EN 19 Feestelijke jaarwisseling in Zeeuws-Vlaanderen Knallend op straat, dansend inde kroeg, thuis aan de bubbels óf hongerige feestvierders voorzien van eten. Hoe Zeeuws- Vlaanderen de jaarwisseling vierde. Een duizendklapper luidt om één minuut over twaalf met een stemmige én enorme knal het nieuwe jaar in Kloosterzande in. De ruit van de Lunchbar trilt er bijna van. „Happy new year", roept de 7-jarige Kyan vrolijk uit. Hij kan niet wachten om de straat op te gaan om nog meer vuurwerk te zien én af te steken. Hij omhelst zus Maurane (15) en ouders Fleur Albrecht en Roy van Delft. Het ge zin heeft nog even een momentje samen, voor er straks gewerkt moet worden. Broodjes, snacks, ze hebben alles in huis om hongerige feestvierders op hun wenken te bedienen. „De Lunchbar is nu vier maanden open en dit is onze eer ste nieuwjaarsnacht. We gaan kij ken hoe het loopt en of het druk wordt", zegt Fleur. Druk op straat is het in ieder ge val, na twaalf uur. Ook in Hengst dijk en Vogelwaarde volgt de ene knal na de andere. Siervuurwerk verlicht de lucht, maar door mist op sommige plekken gaat de licht show letterlijk de mist in. In Zaam- slag hebben veel mensen zich ver zameld in het centrum. Ze kijken naar het vuurwerk van Liam Vro- lijk. Een indrukwekkende hoeveel heid staat naast hem, hij is om half één nog lang niet klaar. „Er gaat voor ongeveer tachtig euro de lucht in. Ik heb van alles", zegt hij. Hij heeft een glimlach op zijn gezicht die er niet af gaat. „Ik kijk hier het hele jaar naar uit", verklaart hij. Vuurwerk is er niet te zien vanaf de afgelegen en doodlopende Nieuw Neuzenweg bij Hoek, nog wel een smeulend vreugdevuur. Kunstenaar André Smits houdt tot twee uur 's nachts een open atelier. Zijn beschilderde huis is een kunst werk op zich en moet binnenkort gesloopt worden, omdat er een werkterrein voor de Nieuwe Sluis wordt aangelegd. Het begin van het nieuwe jaar is voor hem het laatste feestje in zijn huis. Met bevriende kunstenaars proost hij op een ge slaagde afscheidsdag. „Er kwamen vandaag mensen langs die iets per soonlijks met het huis hebben", vertelt hij. „De boer die hier veertig jaar heeft gewoond en zelfs de man Er gaat voor tachtig euro de lucht in, ik kijk hier het hele jaar naar uit die hier geboren is. Hij maakte hier de watersnoodramp mee en wilde boven het balkje zien waar hij op zat toen het water kwam." Het serene afscheidsfeest van een bijzonder huis vormt een groot contrast met een ander feest, een paar kilometer verderop. Bij poppo dium De Pit in Terneuzen begint de nacht nog maar net. Volt Events houdt het feest Volt NYE en om half twee loopt de zaal vol met jon geren. Tot 's ochtends vroeg draaien er dj's en er is een spectaculaire licht- en visualshow. De grote pu bliekstrekker is dj/producerscollec tief BANGANAGANGBANGERS. Ook in kroegen wordt er feest ge vierd. In Breskens is Café Centraal dé plek waar jongeren samen komen. De vele fietsen voor de deur verraden het al en als de deur om half drie opengaat, golft de warmte je tegemoet. Dicht tegen elkaar wordt er ge danst, gezoend en met over tuiging meegezongen: 'Wel kom in de feesttent.' maandag 2 januari 2017 Dansen, drinken, zoenen én knallen Sophie Stockman Terneuzen Dj's draaien tot 's ochtends vroeg op het nieuwjaarsfeest Volt NYE in Terneuzen. fotos peter nicolai -Liam Vrolijk A Afscheidsfeest in de huiskamer van kunstenaar André Smits. A Vuurwerk in Zaamslag. Nieuwjaarswensen voor Fleur, Roy en zoon Kyan. A Café Centraal in Breskens is dé plek waar jongeren samenkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60