24 ZE REPORTAGE PENSIONADO'S Het wemelt in de winter van de Nederlanders aan de zuidkust van het Iberisch Schiereiland. Volgens de ANWB ontvluchten ieder jaar zo'n half miljoen mensen ons land om te gaan overwinteren in zonniger oorden. De meeste overwinteraars gaan naar Portugal en Spanje en blijven tussen de drie en zes maanden weg. Aan de Costa del Sol troffen we opvallend veel Nederlanders. Zo'n halve kilometer buiten het Spaanse stadje Torre del Mar aan de Middellandse Zee ligt camping Laguna Playa. Ingeklemd tussen een verlaten parkeerterrein met palmbomen, een droge lagune en een hoge witte muur. Achter die muur staan de campers en cara vans zij aan zij langs geasfalteerde weggetjes. Bijna alle campingbe woners hebben de vlag van her komst uithangen, sommigen heb ben zelfs een heus naambordje te gen het voorwiel van hun voertuig gezet. Anneke (68) en Roel van Wou denberg (71) uit Breda staan voor het zestiende jaar op Laguna Playa. De auto staat voor de caravan. Op het stukje grond wat er dan nog overblijft ligt groen zeil. „Anders loop je dat grind zo naar binnen." Roel, een grote, vriendelijke man in een iets te strak T-shirt lacht: „Ja, dit is een goede plek. Je hebt hier de zon tot ie onder gaat. Hoe langer je hier komt, hoe meer zeggenschap je krijgt. Een goede plek te bemachtigen voor 'nieuwe' mensen is lastig." Anneke, keurig gekapt en ge kleed: „We zijn hier op een gege ven moment blijven hangen. Jaren geleden hebben we veel campings bezocht, helemaal tot aan Cadiz. Maar dit bleef voor ons de beste plek. Omdat je op wandelafstand van het stadje zit." Roel: „Het is een levendig stadje, er zijn wel toeristen, maar toch is het nog echt Spaans." Anneke ver telt dat ze in het eerste jaar wel eens huilend het vliegtuig naar Nederland heeft gepakt. „Ik miste Breda en de kleinkinderen. Ik was toen ook een van de jongsten en vroeg me af wat ik hier deed." Daar heeft ze geen last meer van, want ieder jaar komen ze voor een halfjaar terug. Anneke verexcuseert zich, ze gaat wijn en bier schenken. Corrie (70) en Hennie (71) van Dongen schuiven aan. Ook zij komen uit Breda en staan nu voor het vierde jaar een halfjaar met hun enorme camper een stukje verderop. Ze hebben elkaar hier leren kennen en zien elkaar nu zomers in Breda ook wel eens. „Maar het is hele maal vrijblijvend," voegt Anneke er nadrukkelijk aan toe. „We clai- zaterdag 31 december 2016 Karin Stroo Torre del Mar Rian en Will Rommens uit Roosendaal: voor het eerst zo lang weg. foto'sgoedelemonnens Corrie en Henny van Dongen: de staanplaatsen zijn wat aan de krappe kant, maar verder is het fantastisch. Anneke en Roel van Woudenberg: voor het zestiende jaar aan de Costa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 155