m m. De gelaarsde Kat 14?5 27 Ook topvoetballers in de bloei van hun leven vertrekken nu naar Azië Geen land heeft zo veel slechte voetballers als China. Daarom kopen de Chinezen internationale supersterren voor hallucinerende bedragen. Waar eindigt het? Natuurlijk wordt het niets, er is geen enkel fundament Het klinkt wat onaardig, maar in relatieve zin is China waarschijnlijk het slechtste voetbal land ter wereld aller tij den. Het is op zichzelf al een fascine rende, ongelooflijke prestatie: 82ste staan op de FIFA-wereldranglijst, één plek onder Saint Kitts en Nevis, een minuscuul eilandengroepje in de Caraïbische zee. En dat met 1,4 miljard inwoners, miljoenen voetballers en ongekende budgetten om te investeren in facili teiten, trainers en opleidingen. In ok tober nog verloor China eerst een WK-kwalificatiewedstrijd van Syrië (0-1), om een paar dagen later kans loos ten onder te gaan tegen Oezbe kistan (2-0). Het land speelde in de historie op één WK, in 2002, waar het met drie roemloze nederlagen werd weggevaagd. „Natuurlijk wordt het niks met die Chinese Super League", zegt zaak waarnemer Rob Jansen overtuigd. „Het is net zo tijdelijk als in de jaren 70 in de VS, of later in Japan en de Arabische landen. Er is geen enkel fundament. Niets." Maar de invloed van de Chinese Super League wordt steeds groter. Onmiskenbaar zet het grote geld de internationale verhoudingen op scherp in de voetbalwereld, nu de En gelse Premier League niet meer per se de rijkste is. Ook spelers als Robin van Persie en Wesley Sneijder kre gen al diverse aanbiedingen vanuit China. Vooralsnog bedankten ze voor de eer, maar de verleidings kracht van het geld is groot. Niet alleen uitgerangeerde derti gers kiezen voor China. Alle kranten stonden deze week vol over Carlos Tévez en zijn nieuwe salaris van zo'n zeventig miljoen euro, maar min stens zo opzienbarend was de trans fer van de Braziliaan Oscar, twee we ken eerder, van Chelsea naar Shang hai SIPG. Een international van 25 jaar, in de bloei van zijn loopbaan. Oscar is een creatieve speler uit de top van Euro pa, met een doorlopend contract bo vendien. Ook de Belg Axel Witsel (27) is gezwicht en verruilt Zenit Sint-Petersburg voor Tianjin Quanjian. En op een veel kleinere schaal: de stap die Ajacied Nemanja Gudelj (25) overweegt te zetten, voor heen een ambitieuze prof. De Servi sche Brabander is dicht bij een trans fer naar Tianjin Teda, ook een club uit de zo vermogende Super League. Structuur Sjoerd Ars, oud-spits van ondermeer NAC en NEC, speelde in 2012 voor diezelfde club uit Tianjin, een grote havenstad ten oosten van Peking. „Dat was de periode dat ze de eerste echt grote namen haalden. Nicolas Anelka en Didier Drogba onder meer", vertelt Ars. „Toen zeiden ze al: we moeten ook onze opleiding verbeteren, anders heeft het geen zin. Maar ik heb niet de indruk dat daar enige structuur in is aange bracht, dat er een echte lijn in zit." Iedere Europese jeugdtrainer die zich laat verleiden om les te geven op één van de vele voetbalacademies in China, trekt dezelfde conclusies. Gemiddeld genomen kunnen ze er geen bal van, zeker tactisch niet. Dat maakt de droom van president Xi Jinping ingewikkeld. Om de we reld ook in bredere zin te veroveren, heeft de Chinese regeringsleider zijn zinnen gezet op voetbal. Tal van aan Xi gelieerde bedrijven en miljar dairs worden geacht het voetbal groot te maken, tot een gewonnen wereldkampioenschap aan toe. „China is een serieuze bedrei ging", verzuchtte Chelsea-manager Antonio Conté onlangs. Vorig jaar werden spelers zoals Hulk, Ramires en Graziano Pellè weggeplukt uit Eu ropa, inmiddels ligt de lat nog wat hoger, compleet met immense trans ferbedragen. Het gebrek aan sportie ve uitdaging verliest het steeds vaker van het hallucinerende geld. Ronaldo „De categorie Cristiano Ronaldo gaat het niet doen", zegt Jansen. „Toptalent ook niet zo snel. Er zul len altijd spelers voor het geld kie zen, steeds meer wellicht, en groot gelijk hebben ze, maar ik geloof abso luut niet dat de sportieve macht nu opeens naar China gaat verschuiven. Op een gegeven moment komen ze daar zelf ook achter, en dan gaat de lol er vanzelf weer af." Voorlopig is het einde echter niet in zicht. Rijke Chinezen en investe ringsbedrijven kopen niet alleen Eu ropese of Zuid-Amerikaanse su persterren, maar ook steeds vaker complete clubs in Europa. Zo vallen steeds meer Engelse clubs in Chine se handen (West Bromwich Albion, Aston Villa, Wolverhampton Wande rers), op de manier zoals dat ook ADO Den Haag overkwam, maar dan met veel grotere bedragen. Veel al met wisselend succes, maar toch. „Het grootste probleem is denk ik dat China écht een andere wereld is", zegt Ars, die momenteel onder contract staat in Hongarije, bij Ha- ladas FC. „Waar onze logica eindigt, begint die van hun. Dat zie je ook in het voetbal terug. Het geld is onge looflijk, dat geeft ze veel slagkracht. Maar op andere vlakken zal de kloof nog wel even blijven, verwacht ik." Een swingende familievoorstelling vol kattenkwaad Tickets vanaf L \7 Bestel uw tickets op pzc.nl/gelaarsdekat woensdag 4 januari 2017 'China is een serieuze bedreiging' Sjoerd Mossou Rotterdam Van links naar rechts: Oscar, Axel Witsel, Nemanja Gu delj en Graziano Pellè. —Sjoerd Ars Ga mee naar een sprookjeswereld waarin De gelaarsde Kat laat zien hoe hij bij een arme moLenaarszoon terecht is gekomen. De twee raken bevriend en de kat belooft de molenaarszoon alles wat hij zich maar kan wensen. Het enige wat de kat daarvoor wil hebben, zijn mooie kLeren en leren laarzen. Zondag 26 februari 2017 13.00 -14.15 uur Efteling Theater Kaatsheuvel MAAK KANS OP EEN MEET GREET 1 ONTVANG GRATIS EFTELING GOUDEN j BOEKJE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 27