T 6 GELD GOED Financiële planning Voor veel mensen klinkt het nog ver weg: met pensioen gaan. Toch kan het geen kwaad om bijtijds stil te staan bij je financiële situatie na een arbeidzaam leven. Wie van zijn oude dag wil genieten, zit niet te wachten opeen pensioengat. Heffings korting r is sprake van een pensioengat als je AOW-uitkering, werknemerspensi oen en eventueel vermogen niet vol doende zijn om je lasten na pensionering te dragen. Of je zo'n gat hebt, hangt af van uiteen lopende factoren en verwachtingen. Zo kun je geld tekortkomen omdat je meer en ver wilt reizen, maar ook omdat je altijd parttime hebt gewerkt of bent gescheiden. Voor iedereen geldt: hoe eerder je weet dat je een pensioengat hebt, des te beter. Met dit stappenplan kan je eenvoudig nagaan of je genoeg over houdt voor je oude dag. En hoe je een eventueel pensioentekort kan aan vullen. Stap 1: Wat is de waarde van mijn AOW en pensioen? Iedereen die in Nederland woont of heeft gewoond en de AO W-leeftijd heeft bereikt, heeft recht op AOW. Hoeveel is afhankelijk van je woonsi tuatie. Alleenstaanden ontvangen per 1 januari 2017 €1.153,35 bruto per maand. Met heffingskorting (zie ka der) komt dit netto neer op €1.091,07. Personen met een partner (ge trouwd of samenwonend) krijgen minder: netto €751,69 per persoon per maand. Deze bedragen zijn ex clusief vakantiegeld, respectievelijk €71,61 en €51,15 bruto per maand. Het vakantiegeld wordt in mei uitbetaald. Altijd in loondienst gewerkt? Dan heb je waarschijnlijk via je werkgever aanvullend pensioen opgebouwd. De hoogte daarvan is gebaseerd op je sa laris en het aantal dienstjaren. Ga na aan welke pensioenfondsen je deelneemt en op welk bedrag je recht hebt AFTREK Wil je weten hoeveel pensioen je hebt opgebouwd, ga dan naar mijn- pensioenoverzicht.nl en log in met DigiD. Je persoonlijke account toont een overzicht van alle pensioenfond sen waaraan je deelneemt. Verder laat het zien op welk bedrag je recht hebt wanneer je stopt met werken. Let wel, dit zijn brutobedragen, er moet dus nog belasting vanaf. Is je pensioenoverzicht niet compleet, neem dan contact op met het ontbre kende fonds. Stap 2: Wanneer heb ik recht op AOW en pensioen? Dat is afhankelijk van je geboorteda tum. De AO W-leeftijd gaat tot 2021 geleidelijk omhoog van 65 naar 67 jaar en wordt daarna gekoppeld aan de gemiddelde levensverwachting. Geboren na 1954? Dan ligt je AO W-leeftijd bijna altijd hoger dan 67 jaar. Sterker nog: wie nu 30 is, kan waarschijnlijk pas rond zijn 71ste met pensioen. Op de website wijzerin- geldzaken.nl kun je eenvoudig jouw AO W-leeftijd berekenen, gebaseerd op de huidige wetgeving. Je werknemerspensioen heeft mo gelijk een andere ingangsdatum dan je AOW-uitkering. Dat kun je navra gen bij je pensioenfonds. Stap 3: Hoe groot is mijn vermogen? Schat in hoeveel geld er op je spaarre kening staat als je met pensioen gaat en wat de waarde is van eventuele beleggingen. Bezit je een eigen huis en overweeg je bij pensionering te verhuizen naar een huurwoning? Dan reken je de verkoopwaarde van je huis ook mee. De optelsom geeft een overzicht van je vermogen. Stap 4: Hoeveel geld heb ik straks nodig? Een goede indicatie is het bedrag dat je nu maandelijks uitgeeft. Let daar bij op je woonlasten. Heb je een hy potheek die is afgelost voor je stopt met werken? Dan zakken je uitgaven en heb je wellicht minder inkomen nodig. Verder is het van belang je wensen na pensionering op een rijtje te zetten. Wil je bijvoorbeeld vaker op vakantie? Dan dienen ook die kos ten te worden begroot. Ook kan het geen kwaad om rekening te houden met hogere zorgkosten; met ouder dom komen er ook meer kwaaltjes. Daarnaast is het de vraag over hoe veel jaren je jouw pensioen en spaar geld moet uitsmeren. We worden na melijk steeds ouder. Volgens cijfers van het Centraal Bureau van de Sta tistiek (CBS) leven Nederlandse mannen en vrouwen van 65 jaar oud gemiddeld nog zo'n 20 jaar. De le vensverwachting ligt daarmee ruim vijfjaar hoger dan in 2956, het jaar waarin de Algemene Ouderdomswet (AOW) inging. De verwachting is dat deze stijging komende jaren doorzet. Stap 5: Heb ik een pensioengat? Tel je AOW-uitkering, pensioen(en) en vermogen bij elkaar op. Vergeet ook je inkomen uit lijfrentes of an dere verzekeringsproducten niet. Zet dit bedrag af tegen het door jou ge wenste uitgavenpatroon vanaf je pensioenleeftijd. Liggen je lasten ho ger dan je inkomsten, dan is er sprake van een pensioengat. Tip: Reken het met de Pensioen- schijf-van-vijf van wijzeringeldza- ken.nl allemaal nog eens rustig na. De rekenhulp geeft op basis van je wensen, omstandigheden en inkom sten een globaal overzicht van je per soonlijke pensioensituatie. Ook kun je op de website terecht met overige vragen over je pensioen. Stap 6: Hoe kan ik mijn pensioen aanvullen? Zit je met een pensioengat, dan valt daar vaak nog genoeg aan te doen. De mogelijkheden op een rijtje. Sparen. Eenvoudig geld opzijzetten voor je pensioen doe je met een woensdag 4 januari 2017 Pas op, pensioengat! Op je AOW-uitke- ring houdt de overheid loonhef- fing in. Die bestaat uit inkomstenbe lasting en premie volksverzekerin gen. Maar dankzij heffingskortingen betaal je minder belasting en pre mie over je AOW. In 2017 kun je als gepensioneerde maximaal drie hef fingskortingen krij gen: algemene hef fingskorting (€1.151 bij een belastbaar inkomen tot 19.982 euro, daarboven in komensafhanke lijk), ouderenkor- ting (€1.292 bij een verzamelinkomen niet hoger dan 36.057 euro, daar boven €71) en al leenstaande oude- renkorting (€438).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48