20 ZE EXPOSITIE VERBEKE FOUNDATION Een ideeënkunstenaar, zo wordt Willem Buijs uit Middelburg nog altijd genoemd. De neerslag van zijn speurtochten naar het ongrijpbare is nu zichtbaar in de loodsen van de Verbeke Foundation bij Kemzeke. Voor mij gaat het om het beeld én datgene waar het naar verwijst m BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Fifa Je moet maar durven. De amo rele Wereldvoetbalbond FIFA, wiens voorzitter (S. Blatter) on langs op verdenking van corrup tie en fraude opzij werd gezet, legt boetes (20 december) op. Waarvoor? Als eerbetoon aan de moed en offers van hun solda ten en vrouwen betoond in de Eerste Wereldoorlog droegen de Britse voetbalteams een rouw band met een klaproos. Van cor ruptie en omkoping beschul digde bobo's, die het voetbal kampioenschap in het doping- rijke Rusland gewoon door la ten gaan, bestraffen dit eerbe- toon.Het toont aan hoe men in die organisatie, waar het woord transparantie een vloek is, denkt en handelt. de Jonge Dolfijnstraat 12, Nieuwerkerk Zeeuwse Lagune De raad van Noord-Beveland heeft enige tijd geleden(20i4) de kaders en regels voor eens en voor altijd vastgesteld wat nu wel en niet mogelijk is, ruimtelijk ge zien, bij de Veerse Gatdam. Deze kaders zijn getoetst door het hoogste college van advies van Rijksadviseurs en goedge keurd. De kaders en voorstellen zijn later verwerkt in een raads besluit, wat door de raad is aan genomen. Ik heb geen protest gehoord. Tot mijn verbazing ging de raad van Noord-Beve land recent unaniem in tegen haar eigen destijds genomen raadsbesluit. Een unicum en een akte van onvermogen. Dit alles los van of je nu voor of te gen bent. Waar kun je nu nog op bouwen? De raad is niet meer geloofwaardig. Lang leve de raad van Noord-Beveland. Chr.van der Kraan Kreekpad 1, Kats Zeeuwse Lagune II Het mag best eens een keer ge zegd worden dat de krant beide meningen over een omstreden project ruim aan het woord laat. Het is waar dat het eiland werk en geld oplevert, maar het zui ver houden van onze kuststreek levert op langere termijn bedui dend meer op. Zelf wandel en fiets ik regelmatig in alle jaarge tijden langs onze zeekust en neem ik alle heerlijkheden daarvan tot mij. Meerdere ma len hoor ik toeristen, terugklim- mend vanaf het strand tegen el kaar zeggen, en ik citeer letter lijk: „moet je kijken, wat een prachtig uitzicht over het ei land". Zo moeten we het bewa ren, koesteren. Rob de Waijer Veldzicht 93, Oostkapelle Hout stoken We zijn bezorgd over onze kunstgrasvelden, die zijn voor zien van rubbergranulaat. Is dat schadelijk voor ons of niet? U kunt een keuze maken. Laat ik mijn kind wel of niet op deze velden sporten? De politiek is hiermee ook druk bezig. Som migen willen de velden weg hebben andere twijfelen en een derde categorie zegt: gewoon spelen op die velden. Waar we geen keuze in kunnen maken is het inademen van rooklucht van houtkachels, open haarden, barbecues en vuurkorven. We weten zeker dat de rook daarvan schadelijk is voor onze gezondheid. Zie rapporten van GGD's en Longfonds te lezen op www.houtrook.nl en www.houtrookvrij.nl. Het roet en de fijnstof bevatten kanker verwekkende stoffen. Politici verzaken hun zorgplicht. Ge zonde lucht voorkomt bezoeken aan de huisarts en opnames in het ziekenhuis wegens longpro blemen. Laat u gemeente weten dat u de lucht van stoken met hout verwerpelijk vindt en vraag of ze daar iets aan willen doen. De keuze is aan u. M. Lindenbergh Peppeldreef24, Kamperland De beste! Wie is de beste kok van het jaar? Wie bakt de beste oliebollen? Wie de beste taart? Wie is de beste politicus leraar sportman sportvrouw etc.? Wat is het beste restaurant? Wat de beste supermarkt? Kranten vol! Ik word er een beetje 'ziek' van. Goed is goed genoeg! P. Zuidweg, Michaelsdreef 4, Middelburg Energieneutraal? Hoe werkt energieneutraal ei genlijk in de praktijk (29 decem ber)? Om te beginnen wordt een wooneenheid rondom (dus dak, buienmuren en vloer) om geven met een 30 centimeter dikke isolatielaag van glas- of steenwolisolatie. Aan de bin nenkant moet deze laag damp- dicht zijn en aan de buitenkant dampopen. Het dak wordt ver der bedekt met pannen, waarin zonnecellen zijn verwerkt. Alle ramen krijgen driedubbel glas. Het tekort dat 's winters ont staat door electrische verwar ming wordt vanuit de zonnecel len middels de electriciteitsre- kening gecompenseerd. Zo kan ondanks dat winterse tekort toch een nulsituatie worden be reikt. Het energieneutraal wo nen betekent dat ongetwijfeld beter zal worden gelet op ener gieverlies. Bijvoorbeeld door dikkere gordijnen op te hangen voor buitendeuren en -ramen. Al met al is energieneutraliteit goed realiseerbaar, ook in de winter (www.niche-economie- als-mo tor.nl). Dr. Reinier Scheele, Energiestraat 11, Terneuzen De entree is adembe nemend. Van welke kant u de hal ook binnenstapt. Trans portonderneming Verbeke bij het Vlaamse Kemzeke werd kunstcentrum Verbeke Foundation. Hoogte, breedte, diepte, Verbeke biedt het allemaal. Het is een expositieruimte waar het werk van iedere kunstenaar de vleugels uit kan slaan. Dat geldt ook voor de Middelburgse foto- graaf-schilder-beeldhouwer-teke- naar-ontwerper Willem Buijs. Zijn fotoreeksen krijgen er bijna tien jaar na zijn dood eindelijk de ruimte die ze verdienen. Het was nog wel even een punt van zorg. Ideeënkunstenaar Wil lem Buijs (1937-2007) liet een in drukwekkende collectie werken na - veel groot formaat fotografie - waarvoor niet een twee drie een passend thuis kon worden gevon den. Tot de Verbeke Foundation zich aandiende. Hoe kunstverza melaars Geert en Carla Verbeke met de nalatenschap omgaan, la ten ze tot en met 2 april 2017 zien in de oude transporthallen op hun landgoed. Willem Buijs reisde zijn ideeën achterna. In Griekenland ging hij op zoek naar de armen van de Ve nus van Milos. Op Papoea-Nieuw- Guinea trok hij vier maanden uit PASPOORT om de twee minuten durende to tale zonsverduistering in beeld te brengen. In Florence maakte hij honderden zwart-wit foto's van schilderijen van ooit beroemde pausen, heersers en wetenschap pers. En nog veel meer. In Zeeland is hij vooral bekend als de man die de stichting Nieuwe Muziek Zeeland van advies diende. Zijn zwerfkeiproject 'Ten Stones' werd in 1985 uitgevoerd in de tuin van de Kloveniersdoelen in Middelburg. Toen het muziek centrum van daar naar de Grote Kerk van Veere verhuisde, gingen de stenen mee. Andreas Oosthoek, oud-hoofdredacteur van de PZC en kunstrecensent, citeerde Buijs in het 'Zeelandboek 2007': „Te dik wijls is er een te grote adoratie voor het beeld zelf. Voor mij gaat het om het beeld én datgene waar het naar verwijst. Kunst moet iets evocatiefs hebben. Af en toe licht er iets op, vasthouden kun je het 'kklJINAN'. I 'OLETANv! DVy ALVA maandag 2 januari 2017 Willem Buijs was op zoek naar het ongrijpbare Jan van Damme Middelburg Willem Buijs werd in 1937 geboren in Dor drecht, 2007 overle den in Middelburg. Hij was gehuwd met Truus van den Boe zem, een zus van de in Middelburg woon achtige kunstenaar Marinus (van den) Boezem. Hij werkte als ontwerper bij de Glasfabriek Leerdam en was assistent conservator van het Centraal Museum in Utrecht. Buijs wordt omschreven als 'een echte ideeënkunste naar'. Hij expo seerde in Middel burg (Vleeshal en Centrum voor Beel dende Kunst Zee land), Arnhem, Am sterdam en Hasselt. - Buijs in Zeelandboek 2007 Beroemde personen uit de verzamling Uomini lllustri van het Uffizi-museum in Florence.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20