1 9 <=K>- PZC ONLINE Valt best mee dat #darten. Gooide met mijn eerste dartpijltje 220!! Recht het stopcon tact in... #rtl7darts #wkdarts GETIJDENCENTRALE velin gen- en de Brouwersdam moeten demonstratie locaties worden waar ver schillende technieken worden uitgeprobeerd. „Als we de techno logie willen exporteren moeten we onze buitenlandse klanten laten zien dat het echt werkt", verklaart Ackermans. „Niet iedereen gelooft nog in ge- tijdenenergie." De Deltawerken zijn de best denk bare plek, betoogt Dees. „Wij heb ben iets wat niemand in de wereld heeft, een infrastructuur die met weinig middelen geschikt kan wor den gemaakt voor getijdenenergie. Het is de enige locatie waar je de technologie in het echt kostenef fectief kunt testen. De centrale in de Brouwersdam kan een showcase worden waar de hele wereld naar komt kijken." „Laten we wel wezen, de Deltawer ken, onze iconen, zijn een beetje stoffig geworden. Er zijn in de we reld inmiddels meer weg- en wa terbouwers die een dammetje kun nen aanleggen. Met een Tidal Tech nology Center kunnen we er een nieuw icoon van maken. Alleen, nooit voor aan gelegd. Ze zijn voor de waterveilig heid. De primaire opdracht van Rijkswaterstaat is die te garanderen en dat doen ze goed. Maar daardoor zijn ze niet zo happig op een derde partij die daar dingen wil ontwik kelen. Ik heb wel de hoop dat het goed komt, maar we moeten het minder lang laten duren", aldus Ackermans. De ministeries van Economische Zaken en Infrastructuur en Milieu lijken niet echt bereid door te pak ken om een nieuwe industrie op te bouwen. De schotten tussen, of zelfs binnen Haagse departemen ten moeten worden afgebroken, vinden de producenten van water energie. En het Rijk zou de onren dabele top moeten financieren van deze innovatieve technologie, in de wetenschap dat die subsidie in de toekomst meer dan wordt terug ver diend. „We kunnen met getij denenergie naar een zelfde kostprijs als die van windenergie", erkent Dees. „Maar die heeft wel een voorsprong van twintig jaar. Minister Kamp zegt nu dat we direct moeten kunnen concurreren met wind. Dat is niet zo aardig." De eerste duizend megawatt wind op zee zijn ook zwaar gesubsidi eerd met vaste prijzen, benadrukt Van Breugel. Pas nu, door succes volle tenders, gaat de kostprijs van windenergie hard omlaag, waar door de staat miljarden euro's in zijn zak houdt. Des te schrijnen der dat er geen geld wordt uitge trokken voor getijdenenergie. „We hebben een technologische voor sprong. Gaan we die nu door Schouwen-Duiveland overheidsbeleid kwijtra ken?", vraagt de CEO van Tocardo zich af. „Net als bij de windenergie is gebeurd? Neder land is een fantastisch innovatie- land, maar helaas zijn we niet zo sterk in de implementatie." In Frankrijk, Duitsland, het Ver enigd Koninkrijk en Canada lig gen de concurrenten op de loer. Van Breugel: „Die halen ons bin nen drie jaar in." Dees: „Als we niet binnen nu en vier jaar laten zien wat we kunnen, moeten we gewoon stoppen." De hoop is gevestigd op een nieuw kabinet. Dan moeten de provin cies Zuid-Holland, Brabant en Zeeland daar wel snel op de stoep staan, waarschuwt gedeputeerde Ben de Reu. „Na het kerstreces ga ik met mijn collega's overleggen. Vanuit de regio wilden we ook geld op tafel leggen, maar ik hoop niet dat zij de handdoek nu in de ring gooien. Het is bizar dat de mi nister deze kans niet heeft gegre pen. We hadden het als provincies zo goed voorbereid. Ik was echt stomverbaasd. Vanuit Zeeland blijven we hierop inzetten. Dat past ook helemaal bij de adviezen van Jan Peter Balkenende voor de Zeeuwse economie. Energietran sitie en deltatechnologie zijn daarin een speerpunt." Als enige in de wereld hebben wij een standaardturbine, we hebben voorsprong Een getijdencentrale in de Brouwersdam zou voor 30.000 tot 50.000 huishoudens electriciteit op kunnen leveren. Noordzee woensdag 4 januari 2017 snenergie in Deltawerken hele wereld trekken' PC UW REACTIE Op verschillende plaatsen in Zeeland zijn gisteroch tend auto's van de weg ge gleden door de ijzel. P. de Zeeuw wil dat er ge strooid wordt op voorhand, ook in 30-kilometerzones. „Niks gestrooid", zegt Imke van Cleemputte. Volgens haar was het maandag ook een ijsbaan tussen Zaam- slag en Vogelwaarde: „Denken jullie nu echt dat daar de waarschuwing niet voor bedoeld is", vraagt Rode Pimpernel op Face- book. „Niet gaan zitten zei ken over het strooien. Maar rijden naar de omstandig heden, iets wat we geleerd hebben met het halen van het rijbewijs", vervolgt ze. S TWITTER Anton Kraus @AntonKraus Michael van Gerwen won maandagavond goud op het WK Darts in Londen. De onbetwiste nummer één van de wereldranglijst miste nog één hoofdprijs in zijn unieke prestatiereeks over de laatste twaalf maanden en ook die is nu binnen. Hij mag zich nu met recht de beste darter van de wereld noemen. ONLINE TOP-5 Meest gelezen op pzc.nl 1. De Bloemenbuurt in Vlis- singen is boos en bang 2. Opnieuw ongelukken door gladheid 3. Nieuwjaarsbende Vlis- singen oefende voor nacht vol vernielingen 4. Nudisten springen poe delnaakt ijskoude zee in bij nieuwjaarsduik (video) 5. 'Alle cabaretiers hebben ADHD' Kijk op www.pzc.nl of Q @pzcredactie Ff facebook.com/depzc 1 @pzcredactie GETIJDENCENTRALE Noordzee Ouddorp Turbine Water wordt omhooggeperst en valt naar beneden. Dit zuigt lucht aan: de luchtstroom drijft een turbine aan. Werking Bij eb, als het water terugstroomt, wordt de turbine ook aangedreven. Variant Bij vloed perst het water uit de Noord zee zich door de opening en drijft een turbine aan die stroom opwekt. zijn ze Ferdinand Dees van BT Pro jects dat een getijdencentrale wil aanleggen in de Brouwers dam. FOTO MECHTELD JANSEN -Hans van Breugel, directeur Tocardo Schouwen-Duiveland Ouddorp Goeree- Overflakkee Brouwersdam Grevelingenmeer Renesse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37