Wel getij, maar geen centrale Oliebollen, vuurwerk en dan... soccer Top 3 publiekstrekkers groeit Peter Smid is voor één keer onbescheiden over zijn zesde dan in jujitsu De 46 musea in Zeeland trokken vorig jaar 513.801 bezoekers. Dat zijn er 11.898 minder dan in 2015. Desondanks was het een goed museumjaar. Er mogen dan wel minder bezoe kers zijn, toch is het een goed mu seumjaar. Want voor het tweede jaar op rij trokken de Zeeuwse mu sea meer dan een half miljoen be zoekers. Dat blijkt uit een inventarisatie van Stichting Cultureel Erfgoed Middelburg. De vijf grootste pu bliekstrekkers zijn het Waters noodmuseum, het Zeeuws mu seum, Polderhuis Westkapelle, Musea die in 2016 fors meer publiek wisten te trekken: (winnaars) Musea die bezoekers verloren: (verliezers) Stoomtrein Goes-Borsele en Terra Maris. Terwijl de top 3 meer bezoekers trekt, is er over het algemeen sprake van stabilisatie of een (lichte) te rugval. Opvallend is dat de Zeeuws-Vlaamse musea bij elkaar opgeteld in de plus zitten. Daar is onder meer het nieuwe Industrieel Museum Zeeland in Sas van Gent debet aan. Op Walcheren, Bevelan den en Schouwen-Duiveland kwa men er minder mensen. Niet alleen is het Watersnood museum in Ouwerkerk het meest bezochte museum van Zeeland, het heeft ook meer mensen dan ooit getrokken. Met 88.606 bezoekers is er een stijging van 5% ten opzichte van 2015. Directeur Siemco Lou- werse wijdt dat onder meer aan de erkenning tot nationaal kennis- en herinneringscentrum. „De publici teit daaromheen zorgde direct voor drukte aan de kassa. Ook de serie 'Als de dijken breken' helpt." Het museum wil doorgroeien naar 100.000 bezoekers in 2018. „Dan is het 65 jaar geleden dat de Ramp plaatsvond. Dat wordt een bijzonder jaar." Het museum zet bovendien extra in op jongeren, zegt Louwerse. „Onder meer door het gebruik van virtual reality." Niet de grootste, maar wel de grootste groeier is Polderhuis Westkapelle. „Dat komt doordat we de exploitatie van vuurtoren Het Hoge Licht en het IJzeren Torentje in Westkapelle hebben overgeno men", nuanceert Ivo van Beekhui zen. „Dat scheelt de helft." Andere locatie Negatief vallen Historisch museum Bevelanden in Goes en Historische Scheepswerf C.A. Meerman in Ar- nemuiden op. Al zijn de cijfers ver klaarbaar. „We organiseren elk jaar vijf weken lang een zomerexpositie in de Grote Kerk", vertelt Erna Beu- ger van het Historisch museum. „Door omstandigheden was die kerk in 2016 maar twee we ken beschikbaar. Dat scheelt alles. Het bezoek aan het museum is sta biel." Het museum zoekt voor dit jaar een alternatieve locatie voor de expositie. Ook het verlies van de Meerman- werf is verklaarbaar. „Jarenlang telde een vrijwilligster de bezoe kers op de gratis toegankelijke open dagen en de visserijdagen", vertelt Peter Hamer. „Nadat ze is overle den, tellen we de gratis bezoekers niet meer. Onze groep is niet zo groot. Het lijkt dramatischer dan het is. De betalende bezoekers stij gen juist." Nederland heeft de kans laten liggen marktleider te worden op het gebied van getijdencentrales. Ferdinand Dees is bang dat we de boot missen nu de centrale in de Brouwersdam op de lange baan is geschoven.zeeland s TERNEUZEN Voor Zeeuws- Vlaamse voetballers hoort het Indoor Soccertoernooi bij het begin van het nieuwe jaar als oliebollen en vuurwerk. Deze week vindt in De Vliegende Vaart in Terneuzen de 31e editie plaats. Tientallen bedrijven- en voetbalteams doen mee, en de publieke belangstelling is al ja ren onverminderd groot. Met name tijdens de fmaledag, zater dag, maar ook al tijdens de voor ronden, die gisteravond begon nen. Ook vanavond en morgen avond staan die op het pro gramma, en vanmiddag gaat de jeugd de zaal in. De uitslagen van gisteravond zijn te vinden op de website van deze krant. Het Indoor Soccertoernooi is gisteren begonnen, foto peter nicolaï It woensdag 4 januari 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 2 Musea iets minder bezocht Jeffrey Kutterink Vlissingen 1. Polderhuis Westkapelle (+4140), 2. Luchtoorlogsmuseum Wings to Victory (+3685), 3. Watersnoodmuseum (+3606), 4. Marie Tak van Poortvliet Museum (+2892), 5. Industrieel Museum Zeeland (+1984) 6. Het Bolwerk (+1966). 1. Historisch Museum De Bevelanden (-7557), 2. Historische Scheepswerf C.A. Meerman (-5568), 3. Museumhaven Zeeland (-4395), 4. Bunkermuseum (-3515) 5. De Oranjemolen (locatie muZEEum) (-3230) 6. Museum Veere (locatie Schotse Huizen en Stadhuis) (-2955)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29