inga fcfc 5 zich moet verzekeren van een ticket voor het WK in Rusland Mijn grootste teleurstelling van 2016 is het 1-1 gelijkspel in en tegen Zweden nen kan alleen via het veranderen van regels. Kom tot een eredivisie met vier keer Ajax - Feyenoord in een jaar. Ik ben voor! Kap met kunstgras, waarop voetbal een an dere sport wordt. Zorg voor betere trainerscursussen en stimuleer ook dat scheidsrechters minder pietluttig fluiten." „Natuurlijk! Maar in Nederland zijn we twee dagen in rep en roer." Blind kijkt naar buiten, naar de afslaande golfers op de banen van Borchland. Hier, naast de A2 en de trainings velden van Ajax, zaten we vier jaar geleden ook voor een gesprek over Oranje. Toen vlak voordat Blind zou beginnen in de staf van Van Gaal. Het mislukte EK van 2012 was net voorbij, de discussie over Van Persie of Huntelaar in de spits woedde hevig. Wat een contrast met nu. Bei den zijn in de pikorde voorbijge streefd. En dat geldt voor meer dertigers. Blind is de eerste bonds coach die gaat over het afscheid- van een generatie topspelers die tien jaar het gezicht van Oranje heeft bepaald. Hoe doe je dat, af scheid nemen? Zitten daar stadia in? Kan het wel zonder gedoe en frustraties? „Het klopt dat het op mijn pad komt", zegt Blind. „Co- cu, Van Bronckhorst, De Boertjes, ook een topgeneratie. Zij stopten uit zichzelf bij Oranje. En neem Cocu, die was op zijn 34ste nog 'top'. Dat is natuurlijk allemaal handiger voor een coach." „Ja. En energie geven zie ik breed. Hoe ben je buiten het veld? Op je zelf gericht, of stimuleer je ande ren? Wat ik niet doe, is nu al enkel en alleen selecteren naar het elftal dat er moet staan op het WK van 2018. Want: we zullen wel eerst in Rusland moeten komen." „Wesley is in de groep een voor trekker, nog steeds, bij het uitdra gen van waar het om gaat. Hij praat veel met jongens hoe dat nu is: spelen op een WK, wat dat voor extra cachet aan je carrière geeft." „Daar heb ik natuurlijk al naar ge handeld de afgelopen wedstrij den. Maar er zullen ook nog wed strijden komen dat ik Sneijder wél achter de spits kan gebruiken, als een '10'. Of wél hangend op links, zoals dat bijvoorbeeld goed uitpakte tegen Zweden." „Nee, bij hem geloof ik dat wel. Die ontwikkeling zie ik bij Oran je. Kijk, Wesley is streetwise. Hij zal in interviews soms best uit spraken doen waarvan hij denkt: komt me goed uit in de beeldvor ming. Maar ik ken hem vanaf zijn 14de, hij is wel écht en puur in zijn beleving. Ik zit altijd even met hem aan het begin van een in- terlandweek. Hij is dan straight in zijn mening over zaken en heeft veel aanzien in de groep. En dat geldt ook voor Arjen Robben. Je proeft: de rest ziet die twee nog steeds als de natuurlijke aanvoer ders van Oranje." „Dat heeft-ie zelf in de hand. Hij heeft een heel harde les gekregen van hoe het kan gaan, en dat was het signaal van Van Gaal. Die liet hem in 2013 keihard voelen: je moet wel fit genoeg blijven om te kunnen brengen wat jouw kracht is. Dus: met venijn schieten, steek- passes geven." „Ik ga ervan uit dat Wesley er nu zelf voor zorgt dat er genoeg overblijft van zijn specifieke kwali teiten om dat record bij Oranje te halen. Zijn meerwaarde kan ook in twintig minuten zitten, hè. Neem zijn spelhervattingen. Ook als hij bij Galatasaray niet goed speelt, zijn die nog steeds gewel dig. En dat is ook zo bij Oranje." „Vind ik niet. Hij heeft grote ver diensten voor het Nederlandse voetbal gehad. Juist daarom heb ik in 2015 voor Kazachstan-uit uit voerig uitgelegd waarom ik hem een eerste keer ging passeren. In een persoonlijk gesprek. Drie da gen later voor Tsjechië-thuis heb ik dat opnieuw gedaan. Het hoef de die tweede keer niet, maar ik vond dat passen bij een speler van zijn status. Vervolgens heb ik Ro bin ook weer uitleg gegeven bij het niet-selecteren na de mislukte kwalificatie. Een volgend belletje moet volgens mij zijn als je als coach besluit te gaan afwijken van je lijn." „Anders ga je valse verwachtingen wekken. En ik had geen intentie om af te wijken, omdat Vincent Janssen zich op een geweldige ma nier aandiende. Ik zie in Robin en Klaas-Jan Huntelaar geen inval- spitsen. De reserverol, daar heb ben zij problemen mee." „We zien hem nog steeds elke week, hij komt gewoon ter sprake in de stafvergaderingen op dins dag, want we volgen alle spelers. Van Persie had de laatste tijd ook wedstrijden waarin het er positief uitzag wat-ie deed. Maar ja, hij is weer geblesseerd geraakt. En de wedstrijd tegen Feyenoord was bij voorbeeld niet goed. Dan mis ik de dreiging." „Ik heb goede hoop dat Virgil van Dijk, Jeffrey Bruma en Stefan de Vrij zich verder ontwikkelen. Drie centrale verdedigers die in grote competities spelen en de leeftijd hebben om nog hoger te reiken. In die middengroep tussen 24 en 28 jaar zit ook Wijnaldum, die zo'n stap omhoog nu zet bij Liver pool. Strootman is fit en was laatst uitstekend bij Roma tegen Juventus. Quincy Promes, daar zit nog rek in." „Janssen moet niet maandenlang niet spelen, maar over hem zit ik nu niet in. Hij past zo goed in hoe wij willen voetballen. Daley Blind zit bij een club die nog in vier competities meedoet. Hij speelt de laatste tijd niet meer vast in de basis, maar nog steeds elke week een wedstrijd. Memphis zit niet in die kern. Die mag en moet een transfer maken in januari." „Omdat we de strijd om de poule winst nog niet opgeven. En an ders, omdat wij meer kwaliteit hebben dan de Zweden in de strijd om een play-offticket voor het WK. De Zweden zijn overi gens wel groeiende. Daarom is mijn grootste teleurstelling van 2016 dat gelijkspel in Zweden (1-1, red.). We hadden nu drie punten op ze voor kunnen staan, met een beter doelsaldo en een program ma dat ruimte biedt om tot de zo mer verder uit te lopen." „Bruma, Van Dijk, Blind, Stroot man, Wijnaldum, Klaassen, Pro mes, Janssen; de kern van Oranje die zich heeft gevormd in 2016, moet ervoor zorgen dat ze de kern blijft in 2017. En het is te hopen dat talenten als Rick Karsdorp, Tonny Vilhena, Bart Ramselaar en Jorrit Hendrix aanpikken. Dat Rob ben er nog zijn kwaliteiten aan toe kan voegen. Dat Sneijder dat kan en wie weet nog meer oudere spelers. Dan zijn we geen top van Europa, maar wel goed genoeg om het WK te halen. Als dat dan toch mislukt, mag iedereen mij erop af rekenen." maandag 2 januari 2017 Bondscoach Danny Blind druk gebarend tijdens een training van Oranje. FOTO PIM RAS Andrés Guardado die tijdens Ajax - PSV op of over het randje speelde, dat vond u goed? U zoekt spelers die energie geven en geen energie kosten, zegt u. Door die bril kijkt u ook naar deze groep? Als we eens inzoomen op Sneijder. Uw tweede aanvoer der, die het moeilijker heeft bij Oranje. Hoe kijkt u naar hem? Maar het is wel een worsteling op welke positie u hem nog moet neerzetten? Hij zegt tegen ons weieens: ik begin voetbal al steeds meer als trainer te bekijken. Is dat een praatje voor de bühne? Wees eerlijk, u ziet uzelf dan toch niet meer zeggen: Wesley, dat record van 130 interlands van Van der Sar ga je onder mij niet breken? Danny Blind Dan Van Persie. Heeft hij een punt dat u hem in elk geval had kunnen bellen afgelopen jaar? Want? Welke ontwikkelingen voorziet u verder met spelers in 2017? Maakt u zich zorgen over spe lers als Vincent Janssen, Daley Blind, Memphis Depay? Waarom haalt Oranje het WK?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33