r LA VENUS DE MILO 21 POURQUOI EST SANS BRAS niet, het ontsnapt je steeds weer. Het aandurven van dat proces, daar gaat het om: de verwondering toelaten, je steeds opnieuw de vraag stellen: wat is het?" Dat is precies wat de bezoeker in Kemzeke kan doen: zich verwon deren. Die verwondering in woor- Wie zelf een kijkje gaat nemen, ervaart de kracht van het serie-verband den vangen, dat is nooit de bedoe ling van een kunstenaar. Daarom is hier het gemeende advies dan ook vooral zelf te gaan kijken. Dan ervaart u de kracht van het serie- verband. Opgeblazen zwart-wit kranten- of tijdschriftenfoto's van zestien missen op een rij, die hal verwege vorige eeuw de wereld aan hun voeten hadden liggen. Zestien kroontjes, zestien iden tieke glimlachen, zestien schoon heden, zestien keer de waan van de dag. Wend u van die wand naar de andere muur, waarop 478 zwart-wit foto's zijn bevestigd van beroemde personen uit de verza meling Uomini Illustri van het Uf- fizi-museum in Florence. Grote mannen, die eeuwen geleden voor een schilder poseerden en nu in hun veelheid en kleurloosheid door de lens van Buijs een nieuwe uitstraling krijgen. Buijs was een reiziger, op zoek naar het ongrijpbare. Ongrijpbaar zoals de totale zonsverduistering in 1985, die hij op Papoea-Nieuw- Guinea fotografeerde. Die foto's zijn in de hal van Verbeke te zien, inclusief de beelden van het 'pro ces' - de kunstenaar aan het werk. Je ziet de euforie van het moment, die hij daar met zijn levenspartner Truus van den Boezem moet heb ben gevoeld. Geert Verbeke schrijft in de toelichting op de ex positie: „De kunstenaar laat ons delen in zijn verbazing, hij stuurt en richt onze blik op wat zijn aan dacht trok. Zijn werken zijn bijna altijd in serie, hij wekt onze inte resse met een proces van vergro ting, herhaling, uitputting van het onderwerp." Gesnoeide heggen, palmbomen, beelden van een boswandeling, het heilige tempelcomplex Boro- budur op Midden-Java - fotoserie na fotoserie waarin de lijn een ei gen leven krijgt. Twee brandweer mannen die een slachtoffer dra gen, het is opnieuw duidelijk een tot groot formaat opgeblazen krantenfoto. Buijs vond zijn kunst in het leven van alledag. Drie foto's van een hand van een goo chelaar, die met een munt jong leert. Vier hoofden van een man naast elkaar, die de toeschouwer lijkt toe te spreken. Wie kan liple- zen zal er minstens een A en een O in horen. De Venus van Milos is gracieus van voren en opzij. Waarom ze geen armen heeft? Buijs zei zelf: „Kennis, eruditie en inzicht kunnen gevoelens vergro ten. Dat is een functie van kunst. Om dat te kunnen is een actief ge duld nodig. Ogen moeten leren." Zo biedt hij een intrigerende reis door het universum, dat ooit zijn leven was. Kijk en verwonder u. PZC ONLINE maandag 2 januari 2017 CE Zestien missen op een rij. Overzichtsexpositie Willem Buijs in de Verbeke Foundation in Kemzeke, tot en met 2 april 2017, geopend van donderdag tot en met zondag van 11.00 tot 18.00 uur. De Verbeke Foundation is een kunstlandgoed net over de grens bij Hulst, dat 1 juni 2007 werd geopend door de kunstverzamelaars Geert en Carla Ver beke. Met 12 hectare natuurgebied en 20.000 vierkante meter overdekte ruimte is de Foundation één van de grootste privé-initiatieven voor hedendaagse kunst in Europa. Geert Verbeke was transportonderne mer. Hij bouwde de loodsen van zijn bedrijf om tot expositieruim tes. Het echtpaar Ver beke begon in de jaren negentig van de vorige eeuw met het verzame len van kunst. Hun col lectie bevat nu uit 4500 collages (2-di- mensionaal) en assem blages (3-dimensio- naal) van Belgische kunstenaars. Op het landgoed staat werk van bio-artiesten, die met levende materialen werken. Op zoek naar de armen van de Venus van Milos. UW REACTIE Op Facebook reageerden veel lezers boos op de on rust in de Bloemenbuurt in Vlissingen tijdens nieuw jaar. Karin Overakker: „Toen ik nog in Vlissingen woonde was dat een leuk en rustig buurtje. Jammer dat zulk tuig de boel ver ziekt. Een hardere aanpak zou niet verkeerd wezen. Ze verpesten het voor an deren." Trees Jansen heeft het vooral te doen met de hulpverleners. „Politie, ik snap niet dat er nog men sen te vinden zijn die dit werk willen doen. Ik heb bewondering voor politie, brandweer en ambulance personeel. Dankzij hen zijn wij veilig." TWITTER Elie van Strien @elievanstrien Aantal uitrukken brand weer in #Zeeland tijdens jaarwisseling op 76. Dat is 46 minder dan 2015. Dank en complimenten aan onze hulpverleners De brandweer is op oud jaar 76 keer uitgerukt. Het merendeel van de meldin gen betrof kleine branden, waarbij de inzet van één blusvoertuig voldoende was. De brandjes beston den vooral uit brandende prullenbakken, hagen en containers. Daarnaast bood de brandweer hulp bij twee verkeersongevallen. De meeste incidenten waren in Vlissingen. Daar is de brandweer dertig keer ingezet. ONLINE TOP 5 1. Staatsloterij van 30 mil joen valt in Zeeland en Gel derland 2. Onrust in Vlissingen: po litievoertuigen vernield, au to's in brand, ME ingezet 3. Krabbendijkenaar: Ze doen alsof we hier allemaal terroristen zijn 4. Gaslek in Nieuw- en Sint Joosland, alle woningen weer vrijgegeven 5. Jaarwisseling verloopt rustig in Krabbendijke Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie FJ facebook.com/depzc @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21