II Wandelmarathon en 'Colours' populair 17 zo nu en dan een doel." Hij speelt gitaar in de heavy metal band Bron- tyde, waarmee hij regelmatig op treedt. In het voorjaar gaat hij een nieuwe uitdaging aan. Hij heeft een afspraak met een fietsenmaker in Als ik nu verhalen in de Bijbel lees, zie ik de plaatsen waar we waren voor me zijn dorp Burgh-Haamstede. „De bedoeling is dat ik daar leer sleute len aan fietsen en meehelp met de verhuur. Ik kijk er erg naar uit." 13 mei 2016 staat in het geheugen gegrift van Eveline van Heuven van Staereling. Die dag kreeg ze Nance, een pikzwarte goldendoodle met een paar bruine snorharen. De hond heeft haar leven veranderd. Nance helpt Eveline zelfstandig te blijven. De Vlissingse is visueel ge handicapt. Om haar heen ziet ze niets. Als ze met iemand praat, ziet ze het gezicht, maar alles eromheen is wazig. Nance heeft Eveline haar zelfstandigheid deels teruggegeven. Wandelen naar de stad gaat goed. Samen met Nance de bus nemen is nog wennen en een lange afstand met de trein is een uitdaging. Wat wel goed gaat, is samen naar de fy- sio en de fitness. „Dan blijft ze net jes op een kleedje liggen." 2017 wordt het jaar van Eveline. Ze heeft zich voorgenomen vol vertrouwen met Nance op pad te gaan. „Het duurt een jaar, zegt men, voor ik haar kan vertrouwen en zij mij." Aan de Wandelmarathon, die dit jaar op 8 oktober is, kunnen maxi maal 5000 mensen meedoen. Lie vense zou wel meer tickets kunnen verkopen, maar mag dat niet. „Want dat kan Zoutelande, de fi- nishplaats, niet aan", vertelde hij. „We willen ook niet groeien, hoor. Het is mooi zo." Inmiddels is bij de vaste deelne mers ook wel duidelijk dat het aan tal startbewijzen 'schaars' is. Van daar dat velen er als de kippen bij zijn om zich in te schrijven. Lie vense: „Ik zat in de uren na de jaar wisseling met de laptop op m'n schoot alles te volgen. Binnen twee uur zaten we al op 4.000 aanmel dingen. Toen dacht ik: om 4.00 uur zitten we vol. Maar toen viel het even stil. Uiteindelijk zaten we rond 11.45 uur helemaal vol." Elk jaar is de organisator uit Zou telande weer verrast door de popu lariteit. „Ik kan er ook niet precies een vinger achter krijgen", vertelde hij. „Ik denk dat het een combinatie van factoren is. Natuurlijk spreekt het parkoers tussen Burgh-Haam stede en Zoutelande de mensen aan. Daarnaast vindt men de onge dwongen sfeer mooi; het is voor ie- Het heeft me verbaasd hoeveel mensen zich tegelijk in wilden schrijven dereen een feestje en het blijft, om dat er geen grote commerciële par tijen betrokken zijn, lekker klein schalig." Ook de startbewijzen voor de Kustmarathon zelf, die op 7 oktober toe is aan de vijftiende editie, en de Ladiesrun, die er op 6 oktober voor de tiende keer is, vonden op nieuw jaarsdag gretig aftrek. Voor beide onderdelen zijn er al respectievelijk 500 en 800 inschrijvingen. Colours by the Sea Bij Colours by the Sea was het op de eerste dag van 2017 eveneens een gekkenhuis. Voor het Vlissingse hardloop- en wandelevenement ging de inschrijving om 12.00 uur open. Er waren 8000 plekken en die waren gisteravond allemaal verge ven. „Eerlijk gezegd zag ik dit wel aankomen", vertelde Anthony van den Berg, die met Colours by the Sea naar de vijfde editie toewerkt. „Maar het heeft me wel verbaasd hoeveel mensen tegelijk zich pro beerden in te schrijven. Op een ge geven moment zaten er 3000 op onze site en ging die bijna op zwart. Dat vind ik dan wel vermakelijk." Bij Colours by the Sea rennen of wandelen de deelnemers door de stad en over de boulevard. Na onge veer elke kilometer krijgen ze ge kleurd poeder over zich heen ge spoten. Op het Bellamypark komen de mensen uiteindelijk samen voor een slotfeest. „Wat het zo populair maakt, is dat het een echt familie feest is", zei Van den Berg. „Mensen vinden het een beleving voor het hele gezin. Heel veel zijn er elk jaar bij. Die zijn nog niet klaar met de ene editie of ze kijken alweer voor uit naar het volgende jaar." De voornemens van Roy van der Velde („Ik ga eindelijk volwassen worden en ik wil weer naar school.") kwamen niet uit. Wat vol- wassener werd hij wel, maar dat is een automatisme in ieders leven. „Ik heb moeten accepteren dat ik een beperking heb, die het me las tig maakt. Ik heb het afgelopen jaar een aantal mindere periodes gehad. Mijn psychose is gelukkig niet meer teruggekomen, maar me ergens op focussen is héél erg lastig. Ik heb mijn doelen moeten bijstellen." Roy hoopt dit nieuwe jaar de in geslagen weg van een rustig, gecon troleerd leven voort te zetten. School en vast werk lijken hem in een keurslijf te dwingen. Hij zoekt zijn heil en plezier in vrijwilligers werk. „Dat legt minder druk op me en zorgt ervoor dat ik toch struc tuur in mijn dagen heb. Wel mis ik lang Gwen maar bezig is, gaat het wel. Maar als de verveling toe slaat, gaan haar vingers onbewust richting mond en voor ze het weet is er weer een randje nagel opge peuzeld. „Tijdens de zomervakan tie had ik van alles te doen. Toen ging het heel goed", verzucht ze. Hoe dan ook: 2017 wordt een fantas tisch nageljaar. Zeker weten. Twee stappen vooruit, eentje terug, maar uiteindelijk wél vooruit. Stoffel Slabbekoorn uit Kapelle had een heel andere droom. Hij nam zich voor naar Israël te gaan om de Klaagmuur aan te raken. Hij lijdt aan een spier ziekte. Elk jaar kan hij een beetje minder. „Het is gelukt", vertelt een trotse Stoffel. „Eind maart, begin april hebben mijn zoon Jesse en ik de reis gemaakt." Was het net zo mooi en verrassend als in zijn fantasie? „Veel mooier. Veel verrassender. Ik heb dingen gezien die ik niet voor mogelijk hield. De omgeving van Galilea heeft enorme indruk op me ge maakt. De Golanhoogvlakte is ont zettend mooi." Vóór de reis dacht hij plekken te zien die in de Bijbel worden beschreven. „Het is precies andersom. Als ik nu verhalen in de Bijbel lees, zie ik de plaatsen voor me." Het meeste indruk maakte een dorpje, waar uitleg gegeven werd over de wetten van Mozes. De gezondheid van Stoffel gaat langzaam bergafwaarts. Vorig jaar kon hij nog korte stukjes lopen met stokken. Nu is hij aangewezen op een rolstoel. Dat is goed te doen, vindt hij. In maart wordt de Kapel- lenaar zestig jaar en viert hij zijn 25- jarig huwelijksfeest. „Ik heb genoeg om voor te leven." maandag 2 januari 2017 2016 met hun voornemens? Vlnr Gwen bijt niet meer zo vaak na gels; Eveline van Heuven van Staereling is met hond Nance een stuk zelfstan diger; Stoffel Slabbekoorn maakte zijn droom waar en raakte de Klaagmuur aan. FOTO'S GWEN EN EVE LINE, LEX DE MEESTER -Stoffel Slabbenkoorn De startbewijzen voor de Wan delmarathon waren gisteren ra zendsnel uitverkocht. „Dat gaat al jaren zo", zei organisator Lein Lievense halverwege nieuw jaarsdag. „Toch verbaas ik me er elke keer weer over." Roeland van Vliet Vlissingen -Anthony van den Berg, Colours

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17