, haalt geen krant. Velen zien hem als een soort ere burger van Engeland, mede dank zij zijn perfecte beheersing van de taal. Reading, waarbij landgenoten Roy Beerens, Joey van den Berg en Danzell Gravenberch onder contract staan, moet als het aan de achterban van Man United ligt, slechts een halteplaats zijn voor Stam. Aan hem is de taak om een vloek van de sterrenelftal len van Ferguson te doorbreken. Geen van hen slaagde er tot nu toe in uit te groeien tot een top trainer. In april had Yvonne Nauta (25) de keuze: schaatsen bij een commer cieel team, een inkomen en goede faciliteiten. Of zonder luxe trai nen bij een gewestelijk team en een zojuist afgesloten hypotheek bekostigen uit haar kleine spaar pot. Nauta koos het laatste. Een week geleden verraste ze door zich te plaatsen voor het EK all round dat vandaag begint. Hoeveel ze dit jaar zelfheeft be kostigd aan haar schaatscarrière? Nauta: „Ik heb het maar niet bijge houden, maar het is veel." Al sinds Jong Oranje staat ze te boek als groot talent op de lange afstan den. In de zes jaar die volgden maakte ze altijd deel uit van com merciële teams, maar het moest anders, vond Nauta. Haar grootste successen dateren uit 2024, toen ze het podium haalde op de EK en WK allround en zesde werd op de olympische 5000 meter. „De laat ste twee jaren gingen niet zoals ik wilde. Nu is de vorm er weer." Etenstijd In plaats van trainen in de och tend, met fris hoofd en benen en op ijs dat halverwege de trainings periode gedweild wordt, schaatst ze dit seizoen om 27.45 uur in de middag. Etenstijd. Dat was wen nen. Een fysiotherapeut is door gaans niet aanwezig. Trainers zijn ook niet fulltime beschikbaar. „Het was een enorm risico om voor gewest Friesland te kiezen", zegt Nauta. „Ook financieel. Ik heb het geluk dat ik mijn ouders achter me heb staan." Deze dagen leeft Nauta als een ling. Ze slaapt thuis in Heeren veen, want ze heeft in het hotel toch geen ploeg om bij aan te slui ten. Haar moeder komt langs om te koken. „Mijn ouders zeiden na vorig seizoen: we willen dat jij je weer goed voelt en lekker gaat schaatsen." Dat ze daardoor soms met pijn in de buik haar dure boodschappen stond af te rekenen in de supermarkt, dat was dan maar zo. Bij het gewest heeft ze een underdogpositie, dat bevalt. Bovendien dacht Nauta dat er bij het gewest meer ruimte zou zijn voor eigen ideeën. Vuist op tafel Ze is er zelf niet de persoon naar om in een commercieel team met de vuist op tafel te slaan en te zeg gen wat ze wilt. Bij het gewest durft ze dat wel. Maar Nauta is voorzichtig met haar woorden, ze is bescheiden, gevoelig en eerlijk. Een binnenvetter. Eigenwijs op z'n tijd. Haar fanatisme erfde ze van vader Dirk, die vier keer mee deed aan het grootste zeilevene- ment van de wereld, de Whit- bread Round the World, de voorlo per van de Volvo Ocean Race. Haar gedachten zijn soms haar grootste vijand, niet haar lichaam. In het verleden werd ze met regel maat bevangen door zenuwen op momenten dat het moest gebeu ren. Sloeg ze dicht, presteerde ze niet meer, terwijl het daarvoor zo makkelijk ging. Nauta: „Schaatsen kan ik wel. En die spanning heb ik inmiddels na al die jaren beter on der controle. Maar ik ben er nog steeds alert op. In het gewest heb ik geleerd weer terug naar mijn ge voel te gaan. Dat maakt nu het ver schil. Ik heb meer zelfvertrouwen. Als iets niet goed voelt, doe ik het ook niet meer." Als ze dit weekeinde bij de eer ste zes in het klassement eindigt, krijgt Nauta financiële ondersteu ning van NOC*NSF. Het zou haar situatie makkelijker maken. „Maar die druk wil ik mezelf niet opleg gen. Uiteindelijk gaat het om goed schaatsen, dat lukt niet met het mes op de keel, zoveel heb ik wel geleerd." EXTRA TESTS GREVEN Sunweb trekt de komende drie jaar anderhal ve ton uit voor een eigen antidoping programma. Ren ners van zowel de mannen- ploeg, de vrouwenploeg als de opleidingsploeg zullen door een onafhankelijke in stantie worden gecontro leerd. „We doen nu ook al onze medische checks, maar dit wordt een onafhankelijk dopingprogramma, met on afhankelijke controle", zegt teammanager Iwan Speken- brink. Het gaat om het tes ten van bloed en urine, naast de gebruikelijke con troles door de wereld antido ping organisatie WADA en die van het CADF (Cycling Anti-Doping Foundation) voor het biologisch pas poort. De resultaten van de extra controles worden door gespeeld naar de antido- ping-autoriteiten. „Het is een systeem waar wij geen invloed op hebben. Als ie mand positief test, kunnen wij dat niet verdoezelen", zegt Spekenbrink. een hoop rust. Vorig jaar lag John Degenkolb eruit en presteerde Warren Barguil door zijn valpar tij niet even goed. Daardoor kwam veel op mij af. Dat zal ho pelijk minder zijn." De consequentie is wel dat Du moulin, die altijd verkondigt al leen te fietsen om de beste te kunnen zijn, zich dit jaar wel licht tevreden moet stellen met minder tastbare resultaten. Vech ten voor een plek in de top-10 in de Giro is iets anders dan rit- winst in de Tour. „Het wordt een heel andere focus. Zevende wor den in de Giro is niet hetzelfde gevoel als het winnen van een etappe in de Tour. Dat zijn echt momenten die er uitspringen en dat zullen er minder worden. Maar met een zevende plek in de Giro kan ik ook tevreden zijn als ik daarmee een basis creëer voor de toekomst. Maar als ik over vier jaar nog steeds zevende wordt, dan heb ik toch liever zo'n sei zoen als vorig jaar met twee ritten in de Tour. Als het niet lukt, kan ik altijd nog terug." vrijdag 6 januari 2017 'Hard rijden lukt niet met mes op keel' Gewestelijk schaatsers plaatsen zich doorgaans niet voor interna tionale schaatskampioenschap pen. Yvonne Nauta schaatst van daag het EK allround, terwijl ze haar spaargeld gebruikt om haar sport te bekostigen. Lisette van der Geest Heerenveen Dumoulin Yvonne Nauta zoekt als lid van het gewest Friesland naar het goe de gevoel. Ze plaatste zich voor het EK allround, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24