i :,r.j i 1 4 TÉl' II L 16 *u 20 ocz UZ On m ZZP'ERS grz Iets meer bijstand Meergeld kinderopvang Minimumloon omhoog In de eerste week van januari worden nieuwe wetten en plannen van kracht en wordt duidelijk hoeveel belasting u moet gaan betalen en onder welke regelingen u eventueel valt. Wij zetten de belangrijkste wijzigingen op een rij. Om iets voor zessen 's ochtends stapt Barry van Spelden (42) in zijn busje en rijdt hij van Delft naar Haarlem, waar hij als zelf standige zonder personeel (zzp'er) elektriciteit aanlegt voor een op drachtgever. „Voor mijn doen is dit een mooie grote klus. Als ik dit soort klussen heb, besteed ik klei nere klussen uit. Kennissen ge noeg die het willen doen." Barry is het type zzp'er waar af gelopen jaren veel over gesproken is. Twee jaar geleden nam hij af scheid van zijn werkgever en ging hij als zelfstandige verder. Nog steeds doet hij veel klussen voor zijn voormalige baas, maar niet meer in loondienst. Als de nieuwe wet Deregulering Beoordeling Ar beidsrelatie (DBA) dit jaar gewoon was ingegaan, zouden dit soort zelfstandigen weieens het risico kunnen lopen dat zij niet meer als ondernemer, maar als schijnzelf- standige worden aangemerkt en de opdrachtgever dus sociale pre mie voor ze moet afdragen. „Ik ben er niet zo bang voor ge weest", zegt Barry. „Ik werk veel voor mijn vorige werkgever, maar ik heb zeven grote opdrachtgevers. Het grootste probleem was dat we modelcontracten moesten opstel len. Dat kost veel tijd en is een enorme rompslomp." Het uitstel betekent overigens geen einde aan de modelcontrac ten. Om tot een betere regelgeving te komen, heeft het kabinet advies gevraagd aan de Commissie Boot en die pleit juist voor behoud van het modelcontract als een zzp'er voor een bedrijf of instelling werkt. Als de zelfstandige bij een particulier aan de slag gaat, zou dat achterwege mogen blijven. Verder zouden de hoogte van het inkomen en de lengte van de opdracht bepalend moeten zijn voor de vraag of sprake is van zelf standigheid. Als een zzp'er minder dan 150 procent van het bruto cao- loon verdient, is die geen zelfstan 1 dig ondernemer. Dat is ongeveer de omzet die een zelfstandige bin nen moet harken om zichzelf net zo te kunnen verzekeren als een werknemer. Verder heeft de com missie de overheid geadviseerd om bij opdrachten die langer du ren dan zes maanden uit te gaan van werknemerschap. Stichting ZZP Nederland vindt het advies bijna een kopie van de voorstellen van vakcentrale FNV. Voorzitter Maarten Post gruwt er van: „De gevolgen zijn fnuikend voor het ondernemerschap van veel zelfstandigen." Hoe een volgend kabinet omgaat met de uitgestelde DBA, laat Barry koud. „Als de overheid de be staande regelgeving handhaaft, denk ik dat die modelcontracten niet nodig zijn. En als goedkope Oost-Europese bouwvakkers vol gens dezelfde veiligheidsmaatre gelen moeten werken als Neder landers, is al heel veel oneerlijke concurrentie verdwenen." Barry vindt dat de overheid ook rekening moet houden met de re den waarom mensen zzp'er wor den. „Het geeft een bepaalde vrij heid die een werknemer niet heeft. Ik heb drie kinderen. Kin deropvang is niet te betalen. Als zzp'er kan ik een beetje mijn eigen tijden indelen." woensdag 4 januari 2017 Gaat u er Houd ook reke gmet reden zelfstandiaheid Zijn zzp'ers zelfstandig of on derbetaalde werknemers? De wet DBA, die oneerlijke concur rentie met werknemers moet voorkomen, is een jaar uitge steld. „Maar waarom een nieuwe wet? Hanteer de be staande regels." Gert van Harskamp Delft/Haarlem Barry van Spelden in Haarlem aan het werk. \\y\ FOTO MARCO OKHUIZEN ,u r k ïtJ DEN HAAG Per 1 januari 2017 zijn de bijstandsuitke ringen gestegen. De netto uitkeringen voor mensen vanaf 21 jaar tot de pensi oengerechtigde leeftijd zijn dan: Gehuwden/samenwo nenden 1.333,78 euro per maand (70,20 euro vakan tiegeld), alleenstaanden en alleenstaande ouders 933,65 euro per maand (49,14 euro vakantiegeld). De uitkeringen voor men sen vanaf de pensioenge rechtigde leeftijd zijn: Ge huwden/samenwonenden 1.432,66 euro per maand (75,40 euro vakantiegeld), alleenstaanden en alleen staande ouders 1.048,93 euro per maand (55,21 euro vakantiegeld). Er komt jaarlijks 200 mil joen euro extra beschik baar voor de kinderopvang. De kinderopvangtoeslag voor ouders wordt komend jaar met 136 miljoen euro verhoogd. Zo krijgen alle ouders minimaal een derde van de kosten van kinder opvang vergoed. Daarnaast gaat de maximum uurprijs voor de kinderopvangin stellingen omhoog. Het wettelijk minimumloon stijgt volgens het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid in 2017 met 14,40 euro van 1.537,20 euro naar 1.551,60 euro bruto per maand. Hierdoor worden per 1 ja nuari 2017 ook de bedra gen van de Participatiewet, IOAW en IOAZ, AOW, Anw, Wajong, WW, WIA, WAO, ZW en TW aangepast. Dit komt doordat de hoogte van deze sociale uitkerin gen direct gekoppeld is aan het wettelijk minimum loon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16