weekend O EUWS 11 De kans dal ze haar kinderen nog' zou zien, was zó klein plekken van •preken doet Amran vooral met haar handen. Handen die ze tijdens het gesprek aantal keren ten hemel richt. 'Alhamdulillah', klinkt het dan. 'Dank u God'. Handen waarmee ze de rug streelt van haar jongste zoon Ibrahim (n), na vele ja ren van afwezigheid weer terug in haar leven. 2016 is een jaar van onverwacht ge luk voor Amran Abdi Mohammed (44). Zes jaar lang bewoont de Soma lische moeder in haar eentje een flat in Bodegraven. Al die tijd helpt één gedachte haar door de dag: de droom van een weerzien met haar eigen kin deren en de kinderen van haar broer, na zijn dood ook aan haar zorg toe vertrouwd. Een droom met nauwelijks reële kans van slagen: weduwe Amran ver laat in 2009 de chaos van haar ge boortestreek Dinsoor, Somalië. Ver jaagd door de terreur van de mili tante al-Shahaabbeweging en de plotselinge komst van een stamlid, die haar eerst het vee en daarna het resterende land afhandig maakt. Een reisagent regelt een vlucht naar Europa en belooft de kinderen later haar kant op te sturen. Een be lofte waar hij zich niet aan houdt, waardoor de kinderschare zonder moeder jarenlang noodgedwongen samen in een flatje in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba woont. Het zevental naar Nederland halen? On betaalbaar en organisatorisch vol strekt onhaalbaar voor Amran. Lisa Lamoree, medewerker van Vluchtelingenwerk Bodegra ven, herinnert zich nog het moment dat ze het verhaal van Amran voor het eerst hoorde. „Het trof me. Zo'n sterke vrouw, die al die ver schrikkingen had meege maakt. Ze was de hele dag aan het bellen, probeerde contact te houden met de kinderen in Ethiopië. Maar de kans dat ze ze ooit weer zou zien, was miniem. Het was voor haar niet te organi seren en bovendien zou het zo'n 10.000 euro aan vlieg tickets en uitreisvisa gaan kosten." In 2015 vertelde Lisa tijdens het kerstdiner over het verhaal van Amran aan haar familie. „Iedereen was onder de in druk. Een moeder die haar kin- deren misschien wel nooit meer zal zien, alleen maar vanwege een cen tenkwestie - dat kon toch niet waar zijn?" Rondom die kersttafel wordt het idee geboren om Amran bij te staan. Niet alleen met een luisterend oor, maar heel concreet: met geld en een plan om de kinderen naar Nederland te halen. „Een crowdfundingsactie, dat was het idee. En er was haast geboden: kort daarvoor was internationaal een wetswijziging doorgevoerd, waar door nu ook meerderjarige kinderen Winkeliers hopen op komst Primark in aanmerking komen voor gezinshereniging. Maar de vergunning hiervoor verviel weer medio februari. An derhalve maand had den we om het finan ciële plan op poten te zetten." Lisa zoekt media op, haar crowdfun- dactie krijgt aan dacht van alle kan ten. „Het mooie is: ik weet niet eens wie er allemaal gedo neerd heeft. Er zit een hele flinke ano nieme gift bij, ik ben er nooit achter gekomen van wie die afkomstig was. Mensen leefden mee, snapten dat het voor deze moeder misschien wel de allerlaatste kans was om herenigd te worden met haar kinderen." Maar niet iedereen is positief. „Als je in de spotlights staat, dan heeft dat automatisch ook een keerzijde. Je moet je voorstellen: dit speelde zich afin een tijd waarin grote stromen vluchtelingen uit Syrië richting Ne derland kwamen. Mensen vroegen zich af of ik helemaal gek was gewor den om nog meer mensen naar ons land te halen." Soms zijn de commentaren rond uit hatelijk. „Iemand schreef te ho pen dat het vliegtuig met de kinde ren van Amran erin zou neerstorten. Dat raakte me wel. Hoe kun je zoiets naars schrijven over een moeder die gewoon haar kinderen wil zien?" Amran zelf doet in die spannende weken van de crowdfundingsactie nauwelijks een oog dicht. „Maar ge staag werd duidelijk dat het ging lukken. Dat er daadwerkelijk vol doende mensen een bijdrage hadden gedaan, en dat deze zeven kinderen zich konden voorbereiden op hun vlucht naar Nederland." In de vroege ochtend van vrijdag 4 maart landt het vliegtuig uit Ethiopië op Schiphol. Lisa: „We stonden met z'n allen klaar om het zevental op te wachten: Amran, mijn familie, ik zelf." Maar wat volgt, zijn nog eens twee bloedstollende uren. „Ze kwa men niet uit het vliegtuig dat geland was, er was op het hele vliegveld geen kind van Amran te bekennen. We wisten echt niet meer waar we het zoeken moesten. Waren ze ge strand in Afrika? Tijdens de tussen stop in Duitsland?" Nerveus gezoek en getelefoneer volgt; tot de deur van de aankomst hal opengaat en het zevental ver schijnt. „We hebben nooit echt be grepen wat ze die twee uur na de lan ding nou hebben uitgespookt, het doet er ook niet meer toe. De kinde ren zijn er. Het plan dat eigenlijk on mogelijk leek, was gelukt." Eengezinswoning Negen maanden verder is het inmid dels. Amran heeft haar kleine flatje in Bodegraven kunnen inruilen voor een ruime eengezinswoning in Zoe- termeer. De zeven kinderen moesten noodgedwongen maandenlang in het aanmeldcentrum in het Groningse Ter Apel verblijven, maar ook die tijd is voorbij. De acht wonen samen, de oudere kinderen en Amran zelf volgen in- burgeringslessen, de jongsten bezoe ken inmiddels de basisschool. Ze oe fenen thuis op de bank driftig met de uitspraak van de letters d, b en p. Als de fotograaf een familieportret van het stel wil maken, reageren Yussuf (12) en Ibrahim (11) zoals hun Neder landse leeftijdsgenootjes: met de ar men gevouwen in 'de dab'. Lisa: „Ze moeten het nu verder doen als gezin, en ik geloof dat dat nog een proces wordt met veel hob bels. Alleen al die taal leren... Maar het belangrijkste is gelukt. Ze zijn samen." Amran zelf beaamt: „Ik zeg: dank jewel voor Lisa. Zij is als familie voor mij. Lisa beantwoordt de dankbetui ging met een knikje en verzucht: „De kans dat dit hele project zou misluk ken, was misschien wel groter dan deze goede afloop. Dat zoveel men sen Amran die goede afloop tóch gunden, maakt dit alles de moeite waard. Ik heb nergens spijt van. Hoe veel energie het ook heeft gekost." Lisa maakte het onmogelijke mogelijk voor de Somalische Amran. Ze startte een crowdfundingsactie, waardoor Amran na zes jaar herenigd kon worden met haar kinderen. woensdag 4 januari 2017 GO Dit jaar werd gekenmerkt door aanslagen, een coup en het overlijden van grote artiesten. Maar er was ook hoop: mensen werden gered en uit de brand geholpen Vandaag: Lisa Lamoree zorgde dat de Somalische Amran haar kinderen na zes jaar weer kon zien. Na zes jaar weer herenigd P.10/11 op Lakeside Festival ulieeéhor Lisa Lamoree za melde geld in om de kinderen van Amran (tweede van rechts) naar Nederland te halen, foto arie kievit parkeren of gratis in het 1 Vrouw met V iLfjVni stadscentrum, dat goetj verhaal Wethouder: Action, Zara kansrijker Anne Kompagnie Zoetermeer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11