Natuurvisie Zeeland 2017 - 2022 Een nieuwe energie-revolutie staat voor de deur 'Belasting hoger voor Thermphos' 5 ^Zeeland De provincie Zeeland moet kij ken hoeveel ze de belastingen nog kan verhogen. Dat kan nut tig zijn om financiële tegenval lers, zoals de schoonmaak van het Thermphos-terrein, op te vangen. Dat advies geeft minister Ro nald Plasterk (PvdA, Binnen landse Zaken) aan het dagelijks provinciebestuur. Plasterk heeft de begroting 2017 van de provin cie bestudeerd. Veel heeft hij er niet op aan te merken. Wel vindt hij het belangrijk dat Gedepu teerde Staten snel op een rij zet ten hoeveel de schoonmaak van het terrein van het failliete Thermphos gaat kosten en hoe ze dat gaan betalen. Met het oog daarop adviseert hij de provincie om uit te reke nen hoeveel de belastingen nog omhoog kunnen. Niet dat hij ad viseert om die te verhogen, want daar gaan Provinciale Staten over. Maar de minister vindt het wel belangrijk dat PS weten wat de speelruimte is. 112 NIEUWS Drenkeling is weer thuis Publiek bijna aangereden Ongelukken door gladheid VIJF VRAGEN OVER ENERGIENEUTRAAL WONEN Hoe minder energie je gebruikt, hoe makkelijker word je energieneutraal woensdag 4 januari 2017 Jeffrey Kutterink Middelburg Provinciale Staten stelden op 16 december 2016 de ontwerp-Natuurvisie Zeeland 2017 - 2022 vast. Via het Decentralisatieakkoord Natuur en het Natuurpact is het natuurbeleid volledig naar de provincies gedecentraliseerd. Natuurbeleid is daarmee een kerntaak van de Provincie geworden. De nieuwe Wet Natuurbescherming (inwerkingtreding 1 januari 2017) verplicht provincies een provinciale Natuur visie op te stelten. De Natuurvisie geeft een helder overzicht van de (nieuwe] taken en bevoegdheden en de ambities van de Provincie op het gebied van natuur en landschap. In de Natuurvisie staat verder hoe het natuurbeleid wordt uitgevoerd en gefinancierd. Ter inzage De ontwerp-Natuurvisie kunt u vanaf 4 januari 2017 inzien via www.zeeland.nl/publicaties-en-bekendmakingen/ nu-ter-inzage. De Natuurvisie ligt van 4 januari tot en met 15 februari 2017 ook ter inzage bij de receptie van de Provincie Zeeland, Abdij 6 in Middelburg, op werkdagen en desgevraagd buiten kantooruren. Voor het inzien buiten kantooruren, mondelinge toelichting of kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u bellen met het algemene nummer van de Provincie: 0118 - 63 10 11. Zienswijze ledereen kan tot zes weken na bekendmaking van het besluit tot vaststelling van de Natuurvisie (dus tot en met 15 februari 2017) een zienswijze op de Natuurvisie indienen bij het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 6001, 4-330 LA Middelburg. Zienswijzen worden voorzien van een reactie en opgenomen in een inspraaknota. De inspraaknota en Natuur visie Zeeland 2017 - 2022 zullen in het voorjaar van 2017 definitief worden vastgesteld door Provinciale Staten. Informatie over Provincie Zeeland: www.zeeland.nl Provincie VLISSINGEN De 62-jarige Vlissinger die maandag in het Kanaal door Walcheren bij West-Souburg was be land, is gisteren ontslagen uit het ziekenhuis. Dat heeft de politie bevestigd. De man reed door onbe kende oorzaak vanaf het Jaagpad met zijn fiets het kanaal in. Souburger Moos de Liever ging het water in en haalde hem er met de hulp van een andere om stander uit. Daarna ont fermden hulpverleners, onder wie een trauma-arts, zich over de Vlissinger. OOST-SOUBURG Winke lend publiek in Oost-Sou burg is dinsdagochtend op geschrikt door een auto die met hoge snelheid door de winkelstraten sjeesde. Omstanders moesten opzij springen om niet aangere den te worden. Eerder, rond 11.00 uur werd een stopteken gegeven op de N62. Hierop ging het voer tuig ervandoor en zette de politie de achtervolging in. De auto werd 25 minuten later klemgereden in Vlis- singen-Oost. De bestuur der is een 28-jarige Frans man. De inzittenden had den geen identiteitsbewij zen. Het drietal is aange houden en de auto is in be slag genomen. VLISSINGEN Gladheid heeft het verkeer dinsdag ochtend opnieuw parten gespeeld. Op verschillende plaatsen in Zeeland zijn au to's van de weg gegleden en dat heeft geleid tot schade. In Koewacht ramde een auto een lan taarnpaal en in Hansweert gleed een voertuig de sloot in. Bij het laatste ongeluk vielen ook gewonden. In Vogelwaarde en Absdale raakten ook auto's van de weg. Op de A58 vonden meerdere aanrijdingen plaats. Dat leidde tot korte files, onder meer bij Hein- kenszand. In grote delen van het land was code geel afgegeven vanwege de gladheid. Maandagochtend was het het ook al raak. een goed ventilatiesysteem helpen je op weg. 4Wat kost het ombouwen van een woning? Een bestaande woning energieneutraal maken kost al gauw enige tiendui zenden euro's. Hoeveel precies hangt uiteraard af van het soort woning en het systeem dat wordt toegepast. 5 Waarom is er op Zeeuws ni veau samenwerking nodig? In Zeeland staan zo'n 170.000 woningen. Slechts een heel klein deel is energieneutraal. Er is nog weinig ervaring met het op grote schaal ombouwen van bestaande woningen tot energieneutrale wo ningen. Alle betrokkenen kunnen dankzij die samenwerking in eigen provincie ervaring opdoen, want het zal zeker in het begin zoeken zijn naar de beste methodes. Niet alleen technisch, maar ook financi eel. In de jaren zestig schakelde Nederland massaal over op aardgas. De kolenkit werd een nostalgische paraplustandaard. Nu het aardgas op raakt, staat een nieuwe energie-revolutie voor de deur. Weg met het gas, op naar de gasvrije, energie-neutrale woning. In Zeeland zetten binnenkort overheden, ondernemers, onderwijs en milieuorganisaties hun handtekening onder een project om in 2045 de particuliere wonin gen energie-neutraal te hebben gemaakt. Wat is eigenlijk een energie- neutrale woning? Met 'energie- I neutraal' wordt bedoeld dat het huis net zoveel energie opwekt als het verbruikt. Zulke huizen worden ook wel zelfvoorzienende of nul- energiewoningen genoemd en hebben vaak energielabel A+++. Er zijn ook woningen die net iets meer energie verbruiken dan opwekken: zogenaamde 'passiefhuizen'. Nieuwbouwwoningen moeten vanaf 2020 energieneutraal zijn. 2 Hoe kan een woning zelf energie opwekken? Bekend zijn de zonnepanelen en zon necollectoren op het dak. Verwar ming door middel van aard- of luchtwarmte en een warmtepomp is een mogelijkheid voor wie er de ruimte voor heeft. Als je in een ap partement woont of in een kleine woning ben je afhankelijk van een gezamenlijk systeem op flat-, wijk of buurtniveau. Zo'n collectief sys teem kan als energieneutraal gel den mits het onafhankelijk is van een fossiele brandstof. 3 Wat kan ik als eigenaar van een bestaande woning nu al doen? Hoe minder energie je gebruikt, hoe gemakkelijker het is om energieneutraal te worden. Iso latie, energiezuinige apparaten en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33