20 VINCENT LUISTERT RADIO r Goed jaar voor de filmstudio's Vroeger, toen vroeger nog nu was, hoorde je niet, als je de radio aanzette, dat je naar iets bijzonders zat te luiste ren. Als je Theo Koomen hoorde schreeuwen dacht je: He man, wat een getetter, en dat alle maal alleen maar omdat een Nederlander de Tour de France gaat winnen omdat de Frans man die hij nooit kan verslaan is uitgevallen. Als je Dick van Rijn hoorde, die zijn voetbal verslagen steevast begon met: „Goedenavond luisteraars, in Nederland, in oost en west, op zee of waar ook ter wereld," dacht je: Schiet nou toch eens op met je troonrede man, straks mis je nog een doelpunt door dat wijd lopige wollige gepraat van je. Maar nu, nu vroeger vroeger is, nu hoor je oude fragmenten terug en dan denk je: Wat ging dat toch lekker niet-zakelijk, men lulde er maar op los, versloeg voor de vuist weg, zat echt met zijn hele stem in de sport. Men was de sport, terwijl veel verslaggevers van nu de sport doen. Afgelopen zondag overviel mij deze ge dachte, tijdens de jubileumuitzending van NOS Langs De Lijn, het bestaat 50 jaar. Men had een mooie oude doos gemaakt, een oude nieuwe doos eigenlijk. Hugo Borst en Henry Schut, de Tom Blom en Willem Ruis van 2017, deden net alsof alle oude sportfragmenten nu plaatsvonden. Ze praatten daarbij naar de ver slaggevers toe. „Zeg Dick", zei dan bijvoor beeld Henry, „zit je al op je post, daar in Praag?" En dan kwam hij er in. „Goedenavond luisteraars.Hij zat, samen met collega Wim Hoogendoorn, bij een Europacupwed strijd van Ajax tegen Doukla Praag in 1967. Maar door de aankondiging leek het alsof die wedstrijd nu werd gespeeld. Zo kwamen de verslaggevers weer tot leven. „Er is hier te Praag een groepje Nederlanders, waarvan sommigen zich niet correct gedragen. Dat legt zich geen beperkingen op, steekt vuurpijlen en donderbussen af, al dan niet onder invloed van geestrijke dranken." Een zootje straalbe zopen hooligans was daar in Praag de boel aan het verkloten, zou men nu zeggen. Wijlen Jumping Jack Middelburg werd door verslaggever Berry Zand Scholten naar de winst in de TT Assen verslagen, Marianne Timmer won goud op de 1.000 meter, de hockeyers wonnen het WK van 1973 nog een keer,oude sport in een nieuw doosje, fris en nostalgisch tegelijk. Quote van de dag Voorheen voelde ik walging, maar nog niet eerder had ik de angst die ik nu voel INTERVIEW KEES VAN DER SPEK Hollywood begrafenis Carrie Fisher en haar moeder Debbie Rey nolds worden morgen tijdens een familiale plechtigheid begraven. Ze worden naast elkaar begraven op de Forest Lawn Memorial Park-begraaf plaats in LA. 3FM-dj stapt over Barend van Deelen maakt een overstap van 3FM naar Radio 538. Ba rend neemt daar vanaf 21 ja nuari de mid dagshow over van Dennis Ruyer. 3FM zag de afgelopen tijd meer pre sentatoren ver trekken, waar onder Gerard Ekdom. Kees van der Spek was de rechterhand van Peter R. de Vries, maakt Oplichters in het Buitenlanden komt met zijn nieuwe SBS 6- programma Moordof Zelfmoord? Je verwacht alles behalve een zachtgekookt ei. En toch: „Man, ik ben echt een watje!" Je kon hem tijdens 4 seizoenen Oplichters in het Buitenland (een 5de is onderweg) on danks talloze con frontaties met de meest dubieuze figu ren op de meest dubieuze locaties, zelden of nooit betrappen op ook maar een greintje angst. Ook zijn nieuwe programma Moord of Zelf moord? waarin hij onderzoekt of er na een plotseling overlijden misschien sprake was van een misdrijf, wordt niet bepaald Heel Holland Bakt. We kennen hem nu twintig jaar als mis daadjournalist. Maar Kees van der Spek (52) is ook echtgenoot (van An- nabelle, zijn tweede vrouw) en vader van vier zoons waarvan de oudste(2ö) een politieman, en de jongste nog maar 9 jaar oud is. „Ik houd werk en privé best goed ge scheiden hoor, maar je neemt toch al tijd iets van dat leed mee naar huis. Als ik iets 'engs' ga doen, vertel ik dat thuis nooit vooraf Ik vind niets vervelender dan politici die roepen dat het slecht gaat met Nederland Sommige verhalen blijven door je kop spoken. Dat had ik tijdens vijf tien jaar samenwerken met Peter R, de Vries ook wel eens. Kinder moorden bijvoorbeeld. Daar kan ik letterlijk van wakker liggen. En nog slaap ik wel eens slecht. Ook tijdens opnames staan de tra nen soms in mijn ogen." „Nee joh, ik ben echt een watje! Misschien heeft het wel iets met leeftijd te maken of met het feit dat ik kinde ren heb, maar ik ben juist snel emotioneel. Ik jank snel tijdens films. Zo stoer ben ik niet. Ik ben alleen niet gauw bang, dat is het. Ik begrijp ook niet dat uitgerekend mensen die de oorlog hebben meege maakt, vaak het bangst zijn. Zij hebben het ergste toch al meege maakt?" „Ik heb veel gereisd en in het buiten land gewoond. Ik ben in Nazareth ge boren, ging vervolgens naar Duits- BABYCENSUUR Het jaar 2016 was een goed jaar voor de filmindustrie. In Canada en de VS kwamen de opbrengsten voor bioscoopbezoeken uit op 11,4 miljard dollar. Het jaar daarvoor eindigde de teller nog op 11,1 mil jard dollar. De meeste opbrengsten gingen naar Walt Disney Studio dat vorig jaar onder andere kaskra kers als Finding Dory en Rogue One: A Star Wars Story afleverde. Cap tain America: Civil War, eveneens van Disney, bekleedt de derde po sitie in de lijst met best scorende films. Volgens magazine Variety komt de gestegen omzet door duurdere kaartjes. Variety denkt dat als bioscoopkaartjes niet in prijs waren gestegen, de omzetten hetzelfde waren gebleven. woensdag 4 januari 2017 GO Doos Reageren? vincent@persgroep.nl —Bruce Springsteen kijkt met vrees naar het president schap van Donald Trump die hij eerder al een 'giftige' nareist noemde. FILM RADIO kvind mezelf echt geen ODDresentato Gudo Tienhooven Is iemand met jouw ervaring in staat het leed van anderen moeite loos buiten de eigen voordeur te houden? 44 44 En je komt altijd zo stoïcijns over... Hoe verklaar je je eigen gebrek aan angst? Carice van Houten laat graag zien hoe trots ze is als kersverse moeder, maar een blik op het gezicht van haar zoontje Monte gunt ze de wereld nog niet. Deze foto deelde de actrice gisteren op Instagram.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20