Een beetje snel trouwen, graag Pensioen over 10 jaar J: i 7 WAARVAN AKTE OD De notaris spaarrekening. Dat maakt je pensi oensituatie overzichtelijk en je hebt altijd toegang tot je geld (met uitzon dering van een depositorekening). Het nadeel is wel de huidige lage rente. Daardoor is het rendement op je spaargeld nu minimaal. Ook betaal je boven de 25.000 euro vermogens belasting (drempel van 2017). Voor fiscale partners ligt dat op 50.000 euro. Die vermogensbelasting bedraagt tot en met 20161,2 procent. Voor 2017 hanteert de Belastingdienst drie ver schillende tarieven. Effectief komt dat neer op circa 0,85 procent voor spaarbedragen tot en met 75.000 euro, tot circa 1,61 procent voor spaar bedragen boven de 975.000 euro. Kleine spaarders gaan er daardoor op vooruit, terwijl mensen met een groot vermogen meer gaan betalen. Banksparen. Lucratiever kan het zijn PROEFOPDESOM om je spaargeld op een bankspaarre- kening te stallen. Daarmee ben je niet alleen gevrijwaard van de ver mogensbelasting, maar geniet je vaak ook hogere rentes dan op een nor male spaarrekening. Bovendien is de premie-inleg fiscaal aftrekbaar. Wel ben je gebonden aan de jaarruimte: het bedrag dat je jaarlijks op deze ma nier mag inleggen. Op de website van de Belastingdienst kun je uitrekenen wat jouw jaarruimte is. Als je geen ruimte hebt, vervallen de belasting voordelen. Let wel, bij banksparen leg je geld in op een geblokkeerde spaarreke ning. Het moment van uitkeren hangt doorgaans samen met je AO W-leeftijd. Het is daarom raad zaam om alleen geld te storten dat je echt kunt missen, je kan er immers voor langere tijd niet meer bij. Lijfrente. Met een lijfrenteverzeke ring, of lijfrentepolis, spaar je in ter mijnen een bedrag bij je bank of ver zekeraar. Daarbij genietje dezelfde fiscale voordelen als banksparen. Toch zijn er belangrijke verschillen tussen beide spaarvormen. Een lijf rentepolis stopt op het moment dat je komt te overlijden. Je erfgenamen ontvangen in dat geval niets, tenzij je een overlijdensrisicoverzekering hebt afgesloten. Bij banksparen kunnen je erfgenamen wel beschikken over het gespaarde bedrag op je rekening. Ook valt bij banksparen je opge bouwde vermogen onder het deposi togarantiestelsel, waarmee je spaar tegoed bij een bankfaillissement tot ïoo.ooo euro gegarandeerd is. Dat geldt niet bij het faillissement van je lijfrenteverzekeraar. Daarnaast zijn de kosten van een lijfrentepolis vaak hoger dan die van banksparen. Heeft een lijfrenteverzekering dan alleen nadelen ten opzichte van banksparen? Nee. Zo kan een lijfren tepolis, anders dan banksparen, wel levenslang uitkeren. Dat kan gunstig zijn als je 100 wordt. Bij banksparen wordt de looptijd van de uitkering vooraf afgesproken (minimaal 5 tot doorgaans maximaal 20 jaar). Leef je dus langer, dan ontvang je niets meer. Laat je in elk geval goed informe ren voordat je een spaarproduct af sluit, bij voorkeur door een onafhan kelijk financieel adviseur. Beleggen. Je geld beleggen op de beurs behoort ook tot de mogelijkhe den. Dat levert gewoonlijk meer ren dement op dan sparen, maar is ook risicovoller. Beleggen wordt daarom vaak alleen aangeraden als je jong bent of als je pensionering nog even op zich laat wachten. Zo heb je meer tijd om eventuele verliezen goed te maken voordat je daadwerkelijk stopt met werken. Ook over je beleggingen betaal je elk jaar vermogensbelasting. Elk jaar datje langer blijft werken levert 8 procent meer pensioen op Werken. Waarschijnlijk de minst po pulaire optie. Toch kan het lonen. Zo levert elk jaar dat je langer werkt zo'n 8 procent meer pensioen op, je leven lang. Dus wie 3 jaar later stopt met werken, ontvangt bijna een kwart meer. Werken naast je pensioen kan ook. Dat heeft geen gevolgen voor je an dere inkomsten. Bovendien val je als gepensioneerde in een lager belas tingtarief. Hierdoor betaal je minder inkomstenbelasting over het ver diende bedrag. Ook hoefje geen pen sioenpremie meer af te dragen. Ze zijn duidelijk dol op elkaar, de twee jonge mensen tegenover me. Ze kun nen amper van elkaar afblijven. Zij is een tijdje geleden bij hem ingetrokken en nu willen ze hun zaken goed regelen. Heel ver standig. Want bijna de helft van de huwelijken en samenlevingsvormen eindigt in een schei ding. En dan zijn vaak de rapen gaar. Zoals een collega van mij altijd zegt: trouwen gaat over romantiek, scheiden over geld. De man van het stel aan mijn bureau had eerder een partner met wie hij een huis heeft gekocht. Toen zij vertrok, heeft hij haar uitge kocht. Daardoor is hij nu de enige eigenaar. Zijn nieuwe liefde betaalt mee aan hun geza menlijke huishouden, maar kan nergens aan spraak op maken. „Als hem iets overkomt, sta ik op straat." Hij wil dat ze zich daarover geen zorgen hoeft te maken. Dat kan op verschillende ma nieren, maar een trouwerij lost in één klap al les op. Door een huwelijk wordt zij automa tisch mede-eigenaar van het huis. Bovendien is ze beschermd als eventuele kinderen later, na zijn overlij den, aanspraak ma ken op hun erfdeel. Het langstlevende be ding is tegenwoordig in de wet vastgelegd. Als ik voorzichtig op per dat het misschien een idee is op huwe lijkse voorwaarden te trouwen - 'want je weet maar nooit' - wimpelt hij dat weg. „Wij gaan nooit uit elkaar." Aan een groots hu welijksfeest hebben ze geen behoefte. Gewoon op een maandagmorgen naar het stadhuis en gratis trouwen. Maar dan moeten ze, vertel ik hen, wel een beetje haast maken. Want er zit een addertje onder het gras. De wetgeving voor trouwen verandert, maar per wanneer? De huwelijkswetgeving staat namelijk op het punt te veranderen. Tot dusver geldt bij een huwelijk: wat van jou is, wordt ook van mij en omgekeerd. Maar de huidige standaard - de algehele gemeenschap van goederen - maakt plaats voor een andere: de beperkte gemeen schap, een soort wettelijke huwelijkse voor waarden. Daarmee blijft iedere partner in prin cipe eigenaar van zijn eigen bezittingen vóór het huwelijk en ontstaat hopelijk minder ge doe over geld en bezit als het huwelijk eindigt. Onduidelijk is alleen wanneer die verande ring precies in werking treedt. Ergens in de loop van 2017, misschien op 1 juli. De overheid communiceert daar niet helder over en dat schept verwarring. Omdat een dag eerder of la ter trouwen voor hen een wereld van verschil kan maken, besluiten de twee zo snel mogelijk naar het stadhuis te gaan. „Geen zorgen, notaris", zegt de jongeman bij het afscheid. „Dit is voor eeuwig." Ik wens hen veel geluk en hoop in stilte dat ze hun rotsvaste vertrouwen in elkaar nooit zullen beschamen. —Johan Nebbe ling woensdag 4 januari 2017 GO Hoe werkt het in de praktijk? Een fictief rekenvoorbeeld. Henk (57) en zijn vriendin Els (55) wonen samen in een rijtjeshuis, met een huur van 750 euro per maand. Omdat Henk eerder is gescheiden, heeft zijn ex-vrouw recht op een deel van zijn werkne merspensioen. Samen krijgen Henk en Els straks 600 euro per maand aan pensioen. Hun netto AOW-uitke- ring bedraagt afge rond 752 euro per per soon als ze beiden met pensioen zijn. Tegen die tijd hopen ze 30.000 euro spaar geld te hebben. Daar van kunnen ze dan ge durende 20 jaar zo'n 125 euro per maand opnemen. Pensioengat Dat levert een geza menlijk inkomen van 2.229 euro per maand op. Ze hebben uitgere kend 2.500 euro nodig te hebben om goed rond te kunnen komen, wat neerkomt op een gat van 271 euro per maand. Daarom moeten ze komende tien jaar flink meer zien te sparen en hun uitgaven aan passen. Ook gaan ze eens naar een goedkoper huurappartement kijken. Want doorwer ken na hun pensioen, daar hebben ze geen trek in. 44 Vragen? Vragen of opmerkingen naar aanleiding van dit artikel? Mail naar goederaad@persgroep.nl. Volgende week behandelen we enkele vragen en reacties. Mocht uw vraag niet aan bod komen, dan is het wellicht raadzaam elders om een persoonlijk advies te vragen, bijvoorbeeld bij een financieel adviseur. Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49