Airbnb- miljardair Politiek worstelt met pensioenleeftijd Bouw stroomsnelweg begonnen 14 ECONOMIE ABN AMRO Shell EERDER MET PENSIOEN MET FLEXIBELE AOW In de schijnwerpers Alleen al in Londen blijkt de huizen- verhuursite dit jaar 385 miljoen euro mis te lopen doordat het aantal dagen dat bewoners hun huis mogen verhuren aan banden wordt gelegd. Bijna de helft van de overnachtingen in de op één na grootste ver huurmarkt van Airbnb komt in het geding, aldus de Financial Times. Ook Amsterdam, New York en Berlijn legden al verhuurbeper- kingen op. Met 60 miljoen huurders in 34.000 steden wereldwijd is Airbnb al lang niet meer de sympathieke site die de indu strieel ontwerper en voormalige bodybuilder Chesky in 2008 met twee vrienden bedacht. Alle hotels in hun woonplaats San Francisco zaten vol wegens een designcongres. Via Airbed Break fast konden be zoekers toch een slaapplek vinden en bewoners als zijzelf een centje bijverdienen. het om heel wat meer dan een paar centjes. Als con current van de ho telbranche komt Airbnb steeds meer onder vuur te liggen. Hote liers beklagen zich over de oneerlijke concurrentie van particulieren die niet onder de strenge (belasting)regels vallen. Buren bekla gen zich over de overlast van feestende toe risten. Gemeentes verliezen de grip op de lo kale woningmarkt die wordt ontregeld door dat zoveel appartementen voor lange tijd aan toeristen worden verhuurd. En afgelopen jaar was er ook nog de discriminatierel: pro fielfoto's maakten het makkelijk om gasten met een andere huidskleur te weren. Chesky en zijn vriendin (ontmoet via Tin der) moesten hun eigen appartement al van de site halen omdat San Francisco de regels aanscherpte. In zijn huishoudboekje voor 2017 zal dat voor de miljardair - zijn aandeel van 13 procent in Airbnb is volgens Forbes 3,2 miljard euro waard - niet de grootste financi ële aderlating zijn. Flitsen Philips Unibail- Rodamco Lang niet iedereen kan doorwerken tot zijn 67ste of langer, erkennen politieke partijen. In meerdere verkiezingsprogramma's duikt de flexibele AOW op: zo kunnen werknemers tóch met 65 stoppen. In de Eemshaven werd de eerste heipaal geplaatst voor de bouw van het Nederlandse convertersta- tion voor de stroomsnelweg. De nieuwe verbinding is belang rijk voor de energiedoelstellingen van Nederland. Zo kan er straks meer groene stroom worden geïm porteerd uit Denemarken. Daarbij wordt de kabel zo ontworpen dat het in een later stadium mogelijk is er een windpark op zee op aan te sluiten. De zogenoemde COBRAcable krijgt een capaciteit van zo'n 700 megawatt, genoeg voor zo'n 700.000 huishoudens. TenneT werkt voor de verbinding samen met haar Deense tegenhanger Energinet.dk. Ze nemen elk voor 50 procent. Naar schatting gaat het om een investering van meer dan 600 miljoen euro. De kabel moet in 2019 klaar zijn. Ook in Denemarken komt er een converterstation. In deze stations zal de elektriciteit straks worden omgezet van gelijkstroom naar wis selstroom en omgekeerd. Eerder werden al kabels gelegd naar Noor wegen en het Verenigd Koninkrijk. TenneT is momenteel ook bezig met een kabel tussen Duitsland en Noorwegen. Die is in 2020 af. leeftijd zijn ermee in hun maag dat niet iedereen het volhoudt tot zijn 67ste. In hun verkiezingsprogram ma's pleiten PvdA, SP en D66 plei- daarom voor een flexibele AOW, waardoor je eerder met pensioen kunt. Daar tegenover staat wel een lager AO W-bedrag en het inkomen mag niet onder het bij standsniveau duiken. „Daardoor kunnen mensen in zware beroepen eerder stoppen met werken", zegt PvdA-Kamerlid John Kerstens. „Wie dat wil moet met zijn 65ste al met pensioen kun nen.'" Omscholen „Ik heb nog geen realistisch plan gezien", zegt CDA-Kamerlid Pieter Heerma. „Het lijkt een elite-oplos sing, want alleen mensen met geld kunnen eerder stoppen. Of de over heid moet bijspringen, maar dan wordt het weer onbetaalbaar." Ook de VVD wil er niet aan. De partij is wel voor een flexibele AOW, maar alleen als ouderen lan ger doorwerken. Ze mogen van de liberalen niet eerder stoppen met werken, want dat is te duur. Consensus is er wel over een an dere oplossing: werknemers moe ten zich omscholen naar min der belastende beroepen. Heerma: „Een leven lang leren; daar zijn al allerlei subsi- diepotten voor." En dan heeft hij nog 'een relatief makkelijk beroep', zoals hij zelf zegt. Maar zeker voor stratenma kers, bouwvakkers en mensen die psychisch zwaar worden belast, is het lastig om langer door te werken. Bedrijfsartsen trokken er gisteren in deze krant over aan de bel. Vooral lageropgeleiden met een zware baan en ongezonde levensstijl kun nen op een gegeven moment niet meer, constateren ze. Er is eerder geprobeerd daar een oplossing voor te vinden, nog voordat in 2012 werd besloten om de pensioenleeftijd te ver hogen. De Sociaal-Econo mische Raad (SER) heeft onderzocht of mensen met zware beroepen uit gezonderd konden worden van de verhoging. Maar dat liep op niets uit: het bleek ondoenlijk om zware beroe pen af te bakenen. Toch ging de AOW-leef- tijd omhoog naar 67 jaar in 2023, om de voorziening be taalbaar te houden nu er relatief veel ouderen met pensioen gaan. Sinds dat besluit is er nauwelijks meer iets ondernomen om mensen met zware beroepen te gemoet te komen. „De discussie is helemaal stilgevallen", constateert Ulenbelt. „Veel mensen nemen zichzelf - als ambtenaar of politi cus- als uitgangspunt. Maar de wer kelijkheid is anders." Prijskaartje Terug dan maar naar 65 jaar? Op het Binnenhof zijn alleen de PVV en 50PIUS daar voorstander van. Vol gens de ouderenpartij levert dat ba nen op, omdat 65-plussers plaats maken voor jongeren. Regelingen voor vervroegd uit treden hebben in het verleden ech ter geen extra banen voor jongeren opgeleverd, stelt het ministerie van Sociale Zaken. Bovendien hangt er een behoorlijk prijskaartje aan het terugdraaien van de verhoogde AOW-leeftijd. Het zou de samenleving zo'n 12 miljard euro per jaar kosten, bere kende het Centraal Planbureau eerder. Toch zitten de par tijen die wel voor de hogere pensioen- Zijn aandeel van 13 procent in Airbnb is vol gens Forbes goed voor 3,2 miljard euro. Maar het nieuwe jaar begint voor oprichter Brian Chesky met een tegenvaller. Geboren in 1981 in Niskayuna, New York voormalig bodybuilder en industrieel ontwerper In 2016 trad Chesky toe tot The Givin Plegde, een groepje weldoener miljardairs. Inmiddels gaat —Sander van Mersbergen De directeur van boekwinkelketen Bruna, Fred Zeegers, is op non-actief gesteld. Vol gens mede-eigenaar PostNL was er sprake van 'een verschil van inzicht'. Het leven in Duitsland is flink duurder geworden. De inflatie steeg in december naar 1,7 procent, het hoogste niveau in drie jaar. KLM is opnieuw de veiligste luchtvaart maatschappij van Europa. Wereldwijd eindigt het Nederlandse bedrijf als vijfde in het jaar lijkse onderzoek van JACDEC. O woensdag 4 januari 2017 GO De financiële aandelen waren in trek gisteren. Ook ING en de grote verzeke raars wonnen. m Door een hogere olieprijs zaten op het Damrak ook de energiebedrij ven in de lift. -15% Een van de wei nige forse verlie zers was Konink lijke Philips. m Vastgoedbedrij ven kregen klap pen. Ook Vast- ned en Eurocom mercial verloren. o EEMSHAVEN Hoogspannings netbeheerder TenneT is dinsdag begonnen met de aanleg een 325 kilometer lange stroomka bel tussen Denemarken en Ne derland. TenneT hoopt de onderzeese kabel ook te kunnen gebrui ken voor wind- parken op zee. FOTO ANP FOTO SP-Kamerlid Paul Ulenbelt merkt het bij zichzelf. Hij is 64 jaar en het werk gaat niet meer zo makkelijk als vroeger. „Het kost meer moeite om je dingen te herinneren, stukken te lezen. Je merkt dat je geen 20 meer bent." Deborah Jongejan Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14