'Geld stinkt en tabak ruikt' Cl 4 Bij het ontbijt of als toetje: een kommetje yoghurt gaat er altijd in. We testten zes volle varianten. Met dank aan de noeste arbeid van een tweetal bacteriën. Mijn geld en ik „Naast de sigarenzaak hebben mijn vrouw en ik twee reisbureaus in Apeldoorn. Ook sta ik op evenemen ten, houd ik voordrachten over siga ren en organiseer ik sigarenproeve- rijen." „Het is nu allemaal wat minder dan voorheen. De gouden tijden van de jaren zeventig en tachtig hebben we ook meegemaakt. Apeldoorn was toen een chique plaats met overal mooie damesmodezaken. Die deftige dames namen ook hun heren mee uit winkelen. En die kwamen dan bij mij sigaren degusteren. Wij plukken daarvan nog steeds de vruchten, om dat we toentertijd slim hebben be legd." Voor mij is aandachtig sigaren proeven een manier van leven „Toch wel aan sigaren. De sigaar die ik nu degusteer, kost 13,40 euro. Maar ik verkoop ook sigaren van 410 euro, in een kistje van tien stuks wel te verstaan." „Deze zaak bestaat al sinds 1919. De 100 jaar maak ik zeker vol. Daarna zie ik wel wat we doen. Ik heb nog zoveel plannen met de zaak en ik vind het allemaal nog veel te leuk. Eigenlijk zou ik al twintig jaar met pensioen kunnen, maar ik werk voor mijn ple zier." „Iedere dag begin ik rustig met een kopje koffie en een lekkere sigaar. Ik zeg altijd: 'Haast je wanneer je tijd hebt, dan heb je tijd wanneer er haast is'. Ik heb wel het gevoel dat ik tijd te kortkom. Ik heb altijd hard gewerkt, daardoor schoot genieten er vroeger nogal eens bij in. Daarom probeer ik nu tijdens het werk te genieten." „Ik heb nooit gespaard, wel geïnves teerd in vastgoed. Daardoor hebben we het goed. En dat maakt het sim pel: als ik iets wil hebben, dan koop ik het. Als ik iets niet wil hebben, dan laat ik het." „Het maakt het leven iets makkelij ker en aangenamer, want er zijn meer mogelijkheden. Maar sinds mijn vrouw kwakkelt met haar ge zondheid, stelt geld eigenlijk niks meer voor. Ik heb liever geen geld en dat zij gezond is." „Ons appartement in Noordwijk. Daar heb ik ook nog een prachtig oude Jaguar staan, compleet met whisky en een kist met sigaren ach terin." „Geld stinkt en tabak ruikt. Ik doe geen buitensporige dingen om aan geld te komen. Ik blijf altijd bij mij zelf. Geld verdienen met iets waar ik niet achter sta, zou ik nooit doen." „Nee, dat moet iedereen voor zichzelf weten. Doe waar je je prettig bij voelt. Voor mij is aandachtig sigaren proe ven een manier van leven, 's Morgens met een kop koffie en later op de dag met een mooie wijn of whisky. Siga- renrokers hebben de keuze, want je degusteert voor de gezelligheid. Siga ren bevatten geen verslavende stof fen zoals sigaretten, stoppen is dus niet nodig." ij zuivelboerderij Puur Natuur-de testruimte van vandaag - kan de yoghurt niet vol genoeg zijn. Lo gisch dus dat ze daar in het Utrechtse Oudewater 25 jaar geleden al overschakelden op de productie van hoofdzakelijk Turkse yoghurt, geroemd om een vetpercen tage van boven de tien procent. „Heerlijk man, van die yoghurt die je met een beitel uit de verpakking moet bikken", grapt de goedlachse eigenaar Jan Hoogenboom. „Nou, dat is wat overdreven", nuanceert doch ter Annelies. „Maar als je het kuipje zonder deksel ondersteboven houdt, moet de yoghurt wel gewoon blijven hangen." Vandaag testen we echter alleen de Hollandse variant, die wettelijk uit minstens drie procent vet moet be staan om het predicaat 'vol' te mogen dragen en zelden heel veel vetter wordt. De selectie van zes yoghurts vormt een kleine dwarsdoorsnede van het supermarktschap: één 'grote naam' (Campina), twee 'boerenyog- hurts' van kleinschalige fabrikanten (Gijs, gekocht bij Plus, en Weerrib- ben Zuivel, gekocht bij biosuper Eko- plaza) en drie huismerken (Milsani van Aldi, Zaanse Hoeve van Albert Heijnen Jumbo). Peppi en Kokkie Dat we überhaupt onze lepel in zo'n dikke kwak yoghurt kunnen zetten, is volledig te danken aan de noeste arbeid van twee bacteriën: de lange, dunne Lactobacillus bulgaricus en de dikke, bolvormige Streptococcus thermophilus. Door een kweekje van deze bacteriële Peppi en Kokki - ook wel een yoghurtcultuur genoemd - toe te voegen aan melk, worden de melksuikers langzaam omgezet in melkzuren en krijgt yoghurt zijn kenmerkende dikte en zure smaak. „Je zou dus kunnen zeggen dat yo ghurt een levend product is", legt productieleider John van der Horst uit. De gevriesdroogde culturen in Ou dewater worden ingeslagen bij een handelaar in Zweden. Maar onder de juiste omstandigheden kunnen de bacteriën in twee theelepels bio-yo- ghurt al genoeg zijn om een pak ge- ONS PANEL £Z> woensdag 4 januari 2017 Elke week bevragen we een streekgenoot over financiële kwes ties. Deze week: Hans van Werven, eigenaar van Hans van Werven Cigars in Apeldoorn. Charlene Berkhout Op welke manieren komt u aan geld? Is dat genoeg om van rond te komen? Waar gaat het meeste geld aan op? Heeft u de schaapjes al op het droge? Tijd is geld, zegt men. Hoe ervaart u dat? Maakt u tijd om geld over de balk te smijten? Maakt geld gelukkig? Wat is uw meest waardevolle bezit? Stinkt geld? Zou u mensen adviseren te stoppen met roken? Hans van Wer ven be gint elke dag met een kopje koffie en een lek kere sigaar. FOTO ROBVOSS Zuur vol en lekker dik Matthijs Meeuwsen Hoe zuurder, hoe beter vinden de drie yoghurt- testers. FOTOSHODY CAREMAN Jan Hoogenboom (59) Zelfverklaarde yoghurtgek. Boert al dertig jaar met zijn Puur Natuur zuivel. John van der Horst (56) Creëert als productieleider jaarlijks zo'n 4 miljoen liter yoghurt. 4 -. 1 Annelies Hoogenboom (25) Beoogde troonopvolger van het Oudewaterse yoghurtimperium.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46