Concertbezoek moet ontspannen avontuur zijn 8 NIEUWE GETIJDENCENTRALE GEEN GELD VANUIT RIJK Door stroperige besluitvorming en verkeerde zuinigheid verloor Nederland zijn voorsprong op het gebied van windenergie. De Denen verdienen daar het grote geld mee. Bij de getijdenenergie dreigt hetzelfde, nu de centrale in de Brouwersdam op de lange baan is geschoven. Ik ben ervan overtuigd dat het HZO nog lang zal bestaan. Vanuit de positie die we nu bekleden willen we zeker nog groeien. Nog veel meer hèt or kest van de provincie Zeeland wor den en het publiek warm maken voor klassieke muziek in de meeste brede zin van het woord. Wat mij betreft kan het orkest zeker ook een ambassadeursrol op zich nemen om de provincie te promoten in den lande of daarbuiten", stelt diri gent Ivan Meylemans. Hij nam de baton over van Joan Berkhemer en ervoer dit als een eer. „Het orkest had een behoorlijk niveau. Mijn plan was simpelweg om dit niveau op te krikken. Ik vind We willen af van het hautain imago wat de klassieke muziek voor sommigen heeft dat je dat aan het publiek verschul digd bent. De toehoorders vergelij ken onze prestatie met die van an dere orkesten zoals de Philharmo- nie Zuidnederland. Dat orkest speelt regelmatig in Zeeland, maar de musici repeteren elke week en het orkest krijgt tien miljoen euro subsidie. HZO moet, nadat de sub sidiekraan steeds verder dichtge draaid werd, met een minimum aan middelen toch trachten het maximale eruit te halen. We spelen per jaar nog slechts vier series con certen. Een rechtstreeks gevolg is dat het orkest soms enkele maan den niet samen speelt. Dan zakt de kwaliteit van het samenspel en moeten we bij de eerste repetitie echt uit een diep dal klimmen om de nodige kwaliteit te halen." Meylemans besprak met de artis tieke commissie, de PR-afdeling en het bestuur hoe in de toekomst HZO zich moest profileren: „We willen onze bezoekersaantallen en ons imago opschroeven. We ver nieuwden de huisstijl en gaan bre der en creatiever programmeren. De verbetering zit in het leveren van de hoogst haalbare kwaliteit en het kijken naar de akoestische om standigheden en de concertlocaties. Zo hebben we in de theaters in de provincie al akoestische maatrege len getroffen en merken we dat in Goes de bezoekersaantallen flink gestegen zijn, het Nieuwjaarscon cert in de Mythe is al uitverkocht." Voorzitter Steven van Boven wil net als Meylemans inspelen op de nieuwe situatie. „Ondanks de be zuinigingen willen we ons belang laten zien. HZO is een aparte club, niemand werkt hier fulltime en er zijn veel vrijwilligers. We willen mensen aan ons binden (er zijn 6oo Vrienden van HZO). Wij zijn niet van de oude mensen muziek, maar voor jong en oud. Dat wil HZO uitstralen. Cultuur is voor en in Zeeland een bindende factor. Er komen nieuwe projecten zoals een bewerking van The Wall van Pink Floyd door Douwe Eisenga en een live uitvoering van de muziek die speciaal geschreven wordt bij de film/documentaire van Perry Mul der over de Westerschelde. Ook gaan we de klassieke muziek onder de aandacht brengen bij jongeren." Meylemans: „De vijver is in Zee land snel uitgevist en daarom moe ten ik en het orkest met heel veel creativiteit topkwaliteit leveren om aan de kwaliteitseisen en de ver wachtingen van publiek en subsi diegevers te voldoen. Onze trouwe bezoekers weten dat ik tijdens de reguliere concertenreeks regelma tig het programma toelicht. Dat doe ik vaak aan de hand van fragmen ten, zodat de luisteraar meer be grijpt van de thema's en het werk. Dat blijf ik doen. We willen in de toekomst af van het hautain imago wat de klassieke muziek voor som migen heeft. Een verkeerd idee, als ze eenmaal echt geluisterd hebben, weten ze dit ook. Het HZO wil de band met zijn publiek verstevigen. Een concertbezoek moet een ont spannen avontuur zijn, voor ieder een." Het is een harde klap, bevestigt directeur Hans van Breugel van Tocardo, het bedrijf dat de eerste getijden- centrale in Zeeland heeft gereali seerd, door vijf turbines in de Oos- terscheldekering te hangen. „Er lag een mooie kans, maar de over heid heeft een zeer teleurstellend signaal afgegeven." „Het is twee voor twaalf', waar schuwt Piet Ackermans. Behalve projectdirecteur bij Antea Group is hij voorzitter van de branche vereniging Energie uit Water. „We hadden marktleider kunnen wor den, maar straks lopen we achter. Het is doodzonde als onze branche hier geen kans krijgt iets te realiseren." „Het was een gouden kans", vindt ook Ferdinand Dees, directeur van BT Projects, het bedrijf dat een energiecentrale ontwikkelt in de Grevelingendam en een nog gro tere wil aanleggen in de Brou- wersdam. „Maar Den Haag heeft die absoluut niet gegrepen." Twee jaar geleden besloot het ka binet dat er weer beperkt getij moet komen in de Grevelingen en het Volkerak-Zoommeer. De wa terkwaliteit kan daar worden ver beterd door in de Brouwersdam een opening te maken naar de Noordzee. De industrie aast op de mogelijkheid om in die opening een getijdencentrale aan te leggen. Tijdens de recente begrotingsbe handelingen in de Tweede Kamer leken de laatste 75 miljoen euro die nodig waren te zijn gevonden, maar minister Melanie Schultz vond het niet verstandig die uit het Deltafonds te halen. Dat is geld voor waterveiligheid. Niet voor waterkwaliteit en al helemaal niet voor innovatie. Verkeerde zuinig heid, vindt Ackermans. „Het is niet verder kijken dan het hokje waarvoor je verantwoordelijk bent." Zo is de mogelijkheid om een ge- tijdencentrale te bouwen op de lange baan geschoven. Terwijl de tijd dringt. Op zich is de bijdrage van de Zeeuwse getijdencentrales aan de energievoorziening gering. De vijf turbines die vorig jaar in de Oosterscheldekering zijn gehan- lk was stomverbaasd dat de minister deze kans niet gegrepen heeft gen, leveren één megawatt. Dat is stroom voor 1000 huishoudens. Volgend jaar komt daar het Tidal Technology Center in de Flak- keese Spuisluis bij, in de Grevelin gendam. Die levert vijf megawatt. De geplande centrale in de Brou wersdam is weer een stap groter: tussen de 30 en 50 megawatt. Pea nuts vergeleken bij het vermogen van de grote windparken die op zee worden aangelegd, maar van onschatbare waarde om een nieuwe, succesvolle industrie in Nederland te vestigen. „Zo ont wikkel je technologie", legt Acker mans uit. „Je moet klein beginnen om de technologie volwassen te laten worden. Zo leer je om te gaan met de risico's van nieuwe ontwikkelingen." Wereldwijd wordt straks meer dan tien procent van de energie behoefte geleverd door getijden- centrales, is de verwachting. Voor de kust van Schotland en Wales, in Canada en in het Verre Oosten stikt het van de delta's die geschikt zijn voor getijdencentrales. Ne derland kan een cruciale rol spelen in de ontwikkeling daarvan. „Wij hebben absoluut een technische voorsprong", aldus Van Breugel. „Als enige in de wereld hebben wij een typecertificaat voor onze getijdenturbine, bij de concurren tie zijn het nog prototypes. Het is een standaardproduct dat we kun nen uitrollen." Daarvoor zijn plek ken nodig als de Oosterscheldeke ring, waar potentiële klanten kun nen kijken hoe het werkt. De Gre- woensdag 4 januari 2017 Het Zeeuws Orkest wil zijn imago opkrikken, foto hans colijn Het Zeeuws Orkest (HZO) wil een nieuwe weg inslaan. De mu sici willen de band met nieuw en bestaand publiek verstevigen. De programma's worden ver nieuwd, er komt een nieuwe huisstijl en ondanks de bezuini gingen wil het orkest bewijzen dat het een prachtig uniek sa mengesteld ensemble is, dat ge hoord moet worden. Jeanette Vergouwen - Ivan Meylemans, dirigent HZO Ernst Jan Rozendaal Vlissingen -Ben de Reu, gedeputeerde Getij d< zou de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36