Kijk verder dan de windmolens 'Vonkjes' verlichten fietspad stroomloos Dreister in beroep in hoop op kortere straf School 2 Je kon erop wachten. Als van Michael van Gerwen maandag wereldkampioen darts wordt, lopen bij RCT Darts in Terneuzen meteen aanmeldingen binnen. DARTS SERIEUZE SPORT Commentaar Ruim een jaar geleden hing het bedrijf Tocardo waterturbines in een doorlaat van de stormvloedkering. Dat was een mijl paal in een veelbelovende ontwikkeling. Tocardo haalde meteen aardig wat geld op met crowdfunding. De trend leek gezet. Maar sindsdien gebeurt hier weinig met getijdenenergie. Dat ligt niet aan Zeeland. De provincie wil graag een showroom zijn voor de mogelijkheden. In de Brouwersdam is een nieuwe doorlaat naar zee - nodig voor de waterkwaliteit van het Grevelingenmeer - mooi te combineren met een getijdencentrale. Maar het Rijk laat het afweten. De aandacht gaat naar windenergie. Dat is kortzichtig. Overigens is het wel begrijpelijk dat minister Melanie Schultz geen geld uit het Deltafonds wil halen. Dat potje is voor de veiligheid. De kracht van getijden is zeer groot. In de Pentland Firth, het snel- stromende water tussen Schotland en de Orkney-eilanden, is een energiepark in aanbouw met de capaciteit van de kerncentrale Bors- sele. In het Nederlandse Deltagebied is de stroming veel minder, maar Zeeland is wel interessant als proeftuin voor wat je overal ter wereld kunt doen in rivieren en delta's. Daarom is het goed dat het provinciebestuur al warmloopt om de kansen van bedrijvigheid in getijdenenergie uit lagere stroomsnelheden onder de aandacht te brengen van het volgende kabinet. Dat moet natuurlijk met enige di plomatie gebeuren, maar het is geen tijd voor zachtzinnigheid. Want net als bij windenergie dreigt Nederland de boot te missen. Net als windenergie verdient getijdenenergie een duwtje in de rug. Welis waar liggen de grote kansen voor de toepassing van waterturbines in het buitenland, maar dat is voor Nederland nooit een belemmering geweest om te investeren. De volgende regering zou dus wat verder moeten kijken dan de windmolens. Net als bij de ontwikkeling van windenergie dreigt ons land bij waterturbines de boot te missen Het is een project van Waterschap Scheldestromen en Sandee Groep. Het product van het Kamperlandse groenbedrijf moet milieuvriende lijker, veiliger en energiezuiniger zijn dan traditionele straatverlich ting. Bovendien kan het worden aangelegd op plaatsen waar het las tig of duur is om elektriciteit aan te leggen. Wanneer de lichtgevende mar keerlijn precies wordt aangelegd is nog niet bekend. Medewerkers van beide bedrijven gaan volgende week eerst de straat op om fietsers te vragen hoe ze het fietspad erva ren met de huidige verlichting. Pas Als de proef met het vonkf ietspad slaagt, komt er op meer plekken dergelijke verlichting daarna wordt de glow-in-the-dark- verlichting aangelegd en vervol gens wordt deelnemers van het on derzoek opnieuw gevraagd wat ze van het 'vonkfietspad' vinden. Als de proef slaagt, wil het waterschap deze verlichting mogelijk op meer dere plaatsen gaan gebruiken. ALMANAK Lotta is vijfjaar en gaat al een jaar naar de basisschool. Die ligt te genover haar huis en in haar klas zitten leuke kinderen en ze heeft een aardige juf. Daar kan het dus niet aan liggen. Toch is er iets waardoor ze niet zo graag naar school gaat. De reden open baarde zich tijdens een studie- dag, toen Lotta bij haar opa en oma verbleef. Ze gingen schooltje spelen. Opa was de meester, oma en Lotta waren de kinderen. Wat gaan we dan le ren, vroeg oma. Waarop Lotta zei: „O, we doen net zoals op school. Daar leren we ook nooit iets." Al veel animo voor Delta Ride Maandelijks recept uit moestuin Nieuwe plek voor kerstbomenvuur TERNEUZEN Popquiz Porgy in no time gevuld Maandagavond zoeven de dartpijl tjes door het Racketcentrum Ter neuzen. Een flink deel van de vijftig leden tellende dartclub RCT Ter neuzen traint. Want darten is geen hobby die je bedrijft onder het ge not van een potje bier, het is een se rieuze sport, zegt RCT-voorzitter Wesley van Hoeijen (37). Het beste team van RCT Darts speelt inmid dels in de Superleague, de hoofd klasse van de Nederlandse Darts Bond. „Hij is indrukwekkend. Van Ger wen is een koele kikker. Hij denkt niet na bij wat hij gaat doen, hij speelt helemaal op zijn gevoel. Dan gooit hij de pijltjes lekker losjes uit zijn rechterhand. Als hij in die flow zit, is hij onverslaanbaar. Ja, om de vergelijking met voetballen te ma ken. Van Gerwen is de Messi van de dartsport." „Ik vind darts geen hobby. Het is wel in cafés ontstaan, wij bedrijven het echter als serieuze sport in een trainingscentrum. Met veel trainen en een dosis talent kun je ver ko men. Het is wel waar dat het bij dar ten om mentale weerbaarheid, om zelfvertrouwen gaat. Zelf heb ik wel eens een partij gewonnen na een 3- o-achterstand. Ik heb ook eens te gen vijfvoudig wereldkampioen Raymond van Barneveld gespeeld. De eerste leg won ik. Tegen een professional. Daar begin je dan over na te denken en daarna slaan de ze nuwen toe. Je maakt je dubbels niet meer, je gooit mis. Van Barneveld slachtte me af" „Jazeker. Daarom trainen we flink. Wie in de Superleague speelt, gooit elke dag. Je oefent onder meer op de manier waarop je de pijlen af werpt. Darts is een mix van talent en training." „Ja, telkens als een Nederlandse darter succes boekt, neemt het aan tal aanmeldingen bij dartclubs toe. Je zag dat indertijd bij Van Barne veld en nu met Van Gerwen. Onze club kreeg na maandag drie nieuwe aanmeldingen." L. reed in de nacht van 23 juni bij Noordgouwe een motor aan ter wijl hij veel te veel had gedronken. Daarbij kwam de 29-jarige K. van den Oever om het leven, haar vriend raakte zeer zwaar gewond. Volgens de Middelburgse rechters is L. schuldig aan doodslag en po ging tot doodslag. Raadsman Jos Wouters wijst erop dat zijn cliënt niet de dood van de motorrijdster heeft gewild. Ook zegt hij dat het achterlicht van de motor mogelijk niet brandde waardoor L. niet zag dat er iemand voor hem reed. „Had hij dat licht gezien, dan was hij zeker uitgeweken of gestopt." De advocaat vergelijkt de zaak van zijn cliënt met die van de man die ruim een jaar geleden met hoge snelheid bij Utrecht achterop een file botste terwijl hij onder in vloed was van drugs. Daarbij over leden twee inzittenden van die auto en twee raakten blijvend ge handicapt. Wouters: „Die man werd veroordeeld tot drie jaar cel." De Utrechtse rechters stelden dat hij niet opzettelijk handelde en er dus geen sprake was van doodslag, maar van dood door schuld. Wou ters verwacht dan ook dat L. in hoger beroep een lagere straf krijgt bij het gerechtshof in Den Bosch. De straf die L. kreeg is gelijk aan de eis van het Openbaar Ministerie. Het is nog niet bekend wanneer het hoger beroep dient. woensdag 4 januari 2017 n Een deel van het fietspad langs de Leliëndaalseweg tussen Sint Laurens en Middelburg krijgt wel heel bijzondere verlichting. Over een lengte van 300 meter worden 'vonkjes' geplaatst. Dat zijn lichtjes in het wegdek die geen elektriciteit verbruiken, maar die oplichten doordat ze zonlicht opslaan. Elodie Kint Middelburg Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Op de eerste dagen van 2017 hebben zich ruim zeshonderd liefhebbers ingeschreven voor de eerste Zeeuws-Vlaamse editie van de Delta Ride for the Roses, zondag 11 juni. De 'stormloop' is mo gelijk veroorzaakt door de limiet van 2000 deel nemers. Zoveel kan de Markt in Terneuzen er hebben. Comitévoorzitter Frits Bakker overweegt een andere startplek, als de limiet fors wordt over schreden. SLIJKPLAAT Topkok Edwin Vinke (foto) gaat maandelijks een spe ciaal recept schrijven voor de website moestuinen- bloem.nl waarin een sei zoensgroente of-kruid centraal zal staan. Vinke kan daarvoor putten uit de één hectare grote moestuin tegenover zijn restaurant De Zilte Hof in Slijkplaat met ruim twee honderd groenten- en kruidenplanten. Moestui- nenbloem.nl levert daar van het grootste deel. BURGH-HAAMSTEDE Doordat het terrein van de Vlasakkers drassig is en er een speeltuin is aangelegd met kunst gras, moet de kerst boomverbranding van Burgh-Haamstede ver huizen. De bomen wor den zaterdag om 19.00 uur in brand gestoken op het terrein van voormalig Duinoord. Scouting Wes- terschouwen haalt de bomen die dag op, als deze voor 10.00 uur langs de weg liggen. Zelf brengen kan ook. Met de populariteit van de popkwis in Porgy Bess zit het wel goed. In amper twee dagen, op 2 januari om 13.38 uur, zat ie al vol en de zevende editie van de avondvul lende kwis is pas 15 april. Inschrijven kan nog wel, meldt Roel van Antwerpen, een team komt dan op de reserve lijst. Winst van Frank Balkenende Terneuzen Heb jij ook genoten van Michael van Gerwen? In de finale in Lon den maakte hij gehakt van titel verdediger Gary Anderson (Groot-Brittannië). Voor de tweede keer werd hij wereld kampioen. Darts staat bekend als café- sport. Een biertje erbij en wat pijltjes afvuren. Is het niet een kwestie van je zenuwen bedwin gen en niet té veel bier drinken om aan de top te komen? Dat soort toppers kom je dus ook tegen in de Nederlandse competitie? Profiteren jullie van de WK-winst van Van Gerwen? De 44-jarige P. L. uit Dreischor gaat in hoger beroep. De man werd een week geleden veroor deeld tot een celstraf van zes jaar en een rijontzegging van tien jaar. Emile Calon Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 57