Maar wat vieren we eigenlijk? 'li f (ff 800 Evenementen 7 MIDDELBURG800 STADSRECHTEN REDEN VOOR FEEST Het is feest in Middelburg. Een jaar lang. Overal in de stad hangen Middelburg800 vlaggen Er wordt speciaal bier getapt en een roos gedoopt. Maar waarom? Middelburg bij het Rozenbottelmannetje ja, wat is het voor een feestje dit jaar? Niet dat Middelburg 8oo jaar bestaat, wel dat het 8oo jaar geleden stadsrech ten kreeg. Vergelijk het met een kind. We vieren niet de geboorte, maar het volwassen worden. Een soort Sweet Sixteen. Want zoals de vroegere stadsarchivaris Peter Sijnke uitlegt: „Door stadsrechten kreeg Middelburg in 1217 een eigen identiteit. Het werd een zelfstan dige stad, met een eigen bestuur, eigen rechtspraak." En dat, zegt Sijnke, is wel dege lijk iets om te vieren. „Dankzij de stadsrechten en de ligging aan wa ter, is Middelburg uitgegroeid tot een grote handelsstad. Bovendien luidt een bekende uitdrukking: stadslucht maakt vrij. Dat bete kent dat als je je binnen de muren van de stad vestigde, je beschermd was door die stad. Als je ergens an ders iets had misdaan, was je in Middelburg veilig." Tenminste, totdat je hier iets fout deed. Dan was je nog niet ja rig. „Ze waren streng hoor", weet Sijnke. „Strenger dan in Goes bij voorbeeld. Daarover gaat het ge zegde: de heren van ter Goes zijn zo streng als appelmoes. Die van Middelburg niet. De stad had het halsrecht, ofwel: het uitvoeren van de doodstraf, en paste die ook toe. Mensen werden als waarschuwing opgehangen bij de ingang van de haven. Leuke binnenkomer hé!" Middelburg zeifis veel ouder dan 800 jaar. Het eerste echte be- ROSA MIDDELBURG gin ligt rond 880 na Christus, toen de Noormannen hier een ronde burg maakten. Stadsrechten kreeg een gemeenschap van een lands heer. „Die kende de gemeenschap rechten toe, zoals het innen van tolgelden en belastingen, maar de stad moest er wel iets voor terug doen. De landsheer eiste een deel van die inkomsten op. En hij kon de duimschroeven aandraaien, bij voorbeeld door te eisen dat de stad V I W" 't Middelburg kreeg stadsrechten van graaf Willem I van Holland én van gravin Johanna van Vlaanderen soldaten zou leveren aan zijn le ger." Het bijzondere aan Middelburg is dat zij de stadsrechten van niet één maar twee adelen kreeg: graaf Willem I van Holland en gravin Johanna van Vlaanderen. In 2227 dus. Althans... „Eigenlijk weten we niet precies wanneer", lacht Sijnke. „Die docu- menten waren vaak gedateerd. In dit geval echter niet. Het originele document is er ook niet meer. Dat is niet verbrand in 1940, zoals je misschien zou denken, maar al veel langer kwijt. Het is waar schijnlijk ooit opgestuurd naar Den Haag vanwege een juridisch geschil, maar nu nergens meer te vinden. Ik heb vorig jaar nog ge probeerd het te vinden, maar he laas. Er zijn wel allerlei afschriften uit later eeuwen waarin naar de stadsrechten wordt verwezen. In één ervan wordt zelfs een nog ou der stadsrecht genoemd, maar ook dat document is er niet meer. Het oudst bekende is uit 1217, dus daar moeten we ons op baseren." Binnen Zeeland is Middelburg de oudste stad, stelt Sijnke. Dom burg en Westkapelle kregen in 1223 stadsrechten. In Zeeuws- Vlaanderen liggen plaatsen met oudere stadsrechten. Hulst kreeg die in 1180, Axel in 1183, Aarden burg in 1187. „Maar ja", grijnst Sijnke, „dat was toen geen Zee land, dat was Vlaanderen." PROGRAMMA MIDDEL BURG woensdag 4 januari 2017 WA Middelburg gefeliciteerd! i' I Maurits Sep Middelburg T *n b f -Peter Sijnke Wat geef je iemand die jarig is? Een bloe metje valt altijd in de smaak. Middelburg Rozenstad schenkt de stad dit jaar een roos. Een eigen roos, ver noemd naar de stad: Rosa Middelburg. De roos wordt ergens dit jaar gedoopt, vertelt Lia Hector. De organi satie wil de stad groe ner en socialer maken en komt in het jubi leumjaar met extra ca deaus. Een feestje kan niet zonder muziek. Ook daar zorgt Middelburg Rozenstad voor, dank zij een stadslied Mijn Roos Middelburg. Dat is geschreven door Lonneke van Liere en wordt uitgebracht door Ingrid Borger (zange res) en East of the Sun (muziek). De cd wordt later in januari gepre senteerd en komt te koop. Vrijdag 6 januari is het lied al te horen op Omroep Zeeland. Is er dit jaar ook een feestelijk drankje? Jawel: rozen- likeur. Het Walchers Wijnmakers, Bierbrou wers en Likeurmakers Gilde heeft daarvoor een wedstrijd uitge schreven. Wie er mooi uit wil zien voor de jarige, kan ook op Middelburg Rozenstad rekenen. Die gaat met ouderen 800 rozencorsages maken. De in 1998 ontdekte funde ring van de Westmonsterkerk op de Markt, foto ruben oreel De ceremoniemeester voor de viering van 800 jaar stadsrech ten is de stichting Middel- burg800. Die heeft zelf ook een paar grote evenementen op de agenda gezet. Het jubi leumjaar wordt op zaterdag 14 januari geopend met een infor matiemarkt in de hal van het stadhuis, voorafgaand aan de nieuwjaarsreceptie van de ge meente. Daar wordt ook het ju bileumbier Middelburg800 ge presenteerd. Vanaf half januari zullen in de stad vlaggen met het logo van Middelburg800 wapperen. Kijk voor meer infor matie over het jubileumjaar op middelburg800.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35