C9 Feest met uitglijers Groei Zierikzee zet door, dorpen krimpen Lezers helpen lezers met van alles en nog wat Misverstand 16 ZE Beloftes om het anders te doen in het nieuwe jaar zijn snel gemaakt. Kwamen ze uit? Soms wel, soms niet, of een klein beetje. NIEUWJAAR GOEDE VOORNEMENS Commentaar Het is weer niet gelukt schadevrij door de jaarwisseling te ko men. In Vlissingen werden auto's in brand gestoken en an dere vernielingen aangericht. Toen de brandweer en de poli tie arriveerden, richtten de relschoppende jongeren zich op hen. De schade was niet alleen materieel. De diepste deuk zit in de ziel van de hulpverleners en van de politie. Wat moet je als brandweerman als het geweld zich tegen je richt? Wat moet je als politieagent als de stenen op je af vliegen? De zaak maar op zijn beloop laten, is geen optie. Want de veiligheid en de openbare orde gaan voor alles. Ook al is er steeds weer een groep jonge burgers die het belang er van niet doorheeft. Of die het maar even vergeten omdat ze elkaar hebben opgefokt. De raddraaiers rond de Vlissingse Bloemenlaan bleven vooralsnog ongrijpbaar voor de politie en de ME door zich in groepjes te splitsen en dan als het ware in de wijk op te gaan. Even later verschenen ze weer. Soms komt het gevaar uit onverwachte hoek. Vuurwerk in het riool is de waarschijnlijke oorzaak van een gaslek in Nieuw- en Sint Joos- land. Zo'n gaswolk en vuurwerk is een levensgevaarlijke combinatie, maar het liep met een sisser af. Het gevolg was wel dat de politie de aandacht tussen Vlissingen en Nieuwland moest verdelen. Het kan ook anders. Na eerdere onstuimige jaarwisselingen in Krabbendijke was de gemeente Reimerswaal vastberaden het dit jaar rustig te houden. Het kostte meer mankracht van de politie en er moest een alcoholverbod aan te pas komen, maar het lukte wel. Com pleet met een vreugdevuur. Wellicht heeft de zondagsrust hier een duit in het zakje gedaan. En zo zijn er gelukkig nog veel andere goede voorbeelden in Zeeland. Daar werd gefeest zonder ellende. Zo hoort het en zo moet het volgend jaar overal gaan. Zeeland houdt het niet droog ondanks mobiele eenheid, politie, brandweer en zondagsrust Zierikzee telt aan het begin van het jaar rr.154 inwoners, veertig meer dan vorig jaar en bijna duizend meer dan in 1997 bij de start van de gemeente Schouwen-Duiveland. Dorpen die inleveren zijn Brou wershaven (-26), Bruinisse (-9), Nieuwerkerk (-ro) en Renesse (-9). De kleinste woonkern, Seroos- kerke, raakte 17 inwoners kwijt en telt nu nog 258 zielen. Zo bezien is het te begrijpen dat het lastig is een dorpsraad samen te stellen. Plaat sen die nog wel groeien, zijn Burgh-Haamstede (+33), Noord- gouwe (+20) en Oosterland (+17). Zoals zaterdag gemeld, groeide Schouwen-Duiveland als geheel met 35 inwoners. „Een heel be scheiden groei", vindt Van de Panne. Deze groei komt omdat er meer mensen op het eiland zijn ko- Schouwen-Duiveland groeit met 35 inwoners, een heel bescheiden groei men wonen dan er vertrokken. Wie die mensen precies zijn heeft de ambtenaar nog niet uitgeknobbeld. „Dat kunnen mensen uit de Rand stad of Brabant zijn, maar het kun nen ook Schouwen-Duivelanders zijn die terugkeren na een studie. ALMANAK Soms is gesproken taal niet de beste manier om zaken duide lijk over te brengen, zeker niet als er kinderen in het geding zijn. Ze willen de oren nog wel eens verkeerd afgesteld hebben staan. Dat ondervond de 6-ja- rige Jesper uit Middelburg afge lopen weekeinde. Zijn vader en moeder leken het al een tijdje over een nieuwe auto te hebben en daar had Jes per wel oren naar. Dus toen zijn ouders zaterdag feestelijk tegen hem riepen dat het oud en nieuw was, vroeg hij: „Waar staat onze nieuwe auto dan?" Man berooft tiener van telefoon Dronken man botst frontaal op boom Man gooit glas naaragenten GOES Arrestaties voor illegaal vuurwerk meer. Het was een jaar van vallen en opstaan voor nagelbijtster Gwen. De nepnagels waarmee ze vorig jaar poseerde, zijn verdwenen en heb ben plaatsgemaakt voor haar eigen nagels. Niet zo mooi lang, maar wel echt. Met heel veel moeite is het Gwen gelukt een klein randje witte nagel te kweken. „Ze waren nog iets langer, maar toen ben ik toch weer gaan bij ten", zegt ze spij tig. Toch heeft ze reden om trots te zijn op zichzelf, want bijten tot bloedens toe, zoals vroe ger, dat doet ze niet Exact een jaar geleden vroegen we een aantal Zeeuwen naar hun goede voornemens voor 2016. Stop ten ze met roken? Namen ze zich voor meer te bewegen, gezonder te eten of lief te zijn voor elkaar. Een jaar later spoorden we er vier weer op. We stelden ze de belangrijkste vraag. Zijn jul lie dromen in 2016 uitgeko men? maandag 2 januari 2017 Zierikzee groeit ten koste van de dorpen. Deze trend is al en kele jaren bezig, maar zet nu echt door. Dat zegt Peter van de Panne, die bij de gemeente de bevolkingscijfers bijhoudt. Ton van den Nouweland Zierikzee -Peter van de Panne, gemeente Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Een 16-jarige Middelbur ger is tijdens de nieuw jaarsnacht op de Markt in Middelburg van zijn mo biele telefoon beroofd. Een 29-jarige Vlissinger is aangehouden. De dader ging na de bero ving een feesttent binnen op het Tympaanplein. Daar werd hij buitengezet door portiers, omdat hij zich misdroeg. De man is aangehouden en overge bracht naar het politie cellencomplex Torentijd. SEROOSKERKE Een bestelauto is zater dagavond frontaal op een boom gebotst op de Hondegemsweg bij Se- rooskerke (Walcheren). De bestuurder, een 54-ja- rige man uit de gemeente Schouwen-Duiveland, is gewond uit de auto ge haald. Hij bleek 2,5 keer meer alcohol op te heb ben dan is toegestaan. Zijn rijbewijs is ingevor derd en hij kreeg een proces-verbaal. GOES Een 20-jarige Goesenaar is tijdens de nieuwjaars nacht aangehouden op de Grote Markt in Goes voor het gooien van een glas. De man had bij de terrassen ruzie met een andere man. De politie sommeerde beiden weg te gaan. De Goesenaar ontstak daarop in woede en gooide het glas, dat de agenten maar net konden ontwijken. De man is opgepakt en vast gezet in Torentijd. De politie heeft afgelo pen maand in de omge ving van Goes twee mensen aangehouden voor illegaal vuurwerk. Acht minderjarigen kre gen een taakstraf en één persoon een boete. In totaal zijn 47 verdach ten onderzocht. Bij huiszoekingen nam de politie in totaal 83,7 kilo vuurwerk in beslag. Wat deed VLISSINGEN Op zoek naar die bij zondere munt? Heeft u dozen vol oude boeken op zolder? Of heeft uw club of vereniging nieuwe club leden nodig? Iemand blij maken met een afgedankt servies of met een oude wasmachine? Is uw kat zoek? Stuur dan uw wens of uw oproep in voor de rubriek Lezers helpen le zers. E-mail een korte tekst met con tactgegevens en eventueel een foto (in jpg) naar lezershelpen- lezers@pzc.nl onder vermelding van Lezers helpen lezers. Voor alle dui delijkheid: we plaatsen geen com merciële boodschappen en spullen moeten gratis worden aangeboden. De redactie heeft daarnaast de pagina Mijn PZC. Gemaakt door en voor lezers. Mijn PZC kan over van alles gaan. Bent uw trots op uw prestatie, omdat u voor het eerst parachute hebt gesprongen? Laat het ons weten. Wilt u iemand bedan ken? Stuur ons maar een berichtje. Hebt u een mooie foto gemaakt, die u wilt delen met onze lezers? Stuur hem ons zo groot mogelijk. Lever zelf uw tekst aan - inclusief contactgegevens en (eventueel een foto in jpg) - en wij geven uw ver haal, uw foto, uw herinnering, uw ge dicht een mooi plekje. Mail naar mijnpzc@pzc.nl onder vermelding van het onderwerp. Wij zorgen er dan voor dat uw bood schap een plekje krijgt in de krant. GJELTEMA Ab van der Sluis en Ondine van der Vleuten FOTO DIRK-JAN Roy van der Velde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42