Een persoonlijk gesprek werkt goed 4 Kinderarts Eric Sulkers begint voor zichzelf met ADHD als speerpunt. „Een gesprek van een kwartier is te kort." PC Kinderarts Eric Sul kers ziet het met lede ogen aan: te weinig kinderen worden op tijd behandeld voor ADHD. „Zij lopen later meer kans op burn-outs, depres sies, echtscheidin gen en drugsge bruik." Om zich nog meer te kunnen speci aliseren, verruilt de Vlissinger het werk in het ziekenhuis voor een eigen praktijk. Heel veel hebben het een beetje: Attention Deficit/Hyperactivity Disorder. Of wel: ze zijn snel afgeleid en hyper actief. Dat is helemaal niet erg, be nadrukt Sulkers (51). „Alle cabare tiers hebben het. Ze verdienen hun geld met op de planken springen. Die moet je geen Ritalin geven om rustig te worden." Maar bij kinderen moet je oplet ten, weet Sulkers. Van nabij heeft hij gezien hoe vrolijke kinderen Je kind medicijnen geven, doe je niet zomaar mensen -Eric Sulkers, kinderarts door de aandoening gefrustreerd kunnen raken. „Omdat op school de tafels niet lukken, de spelling niet lukt, de juf frouw altijd boos is, je al tijd in de hoek moet staan of aparte werkjes krijgt." Ouders kloppen vaak aan als het al te laat is. „Dat is wel logisch, omdat het stigmatiserend werkt. En je kind medicijnen geven, doe je niet zomaar. Maar is de stap tot behan deling genomen, dan zien ze hun kind opfleuren. Het haalt hogere cijfers en heeft meer vrienden." Sulkers weet waar hij over praat. In het Admiraal De Ruyter Zieken huis heeft hij zich de afgelopen der tien jaar gespecialiseerd in ADHD, diabetes, psycho-sociale zorg (alge meen), kindermishandeling en hormoonziekten. Door de drukte in het ziekenhuis heeft hij slechts een kwartier voor de controle van een patiënt. „Dat is te weinig om ADHD bij kinderen te behandelen. Maar iets nieuws opzetten is in het ziekenhuis heel moeilijk." Sulkers wil een half uur kunnen spenderen aan zijn patiënten en daarom be gint hij voor zichzelf. „Een gesprek houdt meer in dan te vragen naar hoe het gaat met de medicijnen. Je moet je in een kind kunnen verdie pen. Voorbeeld: hoeveel huiswerk heeft het, hoe laat doet het zijn huiswerk, kan het dat overdag al doen of moet dat 's avonds? En als het 's avonds moet, kan het mis schien niet slapen. Dus je kijkt naar de verdeling en je doet suggesties." Specialisatie in ADHD heeft vol gens Sulkers voordelen. „Een paar jaar geleden zag ik dat in oktober veel ouders vroegen om hun kind meer medicijnen te geven. De pil len werkten niet meer, zeiden ze. Toen ik dat patroon zag, vroeg ik door en ontdekte ik dat de meesten een andere juf hadden die niet zo veel begrip toonde. Dat zie je alleen als je honderden patiënten hebt. In oktober vroegen veel ouders om meer medicijnen, bleek dat dat kwam omdat de nieuwe juf niet goed met ADHD omging Pas dan zie je dat je niet de hoeveel heid medicijnen moet verhogen, maar een brief naar de juf moet schrijven om te zorgen dat ze wat meer weet over ADHD en hoe er mee om te gaan." Sulkers doet vanaf 1 januari op drie plekken poli: bij Dermateam in Goes (Beatrixlaan) en Middelburg (Park Veldzigt) en in een kantoor pand in Vlissingen (Industrieweg). Uiteraard moeten mensen via huis arts of specialist worden verwezen. Sulkers gaat samenwerken met kin derartsen van MC Kinderplein in Rotterdam. „Zij hebben expertise en zijn nog meer ervaren dan ik. Je moet kunnen sparren." In juni vorig jaar begon UWV Zee land al met persoonlijke gesprek ken. Met name mensen die moeilijk aan de slag komen, zijn uitgeno digd. Door bezuinigingen was daar lange tijd geen geld voor. Hoewel de dienstverlening van UWV grotendeels digitaal verloopt en werkzoekenden zich via de computer zouden moeten kunnen redden, breidt UWV Zeeland dit jaar het aantal persoonlijke ge- We denken dat mensen sneller aan het werk raken na een gesprek sprekken uit. Met name nieuwe werkzoeken den - instromers in vaktaal - zullen worden uitgenodigd. Dat zullen er zo'n 5000 zijn. „Niet iedereen heeft onze hulp nodig. Sommigen ko men op eigen kracht snel weer aan een baan. Niettemin staat de deur open voor mensen die eens willen komen praten. We willen alle klan ten in beeld hebben", zegt Ditty Kempe, manager werkzoekenden dienstverlening bij UWV Zeeland. Het UWV, dat dit jaar precies 15 jaar bestaat, is niet verplicht per soonlijke gesprekken te voeren. Toch kiest de instantie er bewust voor vaker met werkzoekenden rond de tafel te schuiven. Bij voor keur direct na de uitkeringsaan vraag. „Voorheen volgde er pas drie maanden na de digitale intake een eerste gesprek. We denken dat mensen sneller aan het werk ra ken, als er meteen na een aanvraag een gesprek volgt. We zetten ze in het middelpunt: wat heb jij nodig om een baan te vinden? Dat kan een training solliciteren, een workshop sociale media of een stuk omscholing zijn, want in sommige sectoren - bijvoor beeld administratief werk - krimpt het aantal vacatures. Als je in een vroeg sta dium mensen er van doordringt dat ze breder moeten zoeken dan hun vorige functie, gaat die knop eer der om. En een per soonlijk gesprek werkt, ervaren we. Mensen heb ben het gevoel dat ze echt worden geholpen." Zeeland telt 7500 WW'ers. Ruim de helft daarvan is 50-plusser. Een derde van alle werkzoe kenden heeft geen start kwalificatie en dus beperkte kansen op de arbeidsmarkt. UWV zet verschillende mid delen in om die mensen een betere uitgangspositie te geven. Daarna krijgen ze een dienst verband voor een jaar." Dat varieert van trainingen voor 50- plussers (sollicitatiebrieven schrij ven, netwerken via sociale media), speedmeets en proefplaatsing bij bedrijven tot omscholing. Vooral dat laatste is belangrijk, want op de Zeeuwse arbeidsmarkt matchen vraag en aanbod dikwijls niet. „Tot eind dit jaar kunnen we nog scho lingsvouchers aanbieden. Daarna stopt het ministerie ermee", zegt Toine Witters, manager werkge versdienstverlening bij UWV Zee land. Juist die scholingsvou chers blijken succesvol. Zo hebben UWV en zorg verlener SVRZ sa men 16 werkzoe kenden omge schoold tot IG- verzorgdende niveau 3. „Het eerste half jaar werken ze met be houd van uitke- woensdag 4 januari 2017 'Alle cabaretiers hebben ADHD' Eric Sulkers FOTO RUBEN OREEL Jeffrey Kutterink Vlissingen -Eric Sulkers, kinderarts Uitkeringsinstantie UWV wil dit jaar met alle nieuwe Zeeuwse WW'ers persoonlijk in ge sprek. „We willen alle klanten in beeld hebben." Frank Balkenende Goes - Ditty Kempe, UWV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32