8 Het Westen onderschat het gevaar van de radicale islam nog altijd. „Wereldwijd zijn 50 miljoen moslims bereid geweld te gebruiken", stelt socioloog Ruud Koopmans (55). rx INTERVIEW SOCIOLOOG RUUD KOOPMANS WAARSCHUWT VOOR ONDERSCHATTING Minstens 50 miljoen moslims accepteren geweld om de islam te verdedigen Ruud Koopmans is hoogleraar sociologie en migratie-onderzoek in Berlijn, de Duitse hoofdstad die vorige maand werd opge schrikt door een bloedige aanslag op een kerstmarkt. De wetenschapper vindt dat de islamitische gemeen schap zich duidelijker moet uitspre ken tegen terreur. „Het stoort mij dat er na dit soort aanslagen nooit een massale mobilisatie van moslims op gang komt. Als zoiets in naam van jouw religie gebeurt, heb je de ver antwoordelijkheid om te handelen. Maar ook nu wordt weer gezegd dat dit niets met de islam te maken heeft." Koopmans is sinds 2007 directeur van de afdeling Migratie, Integratie en Transnationalisatie van het soci aalwetenschappelijke instituut WZB aan het Landwehrkanal. De Neder lander is auteur van enkele gerucht makende onderzoeken, onder meer naar fundamentalisme onder Turkse en Marokkaanse moslims in zes Eu ropese landen. Koopmans: „Er bestaat een enorm gevoel van superioriteit binnen de is lam. Kijk naar de misstanden in mos limlanden: het ligt altijd aan de bui tenwereld. Uit onderzoek blijkt dat ongeveer de helft van de moslims wereldwijd gelooft dat Israël en de VS achter Islamitische Staat en de aanslagen van 11 september 2002 zouden zitten. Als je zo'n kritiekloos zelfbeeld hebt, wordt een gesprek moeilijk. Niet-moslims steunen die gedachtegang bovendien door elke kritiek te smoren met het verwijt van 'islamofobie'." „Van de moslims van Turkse en Marokkaanse komaf in Nederland moet 45 procent als 'fundamentalis tisch' worden beschouwd. Zij tolere ren maar één interpretatie van de Koran en stellen die boven de Neder landse wet. Bij deze groepen is er sprake van sterke segregatie: hun hele leven is ingericht op omgang met gelijkgezinden." „Dat is wereldwijd aanzienlijk. Er woedt een oorlog tussen verschil lende islamitische stromingen én tussen de radicale islam en het Wes ten. Je moet vaststellen dat van het miljard moslims bijna de helft een intolerante vorm van de islam aan hangt, waarbinnen haat jegens afvalligen en homoseksuelen en het schenden van vrouwenrechten normaal zijn. Van die 500 miljoen mensen, blijkt uit onderzoek, is 10 tot 20 procent bereid om geweld te ac cepteren - ook tegen burgers - om de islam te verdedigen. Dat zijn min stens 50 miljoen moslims. Dan weet je waar die 'eenzame wolven', die terreuraanslagen plegen, vandaan komen. Die zijn helemaal niet een zaam." „Linkse kranten als de Taz en Neues Deutschland noemden mij zonder wederhoor 'die racistische professor'. Uiteindelijk moest ik mij voor een volle zaal studenten verantwoorden. Ik dacht hen met onderzoeksresulta ten te kunnen overtuigen. Maar alles wat ik zei, stuitte op hoongelach, terwijl mijn tegenstanders luid ap plaus kregen voor beweringen zon der enige feitelijke onderbouwing. Het was een soort showproces, waar nota bene ook enkele collega's vrolijk aan meededen." Die ervaring heeft hem gehard, zegt Koopmans. „Mensen die mij aanvallen, deinzen er niet voor terug mijn onderzoeksresultaten te ver draaien en ronduit te liegen. Die spreek ik daar op aan. Ik geef ze niet eens een hand meer." „In de denkwereld van mijn tegen standers ben je 'fout' als je kritisch kijkt naar de islam en naar de wense lijkheid van immigratie omdat je daarmee rechtse populisten als Wilders en in Duitsland de AfD in de kaart zou spelen. Er zit ook een klassenaspect aan: als je niet meedoet 'Het Westen moet zich beter weren tegen islam' Wierd Duk Berlijn U hekelt het gebrek aan vermogen tot zelfkritiek in de islamitische gemeenschappen. Een grote minderheid van de mos lims in westerse landen leeft in pa rallelle samenlevingen, beweert u. Veel van de radicaliserende Euro pese moslimjongeren groeien op in deze milieus. Hoe groot is het dreigingspotentieel? Uw onderzoeksresultaten zouden 'twijfelachtig' zijn. U zou 'stemming maken tegen moslims'. Een groep 'antifascistische' Berlijnse studen ten voerde afgelopen najaar cam pagne tegen u. Waar komt die weerstand van daan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8