5 Analyse Turkije voert een nieuwe onafhankelijk heidsoorlog 1 uii V OVERZICHT President Recep Tayyip Erdogan is er heilig van overtuigd: zijn land ligt in de vuurlinie van kwaadwillenden die de opmars van Turkije willen stoppen. Niet voor niets hield hij zijn landgenoten in zijn nieuw jaarsrede voor dat de Turkse repu bliek, 94 jaar na haar oprichting, verwikkeld is in een nieuwe strijd op leven en dood. Hij spreekt van een 'nieuwe onafhankelijkheids oorlog'. „De nationale eenheid, territori ale integriteit, instellingen, econo mie, buitenlandse politiek, kortom alle elementen die onze staat over eind houden, worden aangeval len", zei hij. „Terreurorganisaties zijn slechts de waarneembare ge zichten en werktuigen van deze strijd. Wij vechten in wezen tegen de machten achter deze organisa ties." Hij gaf geen nadere uitleg om welke duistere machten het zou gaan. Maar al jaren verwijten president Erdogan en regerings gezinde media de Europese Unie, de Verenigde Staten en Israël er van jaloers te zijn op de successen van Turkije en er alles aan te doen om het land te dwarsbomen. Dat begon in 2013 met de Gezi- protesten tegen het autoritaire be leid van Erdogan en het ontman telen van democratische rechten. De demonstranten wilden het be leid niet bijsturen, maar het was een poging tot een staatsgreep, al dus Ankara. Het opgelaaide geweld van de Koerdische PKK is onderdeel van die strijd tegen Turkije. Gisteren liet Erdogan weten dat Turkije tot het bittere eind zal strijden te gen alle aanvallen van terroris tische groeperingen en hun sympathisanten. „Ze proberen chaos te creëren en ons land te destabiliseren met ver schrikkelijke aanvallen. We zullen nooit capituleren voor deze vuile spelletjes", aldus Erdogan. Propaganda Hij verwijt de Europese Unie medeplichtigheid aan het geweld van de PKK, omdat de EU de groep wel op de zwarte lijst heeft gezet van 'terroristische organisaties', maar niets doet tegen hun propa ganda, en fondsen- en ledenwer ving. De poging tot staatsgreep in juli van het afgelopen jaar werd vol gens de autoriteiten uitgevoerd door aanhangers van Erdogans voormalige bondgenoot Fethullah Gülen. Het 'terroristische net werk' van deze moslimprediker zou nog steeds uiterst gevaarlijk zijn, ondanks de arrestatie van 40.000 verdachten en het schor sen of ontslaan van ruim 100.000 ambtenaren. Het uitroeien van 'deze kankercellen' is nog lang niet voltooid. Ook terroristen van Islamitische Staat hebben al diverse aanslagen gepleegd in Turkije. De aanslag in Reina lijkt door een van hun jihadis- ten te zijn gepleegd. Islamitische Staat probeert Turkije zoveel mo gelijk te treffen uit wraak voor de Turkse militaire aanvallen op hun bolwerken in Syrië. Dat weerhoudt de rege ringsgezinde media er niet van om de Verenigde Staten ervan te be schuldigen achter het nieuwe bloedbad in de Istanboelse nachtclub te zitten. Mare Guillet maandag 2 januari 2017 -H Ondanks drie controleposten komt de dader vrij makkelijk te voet bij de ingang van club Reina terecht. Centrum Istanboel 3 Via trap naar beneden bereikt hij de 'dansvloer en daar schiet hij om zich heen. dansvloer Bij de ingang Club Reina schiet hij met een kalasjnikov twee beveiligers neer. Brug over de Bosporus v terras Binnen waren enkele bewakers (in burger) aanwezig. Bezoekers doken de Bosporus in om aan de schutter te ontkomen. Bosporus De beveili gingscamera filmt hoe de schutter zich omkleedt voor dat hij vlucht. 'Terreur is gevolg van jaloezie' Turkije wordt van alle kan ten aangevallen door bui tenlandse vijanden die de snelle ontwikkeling van de natie naar een welvarend, sterk en invloedrijk land wil len saboteren, stelt presi dent Erdogan. De aanslag in nachtclub Reina past in dat patroon. —President Recep Tayyip Erdogan 17 december 2016: Aanslag op een bus met militairen in Kayseri. Dertien doden. De aanslag is opgeëist door PKK-afsplitsing TAK. 11 december: Twee explosies bij het stadion van Besik- tas in Istanboel. 44 doden. TAK eist de aanslag op. 4 november: Acht doden en zeker honderd gewonden bij explosie politie bureau Diyarbakir. De politie verdenkt PKK van de aanslag. 20 augustus: Bij een bruiloft in de Turkse stad Gazian- tep ontploft een bom. Vijftig doden, negentig mensen gewonden. Erdogan houdt IS verant woordelijk. 17 augustus: Een zelfmoordenaar blaast zich op bij een politiebureau in de stad Elazig, in het oosten van Turkije. Drie agenten komen om het leven, 217 mensen raken ge wond (onder wie 85 agenten).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5