3 ECONOMIE Wonderlijke omwenteling Leverman pro 2Le Creuset 3L'atelier du vin Westerse ketens massaal hun pro ductie naar China verplaatsten, kon den ze met een spuitgietmachine en een blik goedkope arbeiders snel veel geld verdienen. Maar de tijd van de echte boom is voorbij. Afnemers én werknemers stellen nu meer eisen en de concurrentie is groot. Meedraaien De volgende dag bezoeken we een speelgoedfabriek waar ze een soort Lego maken, maar uiteraard goedko per. Hier ga ik een paar uur mee draaien om te ervaren hoe het is om onze goedkope spulletjes maken. Als we de beveiligde toegang zijn gepasseerd, rijden we over een onver harde weg naar een wit fabrieksge bouw van vier verdiepingen. Op de begane grond bevindt zich de pro ductieafdeling. Het ruikt er scherp naar verhit plastic. Verdeeld over twee ruimtes staan zo'n zestig spuit- gietmachines. Aan de ene kant gaan er gekleurde plastic korrels in en aan de zijkant komen er bouwblokjes uit. In een volgende ruimte is een groepje arbeiders bezig de mallen op te schuren en bij te vijlen. Elke onef fenheid in de mal is later terug te zien in het plastic, dus dat moet grondig en handmatig gebeuren. Achterin de fabriek staat een arbeider korrels te verven in een soort grote centrifuge. Om hem heen staan zak ken met korrels in alle kleuren van de regenboog. We gaan met de trap omhoog en bereiken een felverlichte hal waar de bouwpakketjes worden geassem bleerd. Vandaag is een partij straalja- gertjes aan de beurt. Zo'n vijftig mensen werken verdeeld over vijf lo pende banden aan deze order. In Ne derland kun je zo'n straaljager al voor 5 euro kopen, terwijl je voor de echte van Lego snel meer dan het viervou dige kwijt bent. Ook hier is een deel van het werk geautomatiseerd. Maar er zijn klusjes die bij uitstek om mensenhanden vragen. Zo zit aan elke band een meisje met een stanleymes in rap tempo blokjes bij te snijden. Ik ga doosjes vouwen, ook echt handwerk. Dat valt zwaar tegen. Het tempo van mijn collega's is bij lange na niet bij te benen. Na een paar uurtjes flink zweten is het tijd voor lunch en houd ik het voor gezien. Ongelooflijk dat tientallen miljoe nen Chinezen dit jarenlang volhou den, vaak zes dagen per week, tien uur per dag. Naarmate de welvaart stijgt, zijn er wel steeds minder Chi nezen die daar nog zin in hebben. De fabrieken moeten zich inspannen om arbeiders aan zich te binden. Een goede lunch helpt daarbij. Zo als elke werknemer krijg ik een goed smakende rijsttafel in de kantine. Ze hoeven daar niet extra voor te beta len. Volgens Peter, de manager, moet hij zijn circa tweeduizend arbeiders Fabrieken moeten hun best doen om arbeiders aan zich te binden meer dan het minimumloon betalen omdat ze anders naar een andere fa briek vertrekken. Veel arbeiders wo nen nog in slaapzaaltjes op het fa brieksterrein en zien hun kinderen alleen tijdens de vakanties thuis op het platteland. Als ze aan het einde van de dag vrij zijn, springen de meesten op hun fiets of scooter om in de stad in van de avond te genieten. Wal-mart We reizen verder naar Dongguan. Daar treffen we in het centrum een modern, luxe winkelcentrum vol westerse ketens: KFC, Pizza Hut, Starbucks. En zelfs een Wal-Mart! Het lijkt de wereld op zijn kop: deze Amerikaanse supermarktketen die 'made in China' tegen wil en dank groot maakte in de VS, stort zich nu op de Chinese middenklasse. woensdag 4 januari 2017 Nog geen 40 jaar gele den verkeerde het Chi nese volk in diepe ar moede. Grote roergan ger Mao had het land weliswaar verenigd, maar zijn dictatoriale campagnes dreven de economie naar de af grond. Na zijn dood in 1976 hervatte China de han del met de rest van de wereld. Mao's opvolger Deng reisde naar de VS om investeerders te lok ken en zo begon de grootste economische aardverschuiving uit de moderne geschiedenis. Zo'n 300 miljoen Chine zen behoren inmiddels tot de middenklasse en binnen enkele jaren zal China de VS verslaan als grootste economie ter wereld. Het land is hard op weg om ook met zijn high tech de wereld te veroveren. Zo is de rakettechnologie al bijna net zo ver als die van de VS en Japan. beschadigde de kurk juist. Winnaar is de Leverman pro van Blomus. Een geavan ceerde kurkentrekker met een hefboom. Een aluminium draai- dop is natuurlijk het makkelijkst. De wijn wordt niet ondrink baar door 'kurk' en er kan geen lucht bij de wijn zoals bij kunst stof kurken. Nadeel van een schroefdop is de goedkope uitstra ling.— Bart Rost Type: Blomus. Vanaf €39,95 Met weinig kracht in vloeiende beweging een fles openen. De duurste uit de test. Type: Unique 2-step cork remover. Vanaf €19,50 Lekker klein, opent ook bierflesjes. Slechte kwaliteit plastic. Type: Twin blade Bilame. Vanaf €32,00 Prachtig design. Ergonomie, materialen en de prijs. BRON CONSUMENTENBOND A Roland Duong helpt een paar uur mee met speelgoeddoosjes vouwen. FOTO MICHEL COTTERINK 44 Volgende week: de gevolgen voor milieu en gezondheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 45