m 9 Als je niet aan die lofzang op de islam meedoet, ben je een tokkie aan die lofzang op de islam, op diver siteit en de multiculturele samenle ving ben je een tokkie: kwaadwillend en dom." Een andere reden dat het integra tiedebat in Duitsland 'zo'n vijftien jaar achterloopt', zegt Koopmans, is dat Nederland de ervaring heeft van de jihadistische moord op Theo van Gogh. Tot aan de recente aanslagen ging islamistische terreur aan de Bondsrepubliek voorbij. „Dat heeft ook te maken met de moslimpopulaties in Duitsland. In meerderheid zijn dit Turken en men sen van de Balkan, relatief weinig Arabieren. Maar dat laatste voordeel heeft Angela Merkel met haar 'Wir schaffen das' en de komst van meer dan een miljoen mensen uit het Midden-Oosten met één gebaar tenietgedaan." Het moet mogelijk zijn om over ingrijpende beslissingen als Merkels politiek van open grenzen vragen te stellen, zonder van islamofobie en racisme te worden beschuldigd, vindt Koopmans. „Het is smakeloos om te stellen dat aan Merkels handen bloed zou kleven, maar je moet niet doen alsof massa-immigratie iets is dat een land zomaar overkomt. Het is een keuze. Merkel mag zeker worden verweten dat zij de grenzen van Europa heeft opengezet zonder de rest iets te vragen." „Door partijen als de CDU/CSU en de FDP word ik regelmatig geconsul teerd. In de nieuwe Duitse integra- tiewet zijn ook enkele adviezen van mij terug te vinden." In Koopmans' voorstellen ligt de nadruk op verplichte inburgerings- cursussen, het stellen van duidelijke eisen voor het verlenen van perma nente verblijfsvergunningen en bij naturalisatie, en het handhaven van de principes van de rechtsstaat. „We moeten veel duidelijker defi niëren wat de kern van de rechtsstaat is. Nu is het enorm moeilijk om migranten, die zonder papieren of met valse identiteitsbewijzen zijn binnengekomen, uit te zetten. En wanneer afgewezen asielzoekers worden teruggestuurd, schreeuwen critici moord en brand over 'nazi praktijken'. Dit soort verwrongen gedrag ondermijnt juist de rechts staat. Het is een gevolg van verkeerde politieke beslissingen als hier zo veel kwaadwillenden kunnen rondlopen, die niet uitgezet kunnen worden. Dat zijn misstanden die doden kunnen kosten. Het is ook niet rechtsstatelijk om iedereen maar binnen te laten en daarmee gewetenloze mensensmok kelaars in de kaart te spelen. Hoe kan dat een 'Europese waarde' zijn?" Onlangs waarschuwde Koopmans: vertegenwoordigers van de 'elite' moeten hun ivoren torens verlaten als zij het populisme de wind uit de zeilen willen nemen. Volgens de hoogleraar zetten 'kosmopolieten', die culturele en religieuze minder heden met hand en tand verdedigen, de dominante nationale cultuur - in Nederland gesymboliseerd door Zwarte Piet - veel te gemakkelijk weg als 'achterlijk' en 'racistisch'. „Ik vind de minachting waarmee zij de meerderheid van de burgers bejegenen schaamteloos en onbegrij pelijk. Die constante krenking zit veel mensen dwars. Die kosmo polieten - politici, intellectuelen, journalisten - hebben geen idee hoe zeer zij andersdenkenden krenken omdat ze geen enkele voeling met die mensen hebben." „Ik weet drommels goed hoe die leef wereld eruitziet. Voor die mensen is Nederland het referentiekader en een baken van identiteit, houvast en be scherming. In het buitenland ga je af en toe eens op vakantie. Die wereld staat mijlenver af van die van de hoogopgeleide veelvliegers, voor wie de geglobaliseerde wereld een prach tige speeltuin is. Dat is de kloof tus sen de elite en de gewone burgers waar helaas de populisten van profi teren." Koopmans zegt 'helaas', want hij ziet zichzelf als een ouderwetse sociaaldemocraat. Hij wil niet in het rechts-populistische kamp worden getrokken. „De AfD vraagt me een enkele keer om te komen spreken, maar daar ga ik niet op in. Toen Wil- ders mij eens fout citeerde, heb ik dat ook direct rechtgezet. Het is tragisch: als thema's zo beladen zijn als de is lam, immigratie en integratie, is het nauwelijks meer mogelijk om je in het midden staande te houden." „Nee, als je hier een rolletje kunt spe len in het debat en eventueel bakens kunt verzetten, bereik je zoveel meer dan in Nederland." Maar hoopvol is hij niet. „Je ziet dat de onbuigzamen aan het langste eind trekken. Radicalen stappen naar de rechter als ze hun zin niet krijgen, wij ergeren ons alleen. Mijn zoon wilde voor zijn middelbare school stage lopen bij een artsenpraktijk in de multiculturele wijk Kreuzberg in Berlijn. We kregen te horen dat er voor hem geen plaats is wegens het grote aantal islamitische patiënten dat bezwaar heeft tegen jonge man nelijke stagiaires. Een vriend van mij werd met hetzelfde argument meer maals geweigerd als sollicitant bij kinderdagverblijven in Berlijn. Dat is een subtiele vorm van islamise ring. Hoe gaan onze 'zachte' samen levingen het conflict winnen met die hardere cultuur? Dat lukt alleen als de westerse democratieën zich veel weerbaarder gaan opstellen." woensdag 4 januari 2017 GO M Ruud Koopmans is hoogleraar in Berlijn. „Bonds kanselier Angela Merkel mag worden verweten dat zij de grenzen van Europa heeft opengezet zonder de rest iets te vragen." fotoandreaschudowski Hoe is uw contact met de politiek? U komt zelf uit een laag opgeleid milieu, u was de eerste uit uw fami lie die ging studeren. Scheelt dat? Denkt u wegens de tegenstand die u in Duitsland ontmoet nooit aan weggaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9