20 WEEKE PORTRET HANS KRABBENDAM, ADJUNCT-DIRECTEUR ROOSEVELT STUDIECENTRUM Vanavond slaan we een pagina om in de wereldgeschiedenis. Hans Krabbendam begint in 2017 aan een heel nieuw hoofdstuk in zijn leven. Met rollen voor de presidenten Roosevelt en Trump, de potentiële premier Wilders en paus Franciscus. Het decor verandert van Middelburg in Nijmegen. Zijn nieuwjaarswens? „Stabiliteit." De veranderingen in de wereld en in zijn persoonlijke leven vallen wonderwel samen. Na vandaag zal weinig nog het zelfde zijn voor Hans Krabbendam. De Middelburger (52) vertrekt bij het Roosevelt Study Center (RSC) dat een andere weg in slaat, verlaat de lokale politiek, verhuist naar Nijmegen en wordt als gerefor meerde jongen directeur van een ka tholiek instituut. Spannend? „Welnee, ik ben ongeneeslijk nieuws gierig. Daarom vertrok ik ooit naar Amerika om te gaan studeren in Ohio. Ik vond Nederland ineens benauwend. Er was een wereld te ontdekken. Nu sluit ik na 25 jaar mijn Zeeuwse periode af en ga ik naar Nijmegen. Ik ga eerst eens rustig die nieuwe wereld daar le ren kennen. Ik ben ook ongelooflijk op timistisch en naïef. Of nou ja, laat ik zeggen: onbevangen." Vertrek uit het paradijs „Ik zit in een fase van afsluiten en op nieuw beginnen. Wat is de betekenis van mijn Zeeuwse periode in mijn le ven? Ik heb 26 jaar gewerkt bij het Roosevelt Study Center en 25 jaar in Middelburg gewoond. Ik was hier nog nooit geweest. Ik kom uit Katwijk aan Zee, daar heb je het strand om de hoek. Trouwens, we zijn wel één keer ooit per ongeluk in Middelburg be land. We zouden naar Antwerpen gaan, maar we waren onze paspoorten vergeten. In Essen werden we uit de trein gezet. 'Nou', zei mijn vader, 'dan gaan we maar naar Middelburg'. En kijk: nu heb ik hier zo lang gewoond en zijn mijn kinderen hier geboren en opgegroeid. Het is hier veilig, klein schalig. De verbondenheid tussen mensen in de gemeenschap is groot. Zeeland is een klein paradijs. Ik zal het missen." „Zeker ook de gemeenteraad en de vruchtbare samenwerking met ande ren. Als Christenunie zitten we in de coalitie, maar we konden aan beide kanten opereren. We zijn een be trouwbare partner zonder anderen, de oppositiepartijen, buiten te sluiten. Piet Kraan van de LPM verwoordde het als nestor van de raad heel aardig door mijn vertrek een verlies voor de coalitie én de oppositie te noemen. Toch is dit het goede moment om te vertrekken: ik ben 52, de kinderen zijn het huis uit en er komt iets moois voor in de plaats in Nijmegen." Rondom Roosevelt „Mijn eerste paper op de Universiteit Leiden ging over president Theodore Roosevelt. Zo kwam ik in aanraking met het Roosevelt Study Center. Dat was toen niet meer dan één kamer. Na mijn studie in Ohio in de VS kon ik op het RSC aan de slag als onderzoeker van de Nederlands-Amerikaanse be trekkingen. Het centrum gaat nu een nieuwe toekomst in. Het blijft onaf hankelijk, maar de band met de Uni versiteit Leiden wordt veel sterker. Dat is nodig om voldoende geld bin nen te halen voor onderzoek. Inhou delijk wordt het onderzoek verbreed naar de transatlantische betrekkingen. Dat is ook logisch. Voor Nederland is de band met Amerika heel belangrijk, maar vanuit Amerikaans perspectief is dit maar een steentje in een groter mozaïek. Daarom is die bredere onderzoekshorizon nodig. En er zijn kansen genoeg, want in West-Europa Het is hier veilig, klein schalig. De verbonden heid tussen mensen is groot. Zeeland is een klein paradijs. Ik zal het missen zijn er weinig andere instituten die zich hiermee bezighouden." „Ik hoop wel dat de fysieke band tussen het Roosevelt Institute for At lantic Studies, zoals het gaat heten, met Middelburg sterk blijft. Dat on derzoekers ook hier werken en wonen. Ik vond het juist één van de leuke din gen aan het RSC dat we zo direct kon den samenwerken met andere Zeeuwse instituten die zich bezighou den met erfgoed. Dat samenspel vond ik leuker dan het puur wetenschappe lijke onderzoek." Trendbreuk onder Trump „Het is gevaarlijk om nu al te bepalen dat we een ander Amerika krijgen. In de 19de eeuw was sprake van economische groei, in de 20ste eeuw van expansie in de wereld. Zou Amerika zich in de 21ste eeuw meer op zichzelf gaan richten? Dat is nog speculeren. Duidelijk is wel dat er met Clinton als president meer conti nuïteit zou zijn en dat we nu met Trump meer op een alternatief Amerika afstevenen. Dat maakt het gemakkelij ker om te stellen dat een hoofdstuk wordt afgesloten." „Dat hoofdstuk begon met Theodore Roosevelt, die de blik naar buiten richtte, op de wereld. Trump richt de blik naar binnen. De VS zullen hun lei dende positie in de wereld minder ge makkelijk kunnen vasthouden. En dan hoor ik Trump zeggen: 'to make Ame rica great again'. Hij wil muren bouwen om de wereld buiten te sluiten. Hij zet nieuwkomers neer als verstoorders van de Amerikaanse goedheid. En als je dan ziet dat Rusland blij is met Trump. Poe- tin kan nu gemakkelijker zijn agenda uitvoeren dan wanneer Clinton presi dent was geworden. Amerika en Rus land gaan elk voor hun deelbelang. Ter wijl de wereld meer gebaat is bij werken aan een gezamenlijk belang." Fan van Franciscus „Ik maak een fantastische switch in mijn werk: ik raak president Trump kwijt en krijg er paus Franciscus voor terug. Hij spreekt mij enorm aan. Hij is zich bewust van de lange loop van tradi ties en zoekt maximaal naar verbindin gen tussen mensen. De paus wint aan acceptatie buiten de katholieke wereld en wordt belangrijker op het politieke wereldpodium, zeker als Amerika en Rusland de blik naar binnen richten. Hij nodigt vluchtelingen uit in zijn apparte ment. Ik vind het hoopgevend dat er nog stemmen zijn die morele overtui gingskracht hebben. Franciscus is uit nodigend en betrouwbaar." „Ja, een gereformeerde jongen die di recteur wordt van het Katholiek Docu mentatiecentrum in Nijmegen, daar verbazen meer mensen zich over. Ik ben Nederlands gereformeerd opgevoed, in het hervormde Katwijk aan Zee. Het ge loof was thuis heel belangrijk en dat is zo gebleven. Ik voel me onderdeel van een groter script. Dat kan determinis tisch klinken, alsof alles is voorbestemd en je geen keuzes hebt, maar zo zie ik het niet. Het is een script waarin de ac teurs vrijheid hebben, maar waarin wel ankerpunten zitten waarop je je kunt richten. Liefde. Trouw. Betrouwbaar heid. Rechtvaardigheid. Die ankerpun ten zijn niet exclusief gereformeerd of katholiek; ze hebben raakvlakken met waarden uit andere religies. Alleen legt elke traditie andere klemtonen. Soms zijn die tegenstrijdig: is de vrijheid van de één belangrijker dan het recht van de ander? Het is goed dat je elkaar daarop aanspreekt. Je moet wederzijds weten wat de ander beweegt." Wilders' wereldbeeld „Ik vind het echt te prematuur om het nu al te hebben over een premierschap van Wilders. De belangrijkste vraag in Nederland in 2017 is voor mij: houden we het met elkaar vol? Ik zie de trend waarin het eigenbelang wordt verdedigd ten koste van anderen. De ontevreden heid is groot. Ik las onlangs in de krant: Nederland is een schatrijk maar onge lukkig land. Het zou mooi zijn als we weer oog krijgen voor onze bevoor rechte positie. Vergelijk ons leven eens met dat van vluchtelingen uit Syrië." „Net als Trump schetst Geert Wilders een ideaalbeeld van het verleden. Van culturele homogeniteit. Maar die was er bepaald niet. In de jaren tachtig bijvoor beeld ging het economisch ook slecht, waren er immigranten, spanningen in de wereld, zorgen over de toekomst. We zijn vergeten hoe spannend het was omdat we de uitkomst kennen. Maar het verleden was geen veilige vanzelfspre kendheid." „De seinen staan voor mij trouwens niet op rood: ik denk niet dat Wilders premier wordt. De PW krijgt geen ab solute meerderheid. En ik zie niet hoe hij een meerderheid kan vormen. Er zijn andere varianten te vinden. Ons land wordt na de verkiezingen in maart niet ineens instabiel." Mijn nieuwjaarswens „En toch... Toch wens ik voor 2017 stabi liteit. Want met alle spanningen om ons heen kunnen we dat allemaal goed ge bruiken." zaterdag 31 december 2016 Ik ben ongeneeslijk nieuwsgierig Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58