17 Voor veel mensen die voor het eerst een huis willen kopen, kan 2017 nog weieens gunstig uitpakken. „Maar de situatie kan per individu en per regio verschillen." WONINGMARKT Waar starters op de woningmarkt afgelopen paar jaar door strengere leenvoorwaarden de toegang tot een koopwoning steeds nauwer zagen worden, kunnen zij het in 2017 weieens makkelijker hebben. Een analyse van de nieuwe regels die 1 januari zijn ingegaan, leert dat die helemaal niet zo ongunstig uit hoeven te pakken voor kopers die zich voor het eerst op de wo ningmarkt begeven. Maar pas op, waarschuwt Hans André de la Porte van Vereniging Eigen Huis (VEH), de belangen- club voor huizenbezitters. „De ge volgen van de veranderingen die 1 januari zijn ingegaan, kunnen per individu en per regio verschillen. Het maakt erg veel uit waar de ko per gaat wonen en hoe die er fi nancieel voor staat. Maar het hoeft inderdaad niet per se negatief te zijn." Zo profiteren huizenkopers ook in 2017 nog steeds van de lage hy potheekrente. Die maakt het voor huurders uitermate interessant om de woning waarin zij zitten te kopen van de woningcorporatie, dan wel door te schuiven naar een koopwoning. „We zien dan ook veel starters die uit een huurwo ning komen", zegt André de la Porte. „Die proberen nu hun slag te slaan, want kopen is goedkoper dan huren." Startende tweeverdieners zien hun leencapaciteit dit jaar iets groeien. Het tweede inkomen mag namelijk voor 60 procent worden meegerekend. In 2016 mocht het inkomen van de partner voor de helft worden meegeteld. Daar staat tegenover dat de maximale hypotheek nog maar 101 De notariskosten moet de huizenkoper echt zelf gaan betalen' procent van de waarde van de wo ning mag zijn. Dat was afgelopen jaar 102 procent. Dat betekent dat op een woning van 200.000 euro de maximale hypotheek van 204.000 naar 202.000 euro gaat. André de la Porte: „De makelaars- kosten kun je nog wel meefinan- cieren, maar de overdrachtsbelas ting en de notariskosten moet de huizenkoper echt zelf betalen." Overigens gaat op 1 januari 2018 de maximale hypotheek nog ver der omlaag, naar 100 procent van de woningwaarde. „Dat betekent dus dat je helemaal geen kosten- koper meer kunt meefinancieren", zegt André de la Porte. „Maar de verlaging van de maximale hypo theek staat nauwelijks nog ter dis cussie. Vergeleken met andere lan den zijn we in Nederland ook wel erg ver gegaan in de financiering van de eigen woning." Starterslening Starters kunnen dit jaar nog steeds gebruikmaken van de startersle ning die het verschil financiert tussen wat de koper maximaal kan lenen bij de bank en de prijs van de eerste koopwoning. De star terslening is wel aangepast. Vanaf 1 januari moeten kopers naast de starterslening een zogeheten com binatielening aangaan. Daaruit wordt de verplichte aflossing van de starterslening betaald. De grens voor de Nationale Hy potheek Garantie (NHG) is vanaf 1 januari dit jaar weer gekoppeld aan de gemiddelde huizenprijs. De NHG-grens werd in 2009 tijdelijk verhoogd naar 350.000 euro als cri sismaatregel om de huizenmarkt te stimuleren. De gemiddelde koopsom bedraagt vanaf januari 2017 245.000 euro. Banken geven voor woningen onder NHG een korting op de hypotheekrente. Niet voor alle starters wordt het makkelijk dit jaar. Vooral alleen staande starters blijken het vrese lijk moeilijk te hebben op de wo ningmarkt. Zij willen vaker dan stellen in de stad wonen. „In bin nensteden, zeker in Amsterdam en Utrecht, zijn geen betaalbare wo ningen te krijgen", zegt André de la Porte. Vorig jaar liet de De Hy- potheker al weten dat het aantal alleenstaande starters op de koop woningmarkt met 28 procent was afgenomen. Een andere groep die het lastig heeft, zijn de starters met schul den, stelt André de la Porte. „Star ters hebben relatief vaak schulden. Daarnaast telt de kredietruimte op bijvoorbeeld een creditcard ook mee, ook al gebruik je die ruimte niet. Dat kan duizenden euro's op je maximale hypotheek schelen. Voor een studielening gelden soe peler regels, maar al met al hebben schulden een grote negatieve im pact op je hypotheekruimte." woensdag 4 januari 2017 in 2017 op vooruit? Iets meer lucht voor veel starters op de woningmarkt Gert van Harskamp Rotterdam —Hans André de la Porte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17