BUITEN Witte bloemen mnmsmsMim 11 ^SUandbïlOraniezon Oranjezon heeft alle ingrediënten voor een wandeling. Bos, duinen, strand en dieren. Wie zich stilletjes door het bos beweegt, loopt kans om oog in oog met damherten of reeën te komen staan. Natuurgebied Oranjezon is mijn favoriete wandelplek op Walcheren. Het biedt een af wisselende tocht door bos, duinen en strand. En wie zich rustig houdt, kan zomaar oog in oog staan met reeën en damherten. Die zijn in 1944 bij de inundatie van Walcheren vrijgelaten uit het hertenpark van de buiten plaats Zeeduin in Oostkapelle. Nu leeft er een stabiele, wilde populatie in Oranjezon, leert de website van Het Zeeuwse Landschap. Ik heb ze hier nog maar een keer gezien, omdat i In geval van nood kan Oranjezon binnen 24 uur schoon drinkwater aan heel Walcheren leveren ik vaak een loopgenoot meeneem en de wandeling gebruik om bij te pra ten. Maar vandaag ga ik alleen. In het weekend en op feestdagen weten veel mensen Oranjezon te vinden, maar op deze rustige morgen is het par keerterrein aan de Koningin Emma- weg bij Vrouwenpolder bijna leeg. Vanaf de parkeerplaats loop je recht door langs camping Oranjezon het natuurgebied in. Aan het eind van de weg geven houten bordjes aan waar de twee paden heen leiden. De optie 'strand' kies ik in de zomer: zo kom je via het bos vrij snel bij de zee. Dit keer ga ik rechtdoor richting het hek. Oranjezon is vrij toegankelijk voor leden van Het Zeeuwse Landschap, anders betaal je een euro. Soms wordt dit gecontroleerd. Achter het hek staat links een wit gebouw met 'pompstation' erop. Een gedeelte van Oranjezon was namelijk van 1889 tot 1995 waterwingebied van de ge meente Middelburg. In geval van nood kan Oranjezon nog binnen vierentwintig uur schoon drinkwa ter aan heel Walcheren leveren. Na het hek loop je langs verschillende kanalen -vroeger onderdeel van het waterwingebied. Ik volg deze keer de rode paaltjes: een wandeling van on geveer vier kilometer. De weg voert eerst door het bos, daarna ga je het duingebied in. Na een paar kilometer moeten wandelaars weer een hek door. Een bord vertelt dat hier Konik- paarden lopen. Inderdaad zie ik in de verte een groepje grazen. Het is ver standig om de paarden met rust te la ten: dit zijn schrikachtige, wilde die ren. En van een afstandje zijn ze ook mooi. Af en toe zie ik al een stukje zee en ik hoor constant het rustgevende ge ruis van de golven. De zeereep komt in zicht. Ik sla linksaf en wijk van de rode paaltjesroute af naar het strand. De laatste duinen over. Wat is dit strand enorm uitgestrekt! Hier zou je ook uren kunnen wandelen. Maar na even te hebben gevoeld hoe koud het water is, ga ik weer richting de dui nen. Verder met de rodepaaltjes route. Na een paar honderd meter slaat de route rechtsaf over een klein zandpad het stille duingebied in. Verrassing: vijf damherten steken het pad over. Wauw! Wie mijn voorbeeld volgt: doe zachtjes. Maar ook als je geen damherten of reeën ziet, is het een heerlijke wandeling om even tot jezelf te komen en te genieten van dit afwisselende landschapsgebied. NATUURJOURNAAL at nu voor een normale winter doorgaat was nog maar enkele de cennia geleden een heel slap kwakkelwintertje. Afgelopen weekend viel er bij ons in de buurt een beetje poedersneeuw. Het was maar een minieme hoeveelheid, maar net genoeg om te zorgen voor witte daken en een wit film pje op de weg. Het lijkt wel of je van dit soort dingen meer gaat ge nieten naarmate ze zeldzamer worden. Nu de klimaatopwarming in hoog tempo doorzet, worden ijs- en sneeuwdagen steeds meer een feest voor het oog. De laatste week van het jaar kende ook een dag met heel veel rijp in de ochtenduren. Als fotograaf weet je niet wat je eerst moet doen. De verleiding is groot om als een razende op zoek te gaan naar iets bijzonders, voor het ultieme foto-moment. Helemaal fout na tuurlijk. De schoonheid is onder handbereik en het gaat niet om zoeken maar om kijken. Die ochtend lagen de onderwer pen voor het oprapen. Elke boom was getooid in feestkleed en sim pele grassprietjes waren omgeto verd in kunstzinnige miniatuurt jes. Aan het prikkeldraad hingen wat haren van runderen en ook die waren veranderd in ware kunstwerken. Je komt ogen en oren te kort op zo'n ochtend. Dat begon al met de ruiten van de auto die versierd waren met grillige ijs bloemen, zoals je ze in de tijd van enkel glas iedere winterochtend op de ruiten vond. Maar de echte bloemen spanden de kroon. Kaar- denbollen en klissen waren be dekt met een ragfijn ijslaagje en de ineengekrompen bloeiwijzen van de wilde peen waren voor een ogenblik weer prachtig om te zien. Maar de berenklauwen spanden de kroon. De bloeiwijzen staan nog fier rechtop en ze waren deze ochtend witter dan ze ooit in de zomer geweest zijn. woensdag 4 januari 2017 GO 4 Het kanaal door natuurgebied Oranjezon Dwars door de lage duintjes Hertjes verrassen Joanne Karkdijk Vrouwenpolder Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: Natuurgebied Oranjezon in Vrouwenpolder Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse De bloeiwijzen van de berenklauw, fotochiel jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 39