Brandweer spreekt van extreem rustige nacht op het eiland 19 De jaarwisseling op Schouwen- Duiveland is zonder grote incidenten verlopen, maar wel met her en der een luid gebulder De populariteit van het carbidschieten neemt toe. - hoefde de brandweer in actie te ko men. In de Kerkstraat in Bruinisse moest wat papierrommel worden geblust, dat niet vanzelf uitging. Uit Renesse kwam de melding van een bermbrand aan de ]an van Renesse- weg, maar ter plekke was er niks meer te vinden. „En verder is er voor ons helemaal niks gebeurd", zegt Juffermans tevreden. Ook rond het grote aantal leegstaande scholen en andere kwetsbare pan den op het eiland deden zich geen problemen voor. Na eerder veiligheidsambtenaar Jacques Straver roemt ook de brandweerofficier op zijn beurt de begeleiding vanuit jongerencen trum De Pul in Bruinisse. In het verleden vonden daar nog wel eens wat uitspattingen plaats die uit de hand liepen. Ook de eerste indruk bij de politie is dat er geen 'gekke dingen' zijn gebeurd afgelopen nacht op Schouwen-Duiveland. Een dik uur na middernacht werd het al weer stiller met vuur werk in de verschillende kernen. Zo moet het ongeveer geklonken hebben tij dens de veldslagen van Napoleon. Een doffe knal echoot over de velden. Gevolgd door nog één en nog één. Twaalf kanonschoten op rij. De voelbare luchtdruk bij het schot en mistflarden maken het tafereel aan de rand van Zierikzee compleet. De vernietigende kogels zijn ver vangen door leren voetballen. En de kanonnen worden in dit geval ge vormd voor een batterij melkbus sen, versterkt met drie grotere ace- tyleenflessen. Die zijn gemaakt van een centimeter dik staal en lopen minder snel het risico uit elkaar te klappen, legt David Krabbe uit. De 25-jarige Zierikzeeënaar nam vijf jaar geleden het initiatief voor de carbidschutterij op de laatste dag van het jaar bij de wijk Poortam bacht. Het eerste schot is die zater dagochtend even na tien uur voor burgemeester Gerard Rabelink. Tot diep in de middag gaat het geknal door, wanneer het al wat donker wordt en de vuurmonden zo mooi te zien zijn. „Die klap, die enorme dreun. En dan dat machtige gevoel van die luchtdruk. Dat is waar je dit voor doet", probeert Krabbe zijn passie voor het carbidschieten te verkla ren. „Je bent gewoon ook een beetje aan het experimenteren met z'n al len. De hele sfeer er omheen is ge woon geinig." Uit een bedrijfsbusje komen warme koffie en oliebollen tevoorschijn. Tussen het geknal door klinkt vrolijke muziek. Een opengewerkte oliedrum doet dienst als haard en houdt het een beetje behaaglijk op het open veld. En ondertussen wordt met een drone vanuit de lucht alles gefilmd. Veiligheid gaat voor alles bij het groepje van Poortambacht. „Toen we hier begonnen", vertelt Krabbe, „hielden we nog gewoon een vlam metje bij de bus. Tegenwoordig ge bruiken we een lang touw aan een komaansteker voor de brander. Dat ding vonkt lekker." Normaal ge sproken is een paar stevige rukken aan het touw voldoende om de boel te doen laten afgaan en staat de schutter op een paar meter afstand, mocht de melkbus uit elkaar klap pen. Het veld langs de Poortkade in Zierikzee was niet de enige plek waar carbidschieters actief waren. Bij de parkeerplaats aan de Hoofd poortstraat bracht slechts één grote bus een daverend gebulder voort. Die klap, die enorme dreun. En dan dat machtige gevoel van die luchtdruk. Dat is waar je dit voor doet Ook de oudere jeugd van Ooster- land en Zonnemaire vermaakte zich met deze oeroude traditie. De jaarwisseling verliep op Schouwen-Duiveland zonder grote incidenten. Voor de brandweer was het nieuwjaarsnacht zelfs extreem rustig, aldus officier van dienst Joop Juffermans. Slechts twee keer maandag 2 januari 2017 Het carbidschieten vond zaterdag aan de lopende band plaats, fotos dirk-jan gjeltema Knallen met 12 bussen op rij In café Happy in Renesse werd feest gevierd. Bij jongerencentrum de Pul in Bruinisse vond een vreugdevuur plaats. Marcel Modde Zierikzee - David Krabbe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44