Maak je volgende vakantie bijzonder! Nu volop vroegboekkorting Karin's 16 DEZE WEEK: RECHTSE REVOLTE Veel kiezers 'rechts van de VVD' koesteren hoge verwachtingen. Zij hopen op ingrijpende veranderingen. k was te gast bij het Forum voor Democratie (FvD) van Thierry Baudet. In een panel met collega journalisten sprak ik er over me dia in tijden van 'fake news'. Bij een deel van die media ligt Baudet slecht. Dat komt doordat hij behalve gepromoveerd academicus ook een behendig provocateur is. Zo liet Baudet zich ooit, liggend op een vleugel, fotograferen met één vinger op een toets. Verder hield hij een controversiële rede voor een publiek van rechtse Vlaamse nationalisten, tegenover wie hij opmerkte een cordon sanitaire een 'vorm van intel lectueel fascisme' te vinden. En hij prijst zichzelf aan als de 'belangrijk ste intellectueel van Nederland'. Dan ben je al snel omstreden. Maar Thierry Baudet (volgens de Volkskrant is diens naam Frans voor 'Diederik Ezel') weet met zijn Fo rum wel mensen te lokken. Het par tijkantoor - een klein souterrain aan de Herengracht in Amsterdam - puilde uit. Er hing een beetje een conspiratief jaren 6o-sfeertje: alsof een zelfverklaarde avantgarde van politieke geestverwanten elkaar eindelijk had gevonden. Jong en oud was aanwezig: van een teleurgestelde gepensioneerde D66'er ('Jaja, de partij van het refe rendum, haha') tot jongeren als Eva, een 20-jarige studente uit Utrecht, die zich op haar 'linkse' universiteit een vreemde eend in de bijt voelt. Iemand als Baudet wordt in Eva's milieu beschouwd als een 'gevaar lijke, rechtse populist', vertelde zij. Gemoedelijk Van eventueel gevaar was op de debatavond van het Forum weinig te merken. Integendeel, men ver- keerde vooral in een staat van gemoe delijke verwachting. Veel kiezers aan deze kant van het politieke spectrum zijn ervan overtuigd dat er in Neder land na de landelijke verkiezingen van maart een andere wind gaat waaien. „Ik verwacht een omwente ling als in de VS", zegt de 47-jarige 'Diggrich', die wegens slechte erva ringen in het verleden alleen met zijn twitter-naam in de krant wil. „Ik hoop dat we verlost worden van het in zichzelf gekeerde politieke esta blishment, dat instituten dient als de VN en de EU." Diggrich ziet het Forum voor De mocratie - dat deze week met straf rechtadvocaat Theo Hiddema een be kende Nederlander wist te strikken - als een 'goed, eigentijds initiatief. „Maar ze komen te vroeg. Ze hebben nog te weinig bodem. De PW is wel klaar om te regeren." Dat geluid hoor ik meer onder sympathisanten van nieuwe, rechts- conservatieve en populistische inita- tieven als FvD, GeenPeil en ook Voor Nederland (VNL). Uiteindelijk gok ken mijn gesprekspartners erop - een aantal van hen zegt het te hopen - dat Wilders in maart als winnaar uit de bus zal komen. En wat dan? „Dan zal de PVV bij coalitiebespre kingen ongetwijfeld genegeerd wor den, waardoor Wilders weer in de slachtofferrol kan kruipen", ver moedt Rutger van den Noort (34). Van den Noort zit in de directie van een Nederlandse multinational en woont en werkt in de Verenigde Staten. Hij schrijft ook opiniestuk ken, voor de website Opiniez. In één daarvan ('Is Nederland klaar voor een coup?') suggereert Van den Noort - doordenkend op Wilders' waarschu wingen voor een 'revolte' - dat een staatsgreep in Nederland 'niet onmo gelijk' is als een grote groep burgers zich blijvend niet vertegenwoordigd voelt in het landsbestuur. 'Doordat de organisatie complex is, zal een staatsgreep onmogelijk kunnen plaatsvinden op de korte termijn', schrijft Van den Noort. 'Het zal mini maal vier jaar voorbereiding onder grote geheimhouding vergen.' Opruiend Vindt hij dit soort teksten niet onver antwoordelijk en opruiend? Van den Noort, die met zijn gezin op vakantie is in Nederland: „Ik vind het vooral opmerkelijk dat zo veel mensen zich bij mij melden, in de trant van: Hier ben ik, wanneer beginnen we? Tien tallen. Dat baart mij wel zorgen." Van den Noort is 'overtuigd protes tant en geen PW-stemmer', maar hij vindt wel dat Wilders deel moet uit maken van een volgende coalitie als diens partij het goed doet. Hij heeft ook sympathie voor Thierry Baudets Forum. „Ik vind het ideologisch een fantastisch initiatief. Maar hij gaat het niet redden. Thierry had langer de tijd moeten nemen om te rijpen en goede mensen om zich heen te verzamelen." Misschien is dat zo. Hoe dan ook: het zijn vreemde en fascinerende tij den, denk ik als ik rond middernacht het Amsterdamse souterrain verlaat. Keurige Nederlandse burgers, die dromen van een politieke revolutie? „Er dreigt anders een parallelle sa menleving van ontevredenen te ont staan", zei Van den Noort ook nog. Iets broeit er, dat is mij wel duidelijk. Kleinschalige accommodaties Altijd inclusief: vlucht verblijf huurauto weg van de massa www.karinschoice.nl !i 020 - 44 99 470 Wil jij tijdens je vakantie weg van de massa op ontdekking gaan en zelf je tempo bepalen? En wil je vooral geen gedoe met boeken? Kijk dan op www.karinschoice.nl Villa's met privé zwembad Boutique hotels Originele appartementen zaterdag 31 december 2016 'Ik hoop op een omwenteling' A Rutger van den Noort suggereert in een van zijn opinie stukken dat een staatsgreep in Neder land 'niet onmogelijk' is. FOTO MARCO OKHUIZEN Italië - Toscane - Cerreto Guidi Agriturismo Isola Verde Griekenland - Zakynthos - Limni Keri Markella Studio it Garden Suites

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16