Rook Q i Getijde College in Goes is failliet OM in beroep tegen 'te lichte straf' hoerenlopers 2 JAN VAN DAMME Column Goede voornemens, die her inneren me aan de tijd dat ik wekelijks een pakje Drum de lucht in blies. Jarenlang stond het stoppen met roken hoog op m'n lijstje. Om er binnen en kele dagen, hooguit twee weken, van afgevoerd te worden. Zonder shagje kan ik geen doorwrocht ar tikel tikken, was steevast mijn ex cuus. En verhalen uit de typema chine rammelen, daarmee ver diende ik toch de kost. Dus. Hoe ik aan de shag verslingerd raakte, weet ik nog heel goed. Mijn vader kon niet zonder zijn grote Hofnar-bolknak, mijn moeder had een pakje Belinda-menthol in de zak van haar schort, mijn broer stak de brand in zijn North States, mijn oudste zwager zag je als liefhebber van Albert Camus zelden zonder een voorraad Gauloises. En dan ver geet ik nog mijn opa. Opa Tol, die stopte zijn pijp uit een grote zak ta bak van een onbestemd merk. Die had hij vanuit Vlaanderen laten aanrukken, gesmokkeld waar schijnlijk. Het zou raar geweest zijn als ik niet was gaan roken. Dat ik mijn eerste pakje Drum achter de schoolboe ken boven mijn bureau verstopte, was eigenlijk niet nodig. Een jaar of vijftien, ouder zal ik niet geweest zijn. Ik werd een ervaren draaier: mooie strakke exemplaren, iets uit lopend naar het eind toe. Toen kwam de tijd dat er zwaar de draak werd gestoken met mijn naar eigen waarneming zeer kunstzin nig geblazen kringetjes. Ik werd met mijn kankerstok verbannen naar de afzuigkap in de keuken. De Belastingdienst deed ook haar best. Ik zag de weinig verhullende waar schuwingen in de wachtkamer van huisarts. Toch was dat alles niet ge noeg. Inmiddels zijn de nicotinevlekken op mijn wijs- en middelvinger ver vaagd. Vijftien jaar geleden doofde mijn laatste peuk. De spreekwoor delijke druppel was het rookverbod op de werkvloer. Daarmee verviel mijn belangrijkste smoes: geen ver haal zonder een nicotineshot. Nou ja. Door mijn tabaksherin nering vergeet ik u alle gezonds en moois voor 2017 te wensen. Bij de zen. En dat uw en mijn goede voor nemens nu eens niet voortijdig in rook mogen opgaan. i Het zou raar zijn geweest als ik niet wasgaan roken DESTELLING Vandaag: Darten moet een olympische sport worden Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters CONSUMENTEN GELOVEN ER WEER IN Zeeland blijft topper in werk Symposium Crime by the Sea Royal Engineers touren in de VS De particuliere mbo-school heeft al een tijd financiële problemen. Do centen kregen sinds begin van dit schooljaar hun salaris te laat of niet uitbetaald. Half november legde een deel van het personeel uit pro De eerste contacten over een mogelijke voortzetting zijn gelegd test het werk neer. Enkele docenten stopten daarna helemaal met lesge ven. „Ons werd gevraagd om tot de kerstvakantie te blijven lesgeven, maar daarmee zou ik mezelf in de vingers snijden", zegt zzp'er Anne- Marie Maartens, eerstegraads do cent Nederlands. Ze heeft, op een paar honderd euro na, niets betaald gekregen voor haar werkzaamhe den. „Het onderwij sconcept van de school zit goed in elkaar, maar op fi nancieel gebied is het misgegaan." Directeur Kees van de Wouw laat weten dat de school in gesprek is over een overname. „Het is zeer aannemelijk dat dat gaat gebeuren." De middelbare scholieren die op de school zitten, moeten dit schooljaar examen doen. Van de Wouw laat weten dat zij zich daar geen zorgen over hoeven te maken. „Leerlingen kunnen komende maandag ge woon naar school en de docenten kunnen aan het werk." Curator Benne van Leeuwen is voorzichtiger. „De eerste contacten over een mogelijke voortzetting zijn gelegd. Aan het eind van de week is er meer duidelijk." Directeur Van de Wouw wil weinig kwijt over de oorzaak van het fail lissement. „De financiële proble men zijn ontstaan in het eerste jaar. We hebben ze daarna niet vol doende kunnen terugdringen." Het Getijde College, dat in 2012 is opgericht, biedt mbo-opleidingen op het gebied van accountancy, toe risme en ondernemen. De Avondschool en het Stedelijk College Goes vallen onder het zelfde opleidingsinstituut en zijn daarom ook failliet verklaard. De Avondschool, opgericht in 2014, biedt avondcursussen. Sinds dit schooljaar kunnen leerlingen ook een vmbo-, havo- en vwo-oplei- ding volgen op het Stedelijk College Goes. Op de drie scholen, gevestigd in het Stationsgebouw, zitten in totaal ruim honderd leerlingen. Het OM vindt dat de klanten van het minderjarige meisje, dat eind 2014 moest werken als prostituee, een zwaardere straf verdienen dan alleen een werkstraf en een sym bolische celstraf van één dag. Daarom gaat het in hoger beroep tegen de straffen die twee weken geleden werden opgelegd door de Middelburgse rechtbank. Twaalf mannen werden toen veroordeeld tot één dag cel en werkstraffen die varieerden van 100 tot 240 uur. Het OM legt zich wel neer bij de vrijspraak van twee van haar klan ten. Volgens de rechters staat niet vast dat die twee daadwerkelijk seks hadden met het meisje dat door twee mannen en een vrouw gedwongen werd om zich te prosti tueren. Die drie zijn veroordeeld tot celstraffen tot vier jaar. Wanneer het hoger beroep dient bij het gerechtshof in Den Bosch is nog niet bekend. Dat hof besliste vorige week in een soortgelijke strafzaak, de Valkenburgse zeden zaak, dat klanten van een minder jarige prostituee werkstraffen en maximaal één dag cel moesten krij gen. Ondanks die uitspraak gaat het OM voor de Walcherse zedenzaak toch in beroep bij dat Bossche hof. Voorlichter M. Pilaar wijst erop dat het OM het niet eens is met de uitspraak in hoger beroep in de Val kenburgse zedenzaak en zeer seri eus overweegt om in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. „Want wij vinden dat we kinderen die worden uitgebuit en tot prostitutie ge dwongen, moeten beschermen. Als wij dat niet doen, wie doet het dan?" Een symbolische celstraf van één dag, in de praktijk moeten ze die niet uitzitten, is volgens haar niet zwaar genoeg. „Zo'n daad moet be straft worden met een substantiële celstraf." woensdag 4 januari 2017 Gisteren: Bijverdienen in de bijstand is prima 607 reacties EEN NIEUWE \>EURMAT?jM WE ZOUfcEN TOCH ©EEN ©ROTE AANSCHAFFEN MEER DOEN.'/ VLISSINGEN Hoewel de economie naar verwachting dit jaar minder hard groeit dan in 2016, blijft het aantal werklozen dalen. Het lan delijke werkloosheidsper centage komt volgens de ING over het afgelopen jaar uit op 6 procent. In 2017 daalt deze naar ver wachting naar 5,2 pro cent. Zeeland blijft de po sitieve uitschieter met een werkloosheid van 4,1 procent, waarmee het de provincie met het kleinste aantal werklozen blijft. VLISSINGEN Crime by the Sea. Zo luidt de naam van het symposium dat 26 januari in Vlissingen wordt ge houden door de Zeeuwse Meesters. In het hoofd kantoor van Damen Ship yards praten hoofdoffi cier van justitie Charles van der Voort (foto), bur gemeester René Verhulst (Goes) en criminoloog Wim Huisman over de criminaliteit, de reorgani satie van de politie en de rechtshandhaving, aan vang 14.30 uur. ZONNEMAIRE The Royal Engineers, een populaire band met een toetsenist uit Zonnemaire en een drummer uit Le- wedorp, gaat touren in de Verenigde Staten. De mu zikanten zetten 17 januari voet op Amerikaanse bodem en doet onder meer het Sundance Fes tival in Salt Lake City aan. Ook zit er een nieuwe single aan te komen, met reizen als thema. Deel 8: De magische klok O.a. verkrijgbaar bij: AKO, Attent, Blz., Bruna, Cigo, Libris, Plantage, PLUS, Primera, Spar, The Read Shop en Vivant Deze bon is geldig t/m 6 januari 8 710114 003423 Het Getijde College in Goes is gisterochtend failliet verklaard door de rechtbank Zeeland - West-Brabant. Cornelleke Blok Goes - Benne van Leeuwen, curator A Curator Benne van Leeuwen. Het Openbaar Ministerie gaat in beroep tegen de straffen die de Middelburgse rechtbank twee weken geleden gaf aan twaalf mannen die seks hadden met een minderjarige prostituee. Emile Calon Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2