12 GLADHEID STROOIZOUT September-oktober Met lokaal -10 graden op de thermometer is de megawinter- operatie zout strooien dezer dagen in volle gang. Miljoenen kilo's gaan erdoorheen en honderden strooiwagens rukken 's nachts uit, zodat wij 's ochtends weer de weg op kunnen. Veel mensen steken een duimpje op als ze mij zien Inkopen Opslag Het materieel wordt getest en klaargemaakt. Marco Pater (31) uit Harskamp is een van de strooihelden die zich vandaag bekommeren om fietsers die dreigen weg te glibberen. In de regio Ede staat hij 24 uur per dag paraat om in zijn jeep met strooi-installatie te springen. Duizend kilo zout gooit hij zomaar op zijn route van 70 kilome ter kriskras door de regio. Het is dankbaar werk. „Veel mensen steken een duimpje op als ze mij zien." Maar ook niet ongevaarlijk. Want Pater is vaak als eerste op de weg. En zeker met de voorspelde ijzel van komende dagen is het ook voor Pater goed op letten. „Zeker op de rotondes en bij scherpe bochten kan het glad wor- den. Het ergste wat ik mee kan ma ken is dat ik zelf brokken maak", zegt hij. Dat het dezer dagen spekglad is op de wegen in Nederland weet Rijks waterstaat maar al te goed. Het glad heidmeetsysteem, dat automatisch een seintje geeft als het tijd is om te vrijdag 6 januari 2017 GO Kampen Vliegveld Maarssen y 'Valkenburg/A Lienden Raamsdonkveer Marco Pater uit Harskamp staat dezer dagen paraat om zout te strooien. 1000 kilo op een dag is voor hem -10 en ijzel: dus kom maar op met dat zout! Rijkswaterstaat (RWS) koopt tussen april en juli een grote hoeveelheid zout, aanvulllend tot een berg van 200 miljoen kilo. De vorige winter is 41 miljoen kilo zout gestrooid (tijdens 9.774 ritten), een vijfde van het beschikbare strooizout. In de winter van 2014-15 werd 77 miljoen kilo gestrooid. Het zout wordt opgeslagen in 5 centrale zoutloodsen. Van daaruit wordt het verspreid over 56 steunpunten. Strooiwagens: 546 Sneeuw ploegen: 350 Firestorms: 2 Spuit een zoutoplossing van 60-70 graden hitte, om ijs te verwijderen Met al het materieel zijn 1200 man personeel gemoeid: 800 chauffeurs en 400 man voor laden/lossen en coördinatie. Simone van Zwienen Raymond Boere Ede —Marco Pater A Gladheidscoördinator Tim Olst- hoorn in Breda, fotoariekievit Filesproeier: 1 Spuit vanaf de vluchtstrook tussen de file-auto's door.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12