'Yip Yap Jaap Stam' nog 24 4*. Kopman Sunweb-ploeg legt accent op Giro Na olympisch zilver, twee Touretappes en een ritzege en zes dagen roze trui in de Giro gaat Tom Dumoulin het anders doen. 2017 wordt een leerjaar als ronderenner. „Met een zevende plek in de Giro kan ik ook tevreden zijn." Kort Eredivisie Van den Goorbergh stopt Jurgen van den Goorbergh (foto) heeft tij dens de vierde etappe van de Dakar Rally de strijd gestaakt. De motorcoureur besloot het gisteren nog wel te proberen, maar had te veel last van zijn valpartij op woensdag. Ook titelverdediger Toby Price moest de ra ce staken. In het autoklassement verscheen tweevoudig winnaar Nasser Al-Attiyah gis teren niet aan de start. De Toyota was te be schadigd na de valpartij een dag eerder. VS ongeslagen naar finale Het tennisteam van de Verenigde Staten staat na drie zeges op een rij ongeslagen in de finale van de Hopman Cup, het gemeng de landentoernooi. Na eerdere zeges op Tsje chië (3-0) en Spanje (3-0) werd gisteren gastland Australië met 2-1 verslagen. De VS spelen morgen de finale tegen Zwitserland of Frankrijk. Die twee landen strijden van daag om de laatste finaleplek. De VS won nen de Hopman Cup al zes keer. Van der Poel fit voor NK Veldrijder Mathieu van der Poel (foto) heeft nauwelijks meer last van de nekblessure die hij vorige week opliep bij een val in de Azencross in Loenhout. Hij verschijnt zon dag in Sint-Michielsgestel aan de start voor een mogelijk derde Nederlandse titel op rij bij de elite. Van der Poel voorziet echter een zware race. „Lars van der Haar en Lars Boom zullen zeker weerwerk bieden en ik verwacht ook Corné van Kessel voorin." Fouten Labyad Ondanks twee memo rabele ritzeges in de afgelopen Tour de France, keert Tom Dumoulin deze zo mer niet terug in de grootste wie lerwedstrijd ter wereld. En hoe veel Dumoulin ook van de Amstel Gold Race houdt - de enige wed strijd die hij vroeger als kind zag -, ook de enige Nederlandse klas sieker zal hij voor het eerst niet rij den. Kill your darlings. Want Dumou lin staat aan de vooravond van een leerjaar als ronderenner. Hij ver kiest een hoogtestage boven de Amstel. En de Giro - met meer tijdritkilometers - boven de Tour. „Vervelend en pijnlijk", zegt hij over de gemaakte keuzes. „Ook omdat de Tour start met een tijdrit met de kans op geel. En die trui heb ik nog niet. Ik vond het moeilijk om voor de Giro te gaan, maar de Tour is nog een stap ho ger. Dan slaan we in een keer drie stappen over." Want hoewel hij afgelopen jaar in de Giro al zes dagen het roze om zijn schouders had en in 2015 tot twee dagen voor het einde van de Vuelta in de rode leiderstrui reed, maakt Dumoulin zich geen illusies. Een klassementsrenner is hij nog niet. „Het podium in de Gi ro dit jaar wordt heel moeilijk. Ik kan niet gelijk de switch maken: nu ga ik voor het klassement rij den en meteen meedoen voor de winst. Daar zit nog een stap tus sen. Ook bij mij. Die moet ergens gemaakt worden, en laat dat dit jaar maar zijn." Dus zal hij moeten leven als een ronderenner en zodoende staan er voor de Giro al twee hoogtestages gepland. Niet om zijn tijdrit te ver beteren, maar vooral om beter te klimmen. „Mijn klimwerk moet verbeteren, dat kan ik alleen maar doen door het vaker en meer te doen. Met het risico dat ik in de tijdrit minder zal presteren." Dat Dumoulin - het afgelopen jaar veruit de succesvolste renner van het team - een 'leerjaar' als ronderenner inlast, is mogelijk omdat de nieuwe Sunweb-ploeg beschikt over een kwartet kop mannen. Die zijn net voorgesteld op een podium in een hangar van het vliegveld Münster-Osnabruck. Een vreemde plek voor de presen tatie van een wielerploeg, maar ge kozen omdat de nieuwe hoofd sponsor Sunweb dit jaar vanaf hier naar zonvakanties vliegt. Dumoulin weet dat hij zich vol ledig kan richten op de Giro om dat andere kopmannen als de Fran se rondehoop voor de toekomst Warren Barguil en de aangetrok ken Australische sprinter Michael Matthews de honneurs waarne men in de Tour. Wilco Kelder man, overgekomen van Lotto-Jum bo, zal hem bijstaan in de Giro maar voor eigen kansen mogen rij den in de Vuelta. Dumoulin: „Ik denk dat we een sterker team heb ben dan vorig jaar. Dat geeft mij Op kalme toon probeerde Jaap Stam gisteren op trainingscom plex Hogwood Park in een ruimte vol journalisten de aandacht af te leiden. Het ging straks op Old Trafford, zo stelde de coach van de club uit het Championship tij dens de persconferentie vooraf gaand aan het bekerduel, niet om hem, maar om Reading. Helaas voor hem was zijn lot allang be paald. Alle aandacht richt zich morgen op Stam, een levende le gende in Manchester. Stam mag ruim vijftien jaar gele den zijn vertrokken bij The Red De vils, supporters zingen nog bijna wekelijks zijn lied met de aanste kelijke slotzin 'Yip Yap Jaap Stam'. Zijn brede schouders, boeventro nie en onverzettelijkheid maakten hem tot een cultheld. De dank baarheid voor zijn aandeel bij het veiligstellen van de landstitel, de FA Cup én de Champions League in 1999 nam ongekende propor ties aan. Zonder twijfel droeg zijn plotse linge afscheid bij aan de beeldvor ming. Kort na de publicatie van zijn biografie Head to Head ver kocht Sir Alex Ferguson hem aan Lazio Roma. Ferguson gaf later toe enorme spijt te hebben van de haastige verkoop. Ferguson Het tweetal heeft de plooien al lang gladgestreken. Morgen zal Ferguson vanaf de eretribune net zo hard voor Stam klappen als de fans van Manchester United. De ex-international van Oranje ge niet van alle Nederlanders met een verleden bij de club het mees te respect. Zelfs Ruud van Nistel- rooij kan niet tippen aan de centra le verdediger van weleer. Door zijn werk bij Reading groeit zijn aanzien verder. Quote 'Salarisplafond voor voetballers in China' vrijdag 6 januari 2017 AUTOSPORT TENNIS VELDRIJDEN Sipke Hulshoff en Arne Slot staan ook de tweede seizoenshelft voor de groep bij SC Cambuur. Ze volgden in oktober de ontsla gen Rob Maas op en blijven tot de zomer aan. Op het ATP-toernooi van Doha hebben Andy Murray en Novak Djokovic de halve eindstrijd bereikt. Murray treft daarin Tomas Berdych, Djokovic Fernando Verdasco. I Om de eredivisie aantrekkelijker te maken moet het aantal voet balclubs terug naar 16. Dat zegt Gijs de Jong, operationeel di recteur van de KNVB, in het NRC. Dat kan op zijn vroegst pas in 2018-19. Op het WTA-ten nistoernooi van Brisbane verloor de nummer een van de wereld, Angelique Ker- ber (foto) verras send van Jelina Svitolina (6-4 3-6 6-3). Kerber was slordig en maakte liefst 48 onnodige fouten. u Aanvankelijk lag er een contract van 2,5 jaar klaar, waarin een optie was opge nomen voor nog één extra sei zoen. Maar giste ren tekende Zak aria Labyad een 'vast' contract voor 3,5 jaar bij FC Utrecht. Andere koers voor Daan Hakkenberg Greven Tom Dumoulin tijdens de Tour. De Limburger laat de ronde nu aan zich voorbij gaan, hij richt zijn pijlen op de Giro. fotos cor vos Jaap Stam keert morgenmiddag met Reading FC terug op Old Trafford voor een ontmoeting met zijn oude club Manchester United in de derde ronde van de FA Cup. Geert Langendorff Manchester —China wil de enorme trans ferbedragen die worden uit gegeven om buitenlandse topvoetballers aan te trek ken inperken. Dat kondigde een woordvoerder van het ministerie van Sport aan. Carlos Tévez (foto) verdient bijvoor beeld meer dan 700 duizend euro per week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23