a Gerbrands gastspreker in Zierikzee bij sportverkiezingenSchouwen-Duiveland 'Ik hoop in het harnas te sterven' 13 Nominaties Sporter- en Sportlploeg zv „Van de Japanse bond. Dat maakt het voor mij alleen maar mooier. Daar waar de sport vandaan komt, vinden ze het wél de moeite waard mij deze eer te gunnen." Het Japanse verhaal begon voor de Vlissinger in 2001. Hij was toen als scheidsrechter aanwezig bij de World Games in Akita. Pas in 2014, toen Smid voor het WK in Thai land was, hoorde hij dat hij tóen al opgevallen was bij de Japanners. Ze zijn hem daarna intensief gaan volgen en toen ze de tijd rijp acht ten, hengelden ze hem binnen. „Dat gebeurde dus in Thailand", vertelt Smid. „Opeens kreeg ik te horen dat de voorzitter van de All Japan Ju-Jitsu 1 Federation me wilde spre- ken. En die vertelde me dat ze in Japan van het fighting system - al een bestaande manier van jujitsu - een aparte sport wilden maken. Dus met onder meer eigen scheidsrechters en aparte examens. Ik vond dat wel een mooi idee. Toen zei hij: het opzetten daarvan willen we helemaal bij jou neerleg gen. Ik dacht: hebben ze in Japan nou echt niet iemand die daar be ter toe in staat is? Maar die voorzit ter hield vol. Ik moest die Japan ners dus gaan vertellen hoe ze het binnen hun eigen sport moesten gaan doen. Wat een vertrouwen in mij!" Smid was misschien verbaasd, maar wist met de opdracht wel raad. Eigenlijk had hij alles al in zijn hoofd zitten. Op basis van zijn jarenlange ervaring gaf hij het fighting system als aparte sport vorm. „Je hebt min of meer vijf vormen van jujitsu. Fighting sys tem is daar sinds de jaren negentig één van. Maar voordien deed ik het hier in Vlissingen al. Het heette toen nog niet zo en de regels wa ren niet exact hetzelfde, maar het idee was hetzelfde. Ik wil maar zeggen: ik denk al lange tijd heel veel na over de ontwikkeling van de sport en dus kon ik wel iets met het verzoek van de Japan ners." Eén van de nieuwigheden bij Smids opzet, is het puntensys teem. Bij het fighting system dat hij nu in Japan aan het vormgeven is, mogen sporters op examen gaan als ze genoeg punten hebben verdiend in toernooien. En hoe verder ze komen, hoe betere resul taten ze op toernooien nodig heb ben om weer op examen te mogen. Smid: „Ik laat de jujitsuka's die examen doen ook meer zelf na denken. Tot nu toe zijn het ver plichte oefenvormen. Je moet pre cies de technieken laten zien die de examinator wil. Bij mij hebben ze een bepaalde vrijheid. Als ze maar laten zien dat ze allemaal verschillende technieken beheer sen." „Ja, ik ben in september geweest om het een en ander op te zetten. Dit jaar ga ik weer. Waarschijnlijk om een hele reeks examens af te nemen." „Ja, ze hebben me benoemd tot 'senior supervisor of the All Japan Ju-Jitsu Fe deration'. Als ik daar kom, word ik ook met alle egards ontvangen. Af en toe denk ik: staan ze nu echt alle maal zo netjes voor mij in de rij? Dan blijkt dat inderdaad het geval te zijn, haha." En als klap op de vuurpijl kwam die zesde dan. „Ja. In november was ik bij het WK in Polen. Daar was de voorzitter van de Japanse bond ook weer. Die zei te gen me: je hebt inmiddels zo veel voor ons gedaan, we gaan je die zesde dan geven. Wauw, als je zoiets van de Ja panners krijgt, vind ik dat echt schitterend." „Ik had een foto van de oorkonde op Facebook gezet. Daar kreeg ik heel veel positieve reacties op. Peter Smid •spö» ■fe- £-e iMfc ld Maar er zijner ook die totaal niet ge reageerd hebben. Dat vind ik wel te ke nend. Een aantal men- sen binnen de judo- bond, waar het jujitsu onder valt, vindt waarschijnlijk dat ik dit niet verdien. Nou ja, dat zegt meer over hen.Ik vind dat ik 'm wel dege lijk verdien." WAY OF LIFE Een aantal mensen binnen de judobond vindt waarschijnlijk dat ik dit niet verdien 'f 1- Nout van den Bos (atletiek) Marika Padmos (turnen) Leon van der Wekken (paar densport) Elvira de Weerdt (bowling) Pelle Gelderblom (atletiek) Sportploeg van het jaar: Beachtennisduo Van Sloo- ten/Boot (LTC Zierikzee) Mannenteam Forza Schou- wen-Duiveland (volleybal) Mannen MZC'n (voetbal) Mannen SKNWK (voetbal) Er worden prijzen uitgereikt in de categorieën Talent-, Vrijwilli ger-, Evenement- en Sporter- en Sportploeg van het Jaar. De win naars in de eerste drie genoemde categorieën gaan naar huis met res pectievelijk een aanmoedigings prijs, een penning van verdienste en de organisatieprijs. De prijsuitreikingen worden af gewisseld met presentaties en de monstraties, waaronder een van gastspreker Toon Gerbrands. De al gemeen directeur van PSV, presta tiemanager, auteur van de boeken De Lerende Winnaar en De Succes Crisis, oud-volleyballer en -volley- balcoach, gaat het hebben over de maakbaarheid van succes. Sluitstuk De verkiezingen van de Sporter- en Sportploeg van het Jaar (zie no minaties in kader) vormen het sluitstuk van de avond, die aan vangt om 19.30 uur. De entree is gratis en de presen tatie is in handen van het presenta tieduo Joop van der Laan en Marcel Willemse. woensdag 4 januari 2017 door Japans gebaar Van wie komt die rood-witte band dan? Je zit nu dus regelmatig in Ja pan? Je bent eigenlijk een hoge pief in Japan?. Hoe waren de reacties in Neder land? This is to certify that IS been promoted to 6tlt Dan ot All Ian" JT'r J"'JitSU Ky°si Mention AH Japan Ju-Jttsu Fighting System Associt ition ALL JAPAN JU-JITSU FEDERATION All Japan Ju-J.tsu fightinHfefeg, association <YA it. itf I ft «t a 4 £- A De oorkonde voor de zesde dan in het jujitsu, die Peter Smid kreeg van de Japanse bond All Japan Ju-Jitsu Federation, foto DIRKJAN GJELTEMA Peter Smid begon op zijn elfde met jujitsu. Hij merkte dat hij voor zichzelf op moest kunnen komen. Daarna werd hij heel fanatiek, in allerlei vecht- en verdedigingsspor- ten. De Vlissinger heeft nu de zesde dan in zowel jujitsu als tangsoodo, de eerste dan in judo en karate en een bruine band in het Brazilian jujitsu. Ook deed hij twee jaar aan boksen. „Het is een way of life. Dat klinkt heel cliché, maar het is wel precies zoals het is", ver telt Smid. „Ik hoop ook echt in het harnas te sterven." - Peter Smid A De rood-wit-gestreepte band die hoort bij de zesde dan. „Daar waar de sport vandaan komt, vinden ze het wél de moeite waard mij deze eer te gunnen." FOTO'S HART EN BOVEN: DIRK JAN GJELTEMA Sporter van het Jaar: ZIERIKZEE Meerdere individuele sporters en sportploegen van Schouwen-Duiveland weten op vrijdag 3 februari of zij nog een extra eretitel krijgen voor hun prestaties in het kalenderjaar 2016. Op die dag worden de sportverkiezingen Schouwen- Duiveland gehouden in het sport- café van Sportboulevard Sport- blok in Zierikzee. A PSV-bestuurder Toon Gerbrands. foto jan kok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 81