tl 4 Bondscoach Danny Blind kijkt vooruit naar 2017, het jaar waarin Oranje 2017 moet het jaar worden waarin Oranje zich plaatst voor het WK. Bondscoach C Danny Blind (55) kijkt alvast vooruit, maar ook terug. Over de status van Sneijder, bellen met Van Persie en zijn eigen positie. Ik moet pas met Van Persie bellen als ik af wil wijken van mijn lijn Misschien was het type rend, vorige week bij de kerstborrel van de KNVB. Caba retier Martijn Koning trad op. Na een roerig jaar nam hij de bond op de hak. Hans van Breukelen, Bert van Oostveen, Dick Advo caat, ze kwamen allen voorbij, tot hilariteit van de vaste mediavol- gers van Oranje in de zaal. Maar bondscoach Danny Blind? Over hem persoonlijk niet één cy nische grap. Terwijl zo'n conferen tie eind 2015 zeker voor de helft over hem zou zijn gegaan. „Ik heb nog even met die jongen staan kletsen na afloop, maar heb hem niet gevraagd of daar een reden achter zit", zegt Blind lachend. „In hoeverre het iets zegt? Nou, ja, ik zie ook wel dat vanwege de resultaten die beter zijn geworden en wellicht ook vanwege mijn ei gen nuchtere opstelling in roerige tijden, er iets positiever op mij wordt gereageerd in het land." Blind, weer lachend: „Er is dit jaar genoeg stof geweest voor 'andere' verhalen, ja. Is natuurlijk ook een taak hè, van Hans van Breukelen. Een technisch directeur moet druk weghouden bij de spelers en de coach." „Dan noem ik zeker de groepsdy namiek. Die is anders geworden, beter dan in 2015. Zijn we vorig jaar november al mee begonnen in Wales, na het definitief mislo pen van het EK. De selectieproce dure is iets aangepast. Kort ge zegd: in een uiterste poging het EK nog te halen, selecteerde ik eerst puur op de vier 'finales' die nog restten. Ervaring van spelers telde zwaar mee, ook op welk ni veau hun club speelde. Maar dat zijn niet altijd de spelers gebleken die het ook waarmaakten." „Ik zoek voor Oranje naar spe lers die energie geven en geen energie kosten. Dat is eigenlijk het selectiebeleid in één zin. En natuurlijk blijft kwaliteit leidend. En fitheid." „Speelminuten staan niet meer op één. Zeker in vergelijking met de periode onder Louis van Gaal telt het minder zwaar mee. Ik vind dat ik niet anders kan, de spoeling op een aantal posities is al zo dun. Het uitduel met Wales wonnen we met 2-3 en sindsdien hebben we alleen verloren van Frankrijk, twee keer, en één onnodige ze perd gehad tegen Griekenland. De moeilijke tijd is nog niet voorbij, tegen een land als België creëer den we bijna niets. Maar we gaven ook bijna niets weg." „Ja, dat hebben ze zichzelf opge legd in onderlinge gesprekken. Voortrekkers daarin zijn Kevin Strootman, Wesley Sneijder, Ar jen Robben, Georginio Wijnal- dum ook. 'Gini' vind ik een mooi voorbeeld, die heb ik als coach soms misbruikt dit jaar. Heb ik hem ook zo gezegd. Misbruikt, daar waar ik hem positioneer in het elftal. Tegen België speelde-ie zelfs een helft veredeld rechts back. Zijn reactie is dan: 'Trainer, ik ben hier om te presteren en het WK te halen. Ik moet niet zeiken, niemand moet zeiken over waar- ie speelt.' Ook als we niet goed spelen, zie ik veel commitment." „Ja, we hebben onze aanvaringen daarover gehad. Omdat ik meteen heb gezegd: een PIM als een soort 'teammanager-plus' bij Oranje zie ik totaal niet zitten. Waarom niet? Alles van zo'n PIM is nu al aanwe zig in de staf. Inspanningsfysio loog Luc van Agt, dokter Edwin Goedhart, video-analist Steijn Spreij en zijn team, die zijn sa men al de innovatiemanager van Oranje. Die meten al elke wed strijd, elke training alles van spe lers. En ook als wij ze scouten bij hun clubs, beschikken we over sta tistieken die specifiek aansluiten bij onze manier van voetballen bij Oranje." „Ja, precies. Van Wijnaldum denk ik intussen dat hij die rol ook bij ons aankan, zeker in de toekomst. Het stoort mij weieens als er wordt geroepen: de voetballerij denkt in alles conservatief. Ja, de regelgeving, daarin is het voetbal belachelijk conservatief. Maar op terreinen zoals data-analyse is dat echt al anders. En neem onze WK-campagne in 2014: vooraf zijn onze internationals bijvoor beeld allemaal speciaal naar de tandarts geweest. Dat regelden we in Hoenderloo. Bij elke speler is toen gekeken: welke problemen kunnen zich in jouw gebit binnen zes tot acht weken voordoen? Moet er direct al iets worden ver holpen? Want straks zitten we ver weg in Brazilië. Van Breukelen ziet nu hoe we werken." Hoe moeten we uw relatie met Van Breukelen zien? De KNVB koppelde jullie dit jaar eigenlijk van de ene op de andere dag aan elkaar als technisch direc teur en bondscoach. „De werkrelatie is goed, met we derzijds respect. Dat durf ik na een halfjaar wel te zeggen. Geluk kig was Hans reëel genoeg om toe te geven: ik heb het niet goed inge schat door de functie teammana ger Oranje/PIM als één te benoe men. Het zoeken naar die PIM is ook heel nadrukkelijk gecommuni ceerd naar buiten toe. Dat leidde ertoe dat de functie te groot is ge maakt. Het is wel een belangrijke functie, maar als schakel in een ke ten. En achter de schermen. Soms kun je zaken handiger managen, door iets strategischer te denken." „Peter Blangé gaat nu zo veel mogelijk informatie verzamelen over de intensiteit van wedstrij den in ons jeugdvoetbal. En in de eredivisie. Prima. En daarover moet hij in gesprek met de clubs, want als we willen dat die intensi teit hoger wordt, dan moeten de clubs het doen." „Als ik Blangé spreek, hoor en zie ik een topsporter pur sang. En een reële vent. Hij weet dat zijn bijdrage niet veertig procent ver schil gaat maken, misschien zelfs geen tien. Maar ook drie procent is welkom. Méér invloed uitoefe- maandag 2 januari 2017 Ik kies spelers uit die geen energiekosten' Maarten Wijffels Amsterdam Nu doen ze bij de KNVB ook erg hun best om de aandacht af te leiden van het sportieve. Heeft u bij Oranje in 2016 meer zaken naar uw hand kunnen zetten dan in 2015? Speelminuten zijn dat minder, zo blijkt. U zei al eens: in de groep is nu een houding van: niet zeiken, anders blijf je maar thuis. Danny Blind (r) volgt de in- worp van zijn zoon Daley. FOTO PIM RAS Danny Blind Over het elftal zo meer. Eerst de 'PIM' bij de KNVB. Bent u er nu een beetje uitgekomen met Van Breukelen? Jullie botsten intern over wel of geen prestatie-inno vatiemanager bij Oranje. Dus pak 'm beet Wijnaldum, die speelt dit seizoen op clubniveau voor het eerst als controlerende middenvelder. Zijn statistieken bij Liverpool kunnen jullie direct filteren en doorvertalen naar wat u op die positie verlangt bij Oranje?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32