'Syriër wilde aanslagen plegen met politiewagens' Eerdere verdachte zat thuis in Kirgizië 12 Zweedse koningin ziet spoken Koningin Silvia van Zweden zegt in haar paleis achterna te worden gezeten door spoken. De 73-jarige vorstin deed haar bekentenis in een documen taire over de koninklijke resi dentie op de Zweedse televi sie. Silvia woont met haar man koning Carl Gustav in het eeuwenoude Drottning- holm in de hoofdstad Stock holm. „Het pand ademt ge schiedenis", zegt de vorstin. „En er zijn ook kleine vrien den. spoken. Ze zijn alle maal vriendelijk hoor, maar ik heb de hele tijd het gevoel hier niet alleen te zijn." An dere leden van de Zweedse koninklijke familie onder schrijven het verhaal van de vorstin. Ook haar schoonzus, prinses Christina, gelooft dat het paleis behekst is. „Natuur lijk! In alle oude gebouwen waren geesten rond", zegt ze in dezelfde documentaire. „Er is zo veel energie in dit huis. Het zou vreemd zijn als het geen gedaantes zouden zijn." Drottningholm is in de zes tiende eeuw gebouwd in op dracht van de toenmalige ko ning Johan III. 'Dit zijn arme mensen die niet weten wat ze doen' Moslims willen andere bankbiljetten In Indonesië is ophef ont staan vanwege de nieuwe bankbiljetten. Belangrijke vrouwen uit de geschiedenis van het land zijn afgebeeld zonder sluier, en vijf van de elf afgebeelde nationale hel den zijn geen moslims. Ver schillende moslimgroepen zijn boos en eisen zelfs dat het nieuwe biljet van 1.000 roepia uit de roulatie wordt genomen. De centrale bank stelde dat de helden niet op grond van hun godsdienst zijn uitgekozen, maar van wege hun verdiensten. 'James Bond' voorkomt diefstal auto Prijs voor Özcan Akyol VVD wil af van vegaburger De Turkse politie zet de klopjacht op de dader van de aanslag op club Reina met man en macht voort. De verdachte die in beeld was, bleek onschuldig. De politie probeert te achterhalen of de schutter die 39 feestgangers neermaaide lid is van dezelfde ter reurcel die achter de zelfmoordaan slagen zat op Atatürk Airport, juni vorig jaar. Daarbij vielen 45 doden. In het onderzoek naar de ter- reurrdaad werden nog eens acht verdachten aangehouden, onder wie twee buitenlanders die op vliegveld Atatürk zijn gearresteerd. Hun nationaliteit is niet bekend gemaakt. Turkse media meldden gister ochtend dat de politie op zoek was naar de 28-jarige Lahke Mashrapov uit Kirgizië. Diens naam staat in het paspoort dat de dader zou heb ben gebruikt om Turkije binnen te komen, berichtte de Turkse staats- zender TRT World. Mashrapov liet gistermiddag vanuit Kirgizië verontwaardigd weten dat hij niets te maken heeft met de schietpartij. Tegen het Kir- gizische persbureau Turmush zei hij niet te begrijpen waarom er een foto van zijn paspoort aan Turkse media was toegespeeld. In de nieuwjaarsnacht was hij niet in Istanboel. Stempels in zijn paspoort bewij zen dat. Mashrapov komt uit de stad Kara-Suu en is markthande- laar. „Toen de aanslag plaatsvond, was ik in Kirgizië. Ik bezoek Istan boel al vijfjaar voor zaken", zei hij tegen Turmush. Volgens Mashrapov vertrok hij op 1 januari voor zaken vanuit Bishkek, de hoofdstad van Kirgizië, naar Istanboel. Toen hij gisteren te rug wilde vliegen, werd hij aange houden. „Ze hebben me een uur lang verhoord. De agenten legden me uit dat ik leek op een verdachte. Uiteindelijk boden ze excuses aan en mocht ik vertrekken." Ook de Kirgizische politie heeft onderzoek gedaan naar Mashrapov. De recherche vond het 'vreemd' dat de Türkse autoriteiten geen contact hadden opgenomen. Het ministe rie van Buitenlandse Zaken van Kirgizië zei de consul in Istanboel te hebben verzocht berichtgeving in de Türkse pers te onderzoeken. Zes van de acht verdachten die gisteren zijn gearresteerd, zijn op gepakt in de wijk Zeytinburnu. Van daaruit nam de dader in de nieuw jaarsnacht een taxi naar de club. Islamitische Staat eiste de aan slag op 'uit wraak voor bombarde menten op IS' in Syrië. De man wilde met de nep-politie- auto's toeslaan in grote Duitse ste den zoals Berlijn, München en Stuttgard. Ook zou hij Nederland, België en Frankrijk in het vizier hebben voor een aanslag. Om de aanslagen te kunnen plegen, had hij 180.000 euro gevraagd aan een man in Raqqa die actief is bij de terroristische organisatie IS. De contacten verliepen via de chat- dienst Telegram. Uit de chatgesprekken blijkt dat Hasan A. de verbouwde wagens wilde volpakken met 400 tot 500 kilo explosieven. Hij wilde op een menigte inrijden en zo een terreur aanslag plegen. In de gesprekken sprak Hasan A. van een 'heilige krijgstocht', gericht tegen niet- moslims. Zieke vader Zijn plannen kwamen aan het licht doordat een tipgever de Duitse po litie inseinde. Op zaterdagochtend werd de man gearresteerd in zijn appartement in Burbach (Saar- brücken), niet ver van de Franse grens in Duitsland. Op zijn mo biele telefoon vond de politie de chatgesprekken. Man wilde toeslaan in Duitse steden, en had ook Nederland en België in het vizier In verhoren heeft de verdachte toe gegeven dat hij contact had met de man in Raqqa, maar hij verklaarde dat hij niet werkelijk van plan was om aanslagen te plegen. Hij zou het geld willen gebruiken om zijn ge zin te onderhouden en met name zijn zieke vader in Damascus te helpen. Hugo Müller, hoofd van de Duitse nationale politie, noemt de verkla ring van Hasan A. 'moeilijk voor te stellen'. Het is volgens Müller on waarschijnlijk dat iemand IS voor een relatief hoog bedrag zou wil len beduvelen en daarbij ook nog zijn adres prijsgeeft. De man was nog niet in het bezit van voertuigen. Ook werden bij zijn arrestatie geen wapens of ex plosieven aangetroffen. Niettemin rekent het Duitse Openbaar Mi nisterie erop dat de man op korte termijn had willen toeslaan. Asielaanvraag Het Openbaar Ministerie in Ne derland en anti-terrorismecoördi- nator NCTV kennen de zaak, maar willen er niets over zeggen. Hasan A. kwam in 2014 via het Griekse eiland Chios en Hongarije naar Duitsland, waar hij asiel aan vroeg. In december 2015 kreeg hij een verblijfsvergunning en daarna verbleef hij in Frankenberg en Burbach. De chatgesprekken met de contactpersoon in Raqqa von den december vorig jaar plaats. woensdag 4 januari 2017 GO STOCKHOLM De vader van Kerim Akyil reageert op duizenden hate lijke en racistische reacties in België op de dood van zijn zoon tijdens de aanslag in Istanboel. JAKARTA OYONNAX Een Fransman heeft met een James Bond-ach- tige actie voorko men dat een dief er met de auto van zijn vader vandoor ging. De man sprong op het dak van de wagen en hield zich tijdens de wilde rit met één hand vast aan een stang op het dak. Met de an dere hand belde hij de politie. Die wist de dief uiteindelijk staande te houden. DEVENTER Columnist Özcan Akyol is onder scheiden met de Deventer Promotie- prijs 2017 wegens zijn 'opmerkelijke en eigenzinnige am bassadeurschap' van de stad. „Wow. En nu champagne", reageerde hij. DEN HAAG De VVD wil af van vegetarische schnitzels, hambur gers en gehaktbal len. De liberalen op peren een verbod op 'vleesnamen' waar helemaal geen vlees in zit. VVD-Kamerleden Erik Ziengs en Helma Lodders spreken van 'mislei dende termen op etiketten'. Andere partijen snappen niet waar de VVD zich druk om maakt. Dader 'Istanboel' nog voortvluchtig Mare Guillet Istanboel Foto's van slachtoffers voor de deur van club Reina. fotoafp De Syrische Hasan A. die zater dag in Duitsland is gearres teerd, wilde voertuigen zo om bouwen dat ze op politiewagens zouden lijken en daarmee aan slagen plegen. Dat melden Duitse media. Hij had ook Ne derland op het oog. Bettine Winters Rotterdam De 59-jarige Nora Villarroel staat bij de smeulende restan ten van haar huis in Valparaiso, Chili. De harde wind zorgde ervoor dat in het bosrijke gebied tientallen woningen opgin gen in vlammen. Honderden mensen moesten worden geëvacueerd. FOTO LUIS HILDALGO/AP BOSBRANDEN IN CHILI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12