Britse pers lyrisch over Van Gerwen 25 beuren. „Eerst moeten de PDC en de BDO elkaar zien te vinden, want een sport mag maar één bond hebben om olympisch te worden. En dan nog kan het wel een tijdje duren. Maar darts wordt wel steeds professioneler, we hebben ook dopingcontroles en zo." Kritiek De kritiek dat darts geen sport is, omdat ook de beste beoefenaars niet allemaal even atletisch ge bouwd zijn, wuift hij weg. „Voor darts heb je een andere fitheid nodig dan voor veel andere spor ten. Ga maar eens twee uur staan gooien onder die warme lampen met drieduizend zingende men sen in je nek. En dan komt het mentale aspect er nog bij. En heel het jaar door van hot naar her reizen." Hij kijkt weer naar zijn mobiel tje. „Een anonieme, die moet ik even pakken." Het is de Brabant se commissaris van de koning Wim van de Donk, die hem wil feliciteren. Zoals minister-presi dent Mark Rutte dat direct na de finale al deed. „Vind ik mooi. Dat is toch een vorm van erkenning. Dat minister Schippers kwam kij ken, ook zoiets. Na afloop noem de ze darts topsport." van mensen. We waren ook eens uit een boerenschuur gestart, maar daar kluunde je zo het ijs op. Dit was wel effe wat anders." Pas als '150ste of zo' rent hij Leeuwarden in, om de een na de ander op te rapen. „Bij de eerste 50 liep ik het ijs op, waar ik hele maal achteraan neerplofte op de lange banken. Een tip van Dries van Wijhe. Die was in 1985 met een op het eerste vrije plekje gaan zitten, maar werd vervolgens on der de voet gelopen. Ik reed na het strikken van mijn veters zo weg, als dertiende." De donkere nacht in. „Onder het bruggetje door buiten de ha ven zag je al niets meer. Bleef je tussen de twee rietkragen, dan kon je gelukkig nauwelijks fout rij den. Maar al die meren. Man, dat was me moeilijk. Op de Fluessen zijn we zelfs zo'n 400 meter de verkeerde kant op gereden. Henk van Benthem en ik hadden dat snel genoeg door. Zijn we terugge reden en kwamen we in de twee de groep, met Piet Kleine, Yep Kra mer en Erik Huizebosch. Achteraf ons geluk, want die groep maakte toen net de oversteek naar de kop van de wedstrijd." Angenent stempelt in Sneek als eerste en zet dan koers richting Sloten, Stavoren en Hindeloopen. Het nog verduisterde deel van de tocht waarvan hij zich weinig her innert. Net na de klok van achten komt nabij Workum de zon op. Helikopter Nederland geniet mee, want nu het licht wordt, cirkelt er op weg naar Bolsward, Harlingen en Fra- neker voortdurend een televisie helikopter boven de twaalf schaat sers voorop. Waar heel Nederland naar het Friese schaatsspektakel kijkt, waant Angenent zich soms in niemandsland. „In de stadjes stonden de grachten stampvol. Maar op weg naar Franeker... Soms zag je een boer rillend naast zijn trekker staan. Verder kwam je geen hond tegen." Het zwaarste deel van de finale begint voor Angenent en de tot zes man uitgedunde kopgroep (Verduin, Stam, Kleine, Huize bosch, Van Benthem) met het re tourtje Dokkum. Daar begint An genent te geloven in winst. „Ka pot was ik helemaal nog niet. Ik was alleen maar bezig met wat nog komen ging. Windje mee, te rug naar Leeuwarden. Wist ik dat spul bij elkaar te houden, dan ging ik de sprint winnen." En de groep blijft bij elkaar, op weg naar de Bonkevaart. „Bert Ver duin sprong hier eerst weg. Ik ging erop en erover en niemand kwam me nog voorbij. Voor Bart- lehiem wist ik al dat ik ging win nen. Klinkt best wel arrogant, hè? Ach, ik had gewoon de super- vorm. Ik was beresterk en hele maal niet moe ook." Een anonieme spruitjeskweker zal hij nooit meer zijn. „Ik zeg al tijd dat ik een leven voor en na 4 januari 1997 heb. Zoveel impact heeft die tocht op mijn leven. Nog steeds. We zijn twintig jaar ver der, wanneer komt-ie weer? Dat weet niemand. Dat maakt het alle maal uniek. Veel meer nog dan al leen een sportprestatie. En dat be sef wordt steeds duidelijker." woensdag 4 januari 2017 Michael van Gerwen eindelijk herenigd met zijn 'baby', de Sid Waddell Trophy, die hij in 2014 voor het eerst won. FOTO AFP LONDEN De Britse pers schreef vol bewon dering over darter Mi chael van Gerwen, die maandagavond in Lon den de wereldtitel vero verde door in de finale ti telverdediger Gary An derson te kleineren (7-3). „Een formidabele, onverslaanbare combina tie van goddelijk talent en intimiderende menta le kracht", omschrijft The Guardian de man die de oer-Britse sport naar zijn hand heeft gezet. De publieke omroep BBC is vooral onder de indruk van de hoge kwali teit van het spel van Van Gerwen, die liefst twintig keer de maximale 180 punten wierp en met een gemiddelde van 107,79 zijn dominantie aantoon de. „Hij overklaste Ander son en is de beste darter op deze planeet." Ook The Telegraph komt superlatieven te kort om het vakmanschap van Van Gerwen te eren. „Dit was een van de meest adembenemende darts voorstellingen ooit. Op een avond als deze, als Van Gerwen het vakje van de triple 20 behan delt als zijn persoonlijke voodoopop, voel je je bij zonder bevoorrecht daar getuige van te zijn. Hij is een genie in zijn sport." De krant stelt dat Van Gerwen nog een lange weg heeft te gaan om de Engelse legende Phil Taylor, die zestien we reldtitels in bezit heeft, te evenaren in prijzen. „Maar hij kan nu al clai men dat hij de beste dar ter is die de sport ooit heeft aanschouwd." The Mail noemde Van Gerwen al eens de Lio nel Messi van het darts. „In deze zinderende fina le zagen we weer waar om deze krant hem zo noemt. Van Gerwen was een klasse apart."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25