Herstel geramde stuw in Maas gaat nog weken duren 3 Rijkswaterstaat heeft grote moeite om de vernielde stuw bij Grave te repareren. Zes dagen na het ongeluk op de Maas is er zelfs nog geen noodoplossing. Een flinke strop voor de vele schippers die nu tot twee dagen moeten omvaren. Een enkeling zit zelfs 'gevangen' tussen de sluizen. De trappen van de Maas et kerst naar Lapland. Schipper Gijs Rink dacht de vakantie van zijn leven te hebben. Tot hij afgelopen donderdag de eerste verontrustende berichtjes op zijn telefoon krijgt dat een tanker dwars door de stuw van Grave is gevaren. „Ik had meteen door dat het goed mis was", zegt hij. „Mijn schip Con Zelo ligt in de haven bij Heijen, stroomopwaarts. Dat wa ter zou door die kapotte stuw na tuurlijk flink gaan zakken." En zakken doet het waterpeil. Het schip van Rink valt drie meter naar beneden. „Gelukkig was een brandweerman zo slim om mijn trossen los te maken. Daardoor valt de schade aan het schip mee", zegt Rink. Maar daarmee is zijn probleem niet opgelost. Het wa terpeil is te laag om te kunnen va ren, ook al heeft hij geen lading. De schipper zit nu 'gevangen' tussen twee stuwen en baalt er goed van. Vandaag zou hij weer aan het werk gaan. Dagelijks zou hij 1.300 ton grind afleveren bij een baggeraar 15 kilometer ver derop. Elke dag dat de Maas ge stremd blijft, kost hem dat 1.600 euro omzet. Een schadepost die nog wel eens flink kan oplopen, want gisteren maakte Rijkswaterstaat bekend dat een noodoplossing op zich laat wachten. In totaal zijn er vijf juk ken beschadigd geraakt toen de tanker er dwars doorheen ging. Twee daarvan kunnen worden ge repareerd, maar de drie andere moeten worden vervangen. Rijkswaterstaat hoopt met een noodstuw toch het scheepvaart verkeer op de Maas weer op gang te kunnen brengen, maar ook die oplossing is nog niet zo eenvoudig. Zo kan de Maas niet tijdelijk met een dam worden afgesloten. Dat zou bij hevige regenval tot over stromingen kunnen leiden. Ook de noodstuw moet bij slecht weer binnen 48 uur weg kunnen. „We moeten dit echt heel zorgvuldig doen en doorrekenen. We willen niet meer kapot maken dan nu al het geval is", zegt Suzanne Maas, woordvoerster Rijkswaterstaat. Dat ook de noodoplossing zo lang duurt, komt volgens Maas omdat het ook voor Rijkswater staat de eerste keer is dat ze dit meemaken. „Dit is zo groot en zo uniek; daar hebben we geen draai boeken voor klaarliggen." Omvaren Ondertussen proberen schippers die niet 'gevangen' liggen er het beste van te maken, maar ook dat valt nog niet mee. Omvaren is mo gelijk, maar het is een barre tocht via België, ondervindt schipper Leon de Wit van containerschip La Blanca. Het kost hem nu 24 uur extra om van Rotterdam naar de containerhaven in Born te komen. Bovendien heeft hij 87 containers op de kade moeten laten, omdat de bruggen daar 3 meter lager zijn dan in Nederland. „En dan moet ik nog afwachten of ik door mag va ren na Genk. Mijn schip is eigen lijk te breed." Volgens Binnenvaart Logistiek Nederland passeren dagelijks zo'n 75 tot 100 schippers de sluizen in de Maas. Dat komt neer op 1.800 tot 2.000 vrachtwagenladingen per dag. Volgens woordvoerder Wilco Volker loopt de schade voor al deze schippers op tot zo'n 300.000 euro per dag. „En dan hebben we het nog niet eens over de schade die de bedrijven op de kade hebben, omdat ze niet of moeilijker kunnen worden be voorraad." Niet alleen schippers en bedrij ven hebben schade, maar ook de dijken langs de Maas waar het wa terpeil is gezakt. Het grondwater staat nu hoger, waardoor kwelwa ter binnendijks schade veroor zaakt. Op één plek moest het wa terschap al reparaties uitvoeren. Onderzoek Hoe het schip vorige week don derdag dwars door de sluizen kon varen, wordt onderzocht. De 52-ja- rige schipper uit Slowakije is zeer ervaren, aldus Cor Radings van de Duitse rederij Gefo, waar het schip onder valt. „Ook voor hem is dit een zeer ingrijpende ervaring. Hij krijgt vanuit het bedrijf alle on dersteuning die nodig is." De re der heeft een vervangende kapi tein en technische mensen naar Moerdijk gestuurd, waar het schip nu ligt. „Wij willen zelf ook weten wat er gebeurd is en wat de exacte schade is." Zowel het schip als de lading is verzekerd, benadrukt Ra dings. Vandaag wordt begonnen met het lossen van de boot; de benzeen wordt overgepompt naar een ander schip. woensdag 4 januari 2017 Het waterpeil van de Maas schommelt sterk. Om toch scheepvaart met een diepgang tot 3 meter mogelijk te maken, liggen er stuwen en sluizen tussen Maastricht en Rotterdam. Schepen kunnen passeren via sluizen. Valt er één stuw uit, dan zakt het peil bij de volgende stuw zo sterk dat boten droog komen te liggen, zoals in Gennep. Bij dichte mist, ramt de schipper de stuw bij Grave. De jachthaven van Grave staat nagenoeg droog. FOTO ED VAN ALEM Gennep Sambeek Oi Doordat de sluis bij Grave wegvalt, valt de Maas bij Sambeek bijna droog. Belfeld Maastricht Rotterdam Roermond De stukgevaren stuw bij Grave. 1b De kapitein laadt zijn schip Maria Valentine met 2 ton benzeen en gaat op weg. Kapitein tussen wal en schip Raymond Boere Heijen Het schip van Gijs Rink ligt voorlopig vast. foto koen verheijden Schipper Leon de Wit moet omvaren vanwege de kapotte stuw. Dat kost hem 24 uur extra.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3