2016 verliep warmer en natter in Zeeland Swingende boogie woogie E 'Gebruik de riolering niet als afvalput' 5 112 NIEUWS Man gewond bij woningoverval Gewond naval van paalhoofd Auto in de sloot, geen gewonden Mindfulness Stilteweekend Kg# Vlissingen was dit jaar net niet de zonnigste plek van Nederland. In Den Helder scheen de zon met 2050 zonuren iets meer dan in Vlissingen (2032 zonuren). Daar mee had Vlissingen in 2016 meer zonuren dan het gemiddelde van 1733 per jaar. Dat blijkt uit het jaar overzicht van Weeronline van de twee meetstations in Vlissingen en Westdorpe. De Zeeuws- Vlaamse plaats had 1825 zonuren. Dat is niet af te zetten tegen een gemiddelde van tien jaar: het sta tion in Westdorpe meet de zon uren daarvoor nog niet lang ge noeg. De gemiddelde tempera tuur was in Vlissingen 11,6 graden, in Westdorpe 11,1. Het was daar mee warmer dan het gemiddelde van 10,8 (Vlissingen) en 10,3 gra den (Westdorpe). Vlissingen had negentig dagen waarop het ten minste twintig graden was, nor maal zijn dat er vijfenzestig. Het regende ook meer dan gemiddeld. In Westdorpe viel dit jaar in totaal 682 millimeter neerslag, in Vlis singen 811 millimeter. Gemiddeld krijgen Vlissingers 742,8 millime- I ter per jaar over zich heen. No vember was de natste Zeeuwse novembermaand in tenminste dertien jaar. Opvallend is het lage aantal dagen dat het vroor. Ge middeld zijn dat er vijfentwintig per jaar, in 2016 vroor het in Vlis singen slechts zes dagen. De koudste Zeeuwse dag van het jaar viel op 19 januari. Toen was het - 5,9 graden in Westdorpe en -2,2 graden in Vlissingen. De hoogste temperatuur werd gemeten op 25 augustus, met 33,7 graden in Westdorpe en 31,8 graden in Vlis singen. iïij r gebeurt veel in de muziek wereld. Nu de subsidie kraan verder dichtgedraaid wordt, moeten musici steeds in ventiever en creatiever worden om te overleven. De tien instru mentalisten van TenToon probe ren met een andere aanpak het publiek te overtuigen. Precies zo als de Nederlandse Kunstbewe ging De Stijl, willen zij het anders doen. Dat het programma geïn spireerd is op de Victory Boogie Woogie van Mondriaan verbaast niet. Wat presenteerde TenToon? Een programma vol kleurige stukjes die samen een bont geheel vormen. Het publiek genoot zichtbaar van elk onderdeel ook al was het verband niet direct zicht baar. TenToon slaagde erin om te zorgen voor een ontspannen sfeer en juist dat iets andere te onder strepen. In de Parade van Satie kreeg je meteen een beeld van swingende muzikanten in je hoofd, alleen miste ik nog de sprekende filmbeelden van Parijs. Juist die typische muziek van Sa tie, met absurde riedels en af en toe een Kurt Weil flard deden het goed. De hout- en koperblazers TenToon speelde met een levendig en onweerstaanbaar enthousiasme werden bovendien goed onder steund door de contrabas en de percussie. De slagwerker Mervyn Groot zorgde niet alleen voor het ritmische element, hij schreef ook knappe arrangementen zoals het Allegretto uit de Zevende Symfo nie van Beethoven. Een deel waarin het ritmische element be langrijk is en waarin de langzame mars goed overkwam. Ook de fu- gato passage en de bruuske mo dulaties kwamen goed uit de verf. Zangeres/actrice Oukje den Hol lander vergastte de aanwezigen op enkele markante liederen op teksten van bekende Nederlandse dichters. Zij zong met microfoon en werd soms toch overstemd door het 'orkest', een puntje dat nog even een retouche vergt. In drukwekkend was de interpreta tie van Scaramouche van Mil- haud. Leuke, vlotte muziek die op pikante wijze werd gebracht. De invloeden van Jazz en Zuid-Ame rikaanse stijlen is duidelijk. Ten- Toon speelde met een levendig en onweerstaanbaar enthousiasme. Onderstreepte de melancholie in het middendeel en eindigde met blues en sambaritmes, lekker jazzy. De selectie van melodieën uit Porgy en Bess van Gershwin werd gespeeld door een hout kwintet. Alle bekende aria's kwa men voorbij, maar ik miste wel de duidelijk onderscheidende kleu ren en sferen, daardoor werd het geheel ietwat eentonig. Het lied: Loop de Regen in, was heel toe passelijk, hoewel het die avond meer mist dan regen was. In het Sing, sing, sing toonde een swin gende zangeres en showende ko pers voor spektakel: spetterende effecten bij de kopers, wiegende heupen, schokkende schouders en handgeklap. Kleurige, lekker in het gehoor liggende en vooral ontspannende muziek. Laat de bubbels nu maar komen. MIDDEL Spoel geen fri tuurvet door de wc en gooi het ook niet weg via de gootsteen. Elke liter vet in het riool kost het Waterschap Scheldestromen 2,80 euro. Dat bedrag is nodig om de installaties schoon te ma ken. Elk jaar opnieuw constate ren medewerkers van het water schap dat december blijkbaar een maand is om veel vet door het riool te spoelen. Om hoeveel liter het gaat, weet het water schap niet, maar veel is het wel. De waarschuwing van het wa terschap komt in de oliebollen- tijd. Omdat het waterschap uit ervaring weet dat mensen de makkelijkste weg kiezen en massaal vet door de wc spoelen. Het vet komt samen met zeep resten en auto-olie terecht in zo geheten vetafscheidingsputten. Zo wordt voorkomen dat het vet in de drie grote rioolwaterzuive ringsinstallaties terechtkomt en deel gaat uitmaken van het zui veringsproces. „Voor de feestda gen maken we de putten leeg. We bereiden ons goed voor, om dat we gewoon weten dat veel vet wordt weggegooid. Een deel van het vet stolt en komt terecht in de rioolkelders. Dat blijft aan de wanden hangen en dat moe ten we lossteken. Een ander deel blijf her en der achter in het riool zelf. En soms klontert het vast in roosters. Je hebt mensen, die ge bruiken de riolering echt als een afValput." Het waterschap adviseert af gekoeld frituurvet terug te gie ten in de verpakking en het in te leveren bij de milieustraat. Daar staat een aparte container. Bij steeds meer supermarkten staan ook gele containers. Gebruikt frituurvet is een goede grondstof voor biobrandstof. SHOP NU SNEL ONLINE OP WWW.BOMONT.NL zaterdag 31 december 2016 PC TERNEUZEN Een 35-jarige man uit de Koninginnelaan in Terneuzen is donderdagavond lichtgewond geraakt bij een woningoverval. Hij werd om 21.00 uur aan zijn voordeur overrompeld door twee man nen met een bivakmuts op. Zij eisten geld. De bewoner ver weerde zich fel en werkte de overvallers naar buiten. Ze gingen er zonder buit vandoor. Het slachtoffer is in het zie kenhuis van Terneuzen aan zijn verwondingen behandeld. De daders zijn nog spoorloos. DOMBURG Een meisje is don derdag gewond geraakt nadat ze van een paalhoofd was ge vallen op het strand in Dom burg. Ze is met de ambulance overgebracht naar het zieken huis in Goes. Dat meldde HV Zeeland gisteren. Het ongeluk gebeurde rond 17.15 uur bij strandpaviljoen De Oase aan de Duinstraat. Be halve de ambulance is ook de KNRM Westkapelle opgeroe pen voor het verlenen van as sistentie. CADZAND Een automobilist is in de nacht van donderdag op vrijdag in een sloot beland. Dat meldde de politie gisteren op Instagram. Het ongeluk gebeurde tussen Cadzand en Cadzand-dorp. De bestuurder is ongedeerd gebleven. Een bergingsbedrijf heeft de auto gisteren wegge- takeld. Hoe het ongeluk heeft kunnen gebeuren, heeft de politie niet bekendgemaakt. Mogelijk is de auto van de weg geraakt door de combinatie van mist en nachtvorst. 8 maandagavonden start: 16 januari 2017 10-11-12 maart2017 Joke de Vrieze psychosociaal therapeut Gapinge, tel. 06-22868392 www.meditatiezeeland.nl Zeeland had een warmer en natter jaar dan gemiddeld. Dat blijkt uit het jaaroverzicht van Weeronline. Joanne Karkdijk Vlissingen Jeanette Vergouwen- de Ca- luwe Nieuwjaarsconcert door blazer sensemble TenToon. Gehoord op 29 december in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 41