Koop Hollandse waar, steun elkaar 44 |>irl Duurste trekker wint de test <D O 2 ROLAND DUONG Made in China (1) China is hard op weg de grootste economie ter wereld te worden. 'Made in China' staat niet alleen meer voor goedkoop plastic spul, maar ook voor high techproducten. Wat is het geheim? Roland Duong ging op onderzoek. Voor Geld Goed doet hij verslag in twee delen. Column Winkelen we ons werkloos? Als consument gaan we vaak voor goedkoop. Maar de constante jacht op de laagste prijs zorgt ervoor dat winkelketens voor de middenklasse kei hard failliet gaan. V&D eruit, prijsvechter erin. Het aangezicht van de winkelstraat verandert zo ingrij pend en niet ten goede. Veel werknemers van de V&D hebben gelukkig weer werk gevonden. Maar de meesten, u raadt het al: op flexibele basis. Een vaste baan is tegenwoordig een luxe. Het is een grote economische trend: de mid denklasse in rijke landen is de afgelopen dertig jaar gestagneerd en heeft veel zekerheden zien verdampen. Deze ontwikkeling loopt parallel met de opkomst van goedkope spulletjes. Vrijhandel maakte de toestroom van goedkoop spul uit China mogelijk. Voor de consument was globalisering een zegen, voor de burger ligt het heel anders. De Nederlandse werker moest in een klap concurre ren met zijn veel goedkopere Chinese collega. Nu is de Nederlandse economie traditioneel erg ge oriënteerd op handel. Er werden bij ons minder fa brieken gesloten door globalisering dan in grotere westerse landen. Maar ook hier kost het banen. Er is een speciale pot voor slachtoffers van glo balisering. De EU heeft subsidieaanvragen van provincies Drenthe en Overijssel goedgekeurd om ontslagen werknemers van Aktiesport, Scapino en natuurlijk V&D weer aan het werk te helpen. Kan de consument de burger ook helpen? Koop Hollandse waar, dan steunen wij elkaar! Dit motto klinkt oubol lig, maar ik hecht er steeds meer waarde aan. Het is niet makkelijk made in Holland te vin den in het winkelschap. En als je dan een Neder lands merk hebt gevonden, moet je nog goed op de verpakking kijken waar het écht vandaan komt. Neem spelletjesmaker Jumbo. Sommige spel len van Jumbo komen uit China, andere uit Nederland. Een bezoek aan de spellenfabriek in Medemblik brengt opheldering. Een klassiek spel als stratego is made in China. Toch bestaat het spel uit Chinese en Nederlandse ingrediënten. Alles van hoogwaardig karton komt uit Nederland: de doos en het bord. De plastic onderdelen komen uit China. Plastic is niet veel goedkoper in China, maar het verwerken van plastic onderdelen in het spel kost veel handwerk. Daar zijn Nederlandse handjes te duur voor. Als de waarde van Chinese onderdelen hoger is dan die van de Nederlandse onderdelen, moet er made in China op de doos. Veel puzzels worden wel helemaal in Nederland gemaakt. Het is vakwerk, alle puzzelstukjes moe ten op een unieke manier naadloos aan elkaar pas sen. Puzzelmeester 'Hans van de stans' zoals hij wordt genoemd, zorgt hiervoor. Voor Jumbo is het ook een hele puzzel om de productie in Nederland te houden. De druk om te verplaatsen naar goed koper buitenland is er niet. Maar de fabriek kende wel reorganisaties en ook flexwerkers zijn noodza kelijk voor een gezonde bedrijfsvoering. Het gaat nu goed met Jumbo. Laten we dat zo houden. Mooi voornemen voor 2017: heel veel mens-erger-je-niet spelen. Nederlands merk kopen? Kijk goed waar het écht vandaan komt PRIJSPEIL TEST 1,2,3 Vanuit Hongkong rijden we over de gigantische Shen- zen Bay Bridge richting Shenzhen. De grens van de Volksrepubliek na dert. Ik ben zenuwachtig. Als journa list met de achterbak vol filmappara tuur kan je in China niet zomaar aan de slag. Daar heb je ingewikkelde vergunningen voor nodig die het fil men erg moeilijk maken. Gelukkig reizen wij op een zaken- visum en zijn we door een speel goedfabriek uitgenodigd een kijkje te komen nemen. Dat maakt het een stuk makkelijker, want zakenmensen worden in China zeer gastvrij behan deld. Aan de grens, onder het oog van twintig camera's, moeten we lang wachten bij de paspoortcontrole, maar we mogen door. Rijdend over de moderne snelweg is snel duidelijk dat China een enorme ontwikkeling doormaakt. Splinternieuwe auto's van onbe kende merken domineren de weg. Maar je ziet ook veel luxe auto's uit Europa. Vooral Audi's zijn populair onder de talloze fabriekseigenaren. We naderen Shenzhen. Deze stad staat model voor het groeiwonder China. In dertig jaar tijd uitgegroeid van een groot dorp tot een wereld stad van bijna elf miljoen inwoners, met een skyline van Manhattan-ach- tige allure. In 1980 was dit de eerste 'Speciale Economische Zone' waar buitenlandse handel werd toege staan. Tot dan toe ongekend in het communistische China. Fabrieken schoten als paddenstoelen uit de grond en wat volgde is de geschiede nis van de globalisering: China ver overde de wereld met de productie van onze spulletjes. Maar wij gaan door naar Shantou, de speelgoedhoofdstad van de we reld. Hier staan duizenden fabrieken die alle kinderen op de aardbol van hun speelgoed voorzien. In het kitscherige hotel waarin we over nachten, lopen zakenmannen en uit dagend geklede meisjes in en uit. Ze huren er karaokekamertjes voor 800 renminbi, de officiële valuta van de Volksrepubliek. Dat is ruim 100 euro. Dit zijn de mannen van de 'gouden generatie'. Vijftien jaar geleden, toen woensdag 4 januari 2017 Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. Reageren? roland.duong@persgroep.nl Bak met Drieko ningen een taart met een boon erin. Wie hem heeft, is op 6 januari de baas. Gedroogde nier bonen (perlOOg) Jumbo (Farmer) €0,30 Albert Heijn (Valle del Sole) €0,40) Ekoplaza (eigen merk) €0,54 VBKf AMandeïkakMeef 'Mm Koopmans zelf rijzend Amandel- bakmeel Jumbo €3,75 Plus €3,99 AH €3,99 Tefal Easy Grip springvorm 27 centimeter AH €5,00 Blokker €11,89 Bol.com €14,99 Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van kurkentrekkers. Oh, wat kan het verve lend zijn: een fles wijn waar de kurk met pijn en moeite uit komt. Of nog erger een kurk die halverwege afbreekt. Een goede kurkentrek ker is vaak het halve werk. De Consumenten bond testte vier bijzon dere exemplaren. De Le Creuset (inderdaad die van de pannen) Unique 2-step cork remover is eigenlijk gewoon een sommeliersmes. Het is de meeste praktische GO van de geteste trekkers omdat je er bijvoorbeeld ook een bierflesje mee open kunt maken. Toch wint de Le Creuset niet: te duur, zeker gezien de slechte kwaliteit plastic. De Twin blade corks crew van Bilame is een echte kurkentrekker. Je wrikt de punt tussen kurk en fles, draait en trekt dan de kurk eruit. Dit mechanisme zou zelfs oudere, fragiele kurken intact houden. Maar tijdens het testen Het geheim van de Chinezen Voor de VPRO maakte Roland Duong de 3-delige documen tairereeks De prijsvech ter over de opkomst van China. De eerste aflevering is te zien op zondag 8 januari, 21.05 uur, VPRO, NPO 2. T Een deel van de speelgoedproductie in de fabriek in Shantou blijft handwerk. FOTO MICHIEL COTTERINK O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44