Halina Reijn Trump: vertrouw mail niet, schrijf liever brief Vandalen vernielen auto gehandicapte 13 Trots kijk ik naar hem terwijl hij een toespraak houdt „Laat je niks wijsmaken, geen en kele computer is meer veilig. Als je niet wilt dat iemand meeleest: schrijf een brief," adviseert Trump, die later deze maand wordt geïnau gureerd als president van de Ver enigde Staten. Trump sprak tijdens een nieuw jaarsfeest in Florida over internet- veiligheid nadat in aanloop naar de presidentsverkiezingen was inge broken op computers van de De mocratische Partij. De hackers wisten in de mailbox van de Democratische campagne leider John Podesta te komen en publiceerden de e-mails vervolgens via klokkenluiderssite WikiLeaks. De Amerikaanse geheime dien sten denken dat Rusland achter de hack zat, om zo niet Hillary Clin ton, maar Trump de verkiezingen te laten winnen. Vorige week zette vertrekkend president Barack Obama voor straf 35 Russische diplomaten uit de VS nadat de eerste resultaten van on derzoeken door de geheime dienst naar buiten waren gekomen. Die wezen in de richting van Rusland. Trump zelf benadrukte dat er niet te snel met de vinger naar Rus land moet worden gewezen. „Ik wil er eerst helemaal zeker van zijn. Het is een behoorlijk ernstige aantij ging." Later gaf hij aan dat er vooral niet te veel aandacht moest uitgaan naar de hacks. Inmenging Rusland ontkent met klem achter de computerinbraken te zitten. Pre sident Vladimir Poetin wilde in re actie op Obama's besluit een groep Ameriicaanse diplomaten uitzetten, maar zag daar toch van af. Trump sprak van 'een zeer verstandige be slissing.' De komende Amerikaanse presi dent gaf in zijn toespraak aan twij fels te hebben over de Russische be trokkenheid. „Ik heb informatie die niemand heeft", hield hij zijn ge hoor voor. Later in de week ('dins dag of woensdag') zal hij deze in formatie openbaren, beloofde hij. Deze week praat Trump uitge breid met de Amerikaanse inlich tingendiensten over de vermeende Russische inmenging in de verkie zingsstrijd. Van der Laan kan in huis nog wel een stukje lopen, maar is buiten de deur aangewezen op haar rolstoel. Haar autootje is helemaal op haar beperkingen aangepast. Zo is er een lift ingebouwd om de rolstoel aan boord te tillen als Van der Laan ach ter het stuur kruipt. Ze ging er mee naar kinderboer derij Griftsteede waar ze vrijwili- gerswerk doet, ze nam haar hondje mee naar het losloopgebied in de Utrechtse wijk Overvecht en deed er boodschappen mee. Of dat in het nieuwe jaar ook nog gaat lukken, is nog maar de vraag. Toen ze vanmorgen vroeg haar appartement aan de Georg Jarno- straat verliet, zag ze dat de motor kap voor een groot deel vernield was. Op de plek van de ruitenwis sers is waarschijnlijk vuurwerk on der de motorkap gestopt wat een deel van de auto opblies. „Het was al een oude auto, die is niet zo veel meer waard. Grote kans dat-ie total loss wordt verklaard. Voor het geld dat je terugkrijgt, kan ik natuurlijk nooit een nieuwe ko pen." Van der Laan raakte op 27-jarige Ik moet vriendinnen of mijn moeder nu vragen om boodschappen voor mij te gaan doen leeftijd arbeidsongeschikt door reuma en is sindsdien afhankelijk van de rolstoel én van een uitke ring. Met hulp van een goede vrien din en haar moeder kon ze wel het autootje aanhoudent. Bij Griftsteede maakt ze flyers en is ze koffiejuf tijdens het 'buren- bakkie' voor oudere bewoners uit de wijk. „Ik rijd toch al gauw een tank per maand leeg." Nu dreigt dat allemaal voorbij te zijn, omdat ze met haar uitkering nooit zelf een andere auto kan ko pen. „In feite hebben ze mijn benen eraf geknald. Ik moet nu aan vrien dinnen of mijn moeder vragen om boodschappen voor me te doen. Ze hebben mijn vrijheid afgepakt." Trots kijkt hij de kamer rond van zijn ouder lijk huis die gevuld is met vrienden. Van daag wordt hij 30. In eerste instantie kende ik hem al leen als zoon van zijn vader voor wie ik wel eens een klein rolletje had gespeeld in een kunstzinnige film, later werd hij ook een heel klein beetje mijn zoon. Hij rende vaak rond met zijn kameraden in de foyer van de schouwburg als wij hadden gespeeld.Vol ergernis om hun branie maar ook gefasci neerd door het leeuwenwelpen- lawaai keek ik toe. In die tijd leefde ik als een monnik. Geen alcohol, vroeg naar bed, zeker geen drugs, be perkte sociale contacten omdat ik mijn hele leven in dienst had ge steld van mijn vak. Na herhaalde lijke pogingen van zijn kant ('Drink je echt alleen maar cola light? Waarom?'), was ik na een geslaagde voorstelling in een jo lige bui en liet me door hem meevoeren naar een of andere plek waar ik normaal gesproken van zijn lang zal ze leven niet zou komen. Het was nacht, warm en zomer en we raakten in een diep gesprek. De wijsheid van de kleine maar vooral nog zo ont zettend jonge jongen verbaasde mij ten zeerste. Over de meest complexe en diep persoonlijke problemen en dilemma's bab belde hij mee alsof hij mijn beste vriendin was. Zonder oordeel maar met een gigantisch empa- tisch vermogen gaf hij raad, luis terde en sprak over zijn eigen er varingen die misschien kinderlij kerwaren dan de mijne, maar daardoor niet minder relevant. weg niet. Voor ik het wist, stond ik op een willekeurige donderdag avond in een dj booth en keek uit over een groep mensen die half zo oud was als ik maar wel twee keer zo vrolijk. Met brede grijns op hun gezicht brachten mijn nieuwe vrienden vooral de aanwezige vrouwen in vervoering, middels stampende beats. Ik was gespan nen maar liet de wodka zijn werk doen en probeerde een beetje suf fig mee te deinen op de keiharde muziek. De jongens behandelden me als een kruising tussen een teer prinsesje en een oude moeder. Om de haverklap werd mijn ad vies gevraagd als het ging om het versieren van vrouwen en pro blemen op het carrièrevlak. Ook werd mijn huis hun vaste uitval basis waar ik de boterhammen smeerde en de kippen braadde en zij voor vertier en jolijt zorgden. Aan de andere kant zorgden ze voor me alsof ik hulpbehoefend was. „Wat wil je drinken? Valt ie mand je lastig? Ben je duizelig? Er kan niets gebeuren. Heb je het te koud, te warm, wil je een stoel? Wil je dansen?" Er brak een periode aan van avontuur, warmte en diepe vriendschapsliefde. Zijn maten leerden mijn vriendinnen ken nen, nieuwe mensen sloten zich aan en een kleine stam was gebo ren. Nu is hij dus 30 geworden, echt geen kind meer maar een man. De utopische communetijd is voorbij, maar onze vriendschap is niet minder hecht. Trots kijk ik naar hem terwijl hij een toespraak houdt, zoals hij dat altijd doet, bij iedere gelegenheid en dat het be ste kan van ons allemaal. Er is een periode afgesloten, een nieuwe dient zich aan. Geen zoon meer maar een volwassen mens vol am bitie, passie en kracht. leegdrinken in een club. Omdat ik al jaren geteisterd werd door de ir rationele angst om flauw te vallen, meed ik iedere vorm van uitgaan en had een hekel aan cafés, drukke bars en vooral hete disco's. Geza en zijn vrienden waren allemaal dj of rapper en accepteerden, in tegenstelling tot mijn bezorgde leeftijdsgenoten, mijn gebrui kelijke weigeringen dom- HOTELDEAL. NL I voor meer informatie I t088-0331506 4 dagen 4-sterren hotel in Drenthe incl. ontbijt maandag 2 januari 2017 GO Donald Trump heeft de Ameri kanen opgeroepen om belang rijke boodschappen voortaan al leen nog op papier te zetten en per koerier te laten bezorgen. Gerben van 't Hof Washington/Rotterdam Trump waarschuwt voor digitale media, rechts Melania. foto afp Vuurwerkvandalen hebben van nacht de auto vernield waar de 47-jarige Irma van der Laan uit Utrecht zo afhankelijk van is. „Ze hebben me mijn vrijheid af genomen." Ruud Voest Utrecht Irma van der Laan Een paar weken later liet hij mij voor het eerst een glas wodka Airt.'i Hotel Wesseling 3 overnachtingen incl. ontbijt Gratis Wi-Fi en parkeren bij het hotel Hotel op Zoover beoordeeld met een 8,0 Nabij Westerbork en NP Dwingelderveld Hoteldeal.nl/K01021

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13