Marjan Berk r Rebellen: Damascus schendt het bestand m NU BIJ QMUSIC mÈË' mm HHfc* WEET JIJ AL WAT HET IS? LUISTER EN RAAD HET GELUID 13 v Tl &\v Mussen wonen in mijn heggen, waar de buizerds niet durven komen music Op de grote stille heide dwaalt de herder een zaam rond. Wijl zijn witgewolde kudde trouw bewaakt wordt door zijn hond. Ik heb het nog gezongen op de Eerste Lagere Meisjesschool op de Bisschopseweg in Amersfoort, dat heerlijke lied, dat ons vooral door de sentimentele uithalen in het refrein diep liet doordringen in het eenzame leven van die herder met zijn hond. In ieder geval is er nu een 'wit gewolde kudde', en dwaalt er nu één herder met kudde en hond rond op de Drentse heide die of ficieel bestaansrecht heeft. De kudde gescheperde Drentse schapen is benoemd tot Immate- riaal Nationaal Erfgoed! We kun nen opgelucht ademhalen, het Drentse schaap zal niet verdwij nen! Vroegere collega Gerard, die zich sinds zijn pensionering energiek uitleeft in het beharti gen van de belangen van minder heidsgroepen zoals de vleermuis, bouwde eerst overnachtingspa leizen voor vleermuizen, die - helaas - hun scherpe neusje op trokken voor deze riante woon- gelegenheden. Vervolgens moest de verdwijnende jeneverbes wor den beschermd tegen uitsterven. En passant nam mijn vriend het voortbestaan van de vliegden in zijn aandacht mee. Daarna vroeg de mogelijkheid tot het overleven van de wereld bevolking door het kweken en consumeren van zeegras zijn in tense interesse. Dat project loopt inmiddels verder zonder de aan dacht van mijn vriend. Nu raakte een ander project binnen zijn gezichtsveld: het Drentse schaap! Ik herinner mij een gesprek, lang geleden, met een herder aan wie ik vroeg hoe het zat met zijn emotionele ge voelsband met de schapen en lammeren in het algemeen en het persoonlijke contact met bij voorbeeld een lievelingslamme tje! Want voor mij is het schattig heidsquotiënt van zo'n witge- wold huppeldiertje heel hoog! Deze herder, die het als geen ander kon weten, gaf als ant woord: „Een persoonlijke band? Met een schaap? Of een lam? Nee!", antwoordde hij oprecht. „Daarom noem ik ze ook alle maal Jantje! Ze luisteren ook al leen maar naar de hond, die ze in de juiste richting drijft!" Maar een andere herder zei: „De mensen noemen het domme dieren. Maar daar ben ik het niet mee eens. Als je ziet hoe ze gra zen! Ze eten heel overwogen wat wel en wat niet in orde is voor henzelf en voor de grond waarop ze leven! Hun menu is heel pre cies!" Er is nu een boekje, waarin je alles kun vinden over het Drentse Heideschaap. Daarmee wordt het dertigjarig bestaan van dit dier in het Holtingerveld ge vierd. kunnen neerleggen, omdat het Drents schaap tot ons Immateri eel Erfgoed wordt gerekend, nog een klein woordje over de mus! Hoezo uitgestorven? Kijkend uit mijn Kalenbergse keukenraam tel ik maar liefst negentien mus sen. Ze wonen in mijn veilige heggen, waar de uilen en bui zerds niet durven te komen, ze ker niet wanneer ik achter mijn keukenraam heel boos kijk! En de eerste ooievaar is ook al gesigna leerd. Er vloog een grote zwart witte schaduw langs mijn raam. Waarschijnlijk een overwinte rend exemplaar dat hoorde van mijn lege nest, waaruit begin au gustus mijn vaste echtpaar, na het grootbrengen van hun twee ling, naar zonniger streken is ver trokken. Zij komen rond april wel weer terug. Het Syrische verzet heeft er tabak van. Het beschuldigt het regerings leger van Bashir al-Assad en strij ders van diens bondgenoten van schendingen van het bestand dat afgelopen vrijdag na bemiddeling van Rusland en Turkije is afgekon digd. Extremistische organisaties, waaronder Islamitische Staat en Fatah al-Sham (voorheen al-Nusra, gelieerd aan Al-Qaeda), zijn van alle afspraken buitengesloten. In de aanloop naar het vredesbe raad in Astana, de hoofdstad van Kazachstan, schorten de rebellen alle vormen van overleg op. Zij sto ren zich vooral aan het offensief in de Barada-vallei, vijftien kilometer ten noordwesten van de hoofdstad Damascus. Het Syrische leger zou daarbij steun krijgen van de Hezbollah en sjiitische milities uit Irak en Iran. De Syrische partijen ruziën over de status van het strategisch be langrijke gebied. Volgens Syrië valt de vallei buiten de bestandsover eenkomst. Het verzet daarentegen vindt dat de vallei er wel degelijk deel van uitmaakt. Damascus be strijdt ook dat er wordt gevochten in dat deel van Syrië. Activisten melden daarentegen zware bom bardementen waarbij onder meer ook vatbommen zijn gebruikt. „Daarbij zijn veel doden en gewon den gevallen. Meer dan duizend mensen zijn op de vlucht geslagen. Het leven van tienduizenden men sen in het gebied loopt gevaar", al dus de rebellengroepen waaronder Het Leger van de Islam, dat grote gebieden rond de hoofdstad in handen heeft. De Barada-vallei is van vitaal be lang voor de watervoorziening van vier miljoen mensen in en rond Damascus. Sinds 22 december zou den alle inwoners voor hun drink watervoorziening op rantsoen zijn gezet. Bij gevechten, vorige maand, zou de pompinstallatie bij de Ain al-Fijeh-bron, aanzienlijke schade hebben opgelopen. Beide partijen geven elkaar de schuld van de aan gebrachte beschadigingen. Het Sy rische regime zegt bovendien dat de rebellen expres diesel in het wa ter gooien om de aanvoer van drinkwater naar de hoofdstad te frustreren. L .85% woensdag 4 januari 2017 GO Schaoe En nu wij het hoofd weer rustig Tien Syrische rebellengroepen dreigen weg te blijven van de vredesonderhandelingen in Ka- zachstan omdat het regime in Damascus het staakt-het-vuren zou schenden. Hans van Zon Rotterdam/Beiroet In het noorden van Aleppo brengen Syriërs hun schaarse bezittin gen in veiligheid, fotokhalilashawi/reuters HET GELUID r Q

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13