Wethouder roept op tot samenwerking scholen Nieuwjaars recepties bij gemeenten Aanleg nieuwe Sluis Terneuzen werpt in 2017 schaduw vooruit 7 Hetsluizencomplex bij Terneuzen zal het komend jaar al onherkenbaar veranderen, als voorbode van de bouw van de Nieuwe Sluis. zv Wie geregeld over de Westsluis vlakbij het bus station van Ter neuzen rijdt, kan het niet zijn ontgaan. Sinds een tijdje staan er grote, nieuwe bouwborden. De Vlaams-Neder landse Scheldecommissie (VNSC), de opdrachtgever voor de Nieuwe Sluis, heeft ze laten plaatsen. Het jaar 2017 wordt cruciaal voor het megaproject. De aannemings combinatie die de Nieuwe Sluis (427 meter lang, 55 meter breed en 16 meter diep) mag bouwen, zal in september bekend zijn. Het grote werk kan daarna echt beginnen, maar voor die tijd staat al veel te gebeuren. Harm Verbeek, omgevingsma nager bij de VNSC, heeft de deel projecten die in 2017 op stapel staan, op een rijtje gezet. Allereerst vindt er een 'grote schoonmaak- operatie' plaats. Heel veel gaat ver dwijnen, met name langs de Zee- vaartweg op de landtong naast de Westsluis en dichterbij de Terneu- zense binnenstad aan de Schepen- dijk. Het laatste staat overigens 'pas' tegen het einde van komend jaar te gebeuren. De Zeevaartweg en omgeving worden in de eerste maanden van 2017 helemaal schoongeveegd. Het wachtlokaal van het Nederlands Loodswezen, het onderkomen van de Bootliedenwacht, een aantal woningen, het pand van maritiem informatiecentrum Het Portaal van Vlaanderen en gebouwen van Rijkswaterstaat - van noord naar zuid - gaan allemaal weg. De VNSC zou nog wat langer kunnen wachten met de sloop werkzaamheden. De mensen die nog in de vroegere dienstwonin gen van Rijkswaterstaat wonen, Aad van der Voort en het echtpaar Wesdorp, zouden er blij mee zijn. „Ik woon hier nu vier jaar anti- kraak", vertelt Van der Voort die uit Goes komt, „en ik vind het ge weldig. Er is altijd beweging van schepen, voor en achter mijn huis. Maar ja, als je antikraak woont, weet je dat het tijdelijk is." Aad moet 3 januari weg zijn. De familie Wesdorp die 24 jaar aan de Zeevaartweg woont, heeft iets lan ger de tijd, tot begin februari. Al- Je woont hier zo vrij, natuurlijk ga ik dat missen fons Wesdorp zegt de vrijheid te zullen missen. „Of ik dat erg vind? Ja natuurlijk vind ik dat erg." Hij gaat met zijn vrouw voorlopig in een flatje in het Schuttershof in Terneuzen. „Je zit dan toch in een blok." Langer wachten kan echter niet, geeft omgevingsmanager Verbeek aan, omdat de tijdsplanning vrij strak is -de Nieuwe Sluis moet in 2022 klaar zijn- en omdat leeg stand geld kost. „Je moet die leeg staande panden, zoals van Rijks waterstaat, wel blijven bewaken." Rijkswaterstaat heeft in de Nieuw Neuzenpolder, richting de Westerscheldetunnel, al een tijde lijk terrein in gebruik genomen. De Bootliedenwacht en het Ne derlands Loodswezen moeten ook verder. Zij krijgen aan de westkant van de Westsluis, dus dichtbij het busstation, een tijdelijk onderko men. „Het wordt een net com plex", verzekert Verbeek, „want de bootliedenwacht en loodsen moe ten er toch een aantal jaren zit ten." Een andere klus die al snel be gint, is de uitbreiding van de Goese Kade aan de zuidzijde van de Westsluis. Een nieuwe kade en steiger komen daar, onder meer voor sleep- en bergingsbedrijf Multraship. Verbeek: „Als de aan nemer van de Nieuwe Sluis sep tember dit jaar bekend is, moet hij direct zijn gang kunnen gaan." TERNEUZEN De drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten (Sluis, Hulst en Terneuzen) houden maandag een nieuwjaarsreceptie. In Sluis wordt de receptie om 19.00 uur in het belfort in Sluis ge houden. Daarnaast wordt ook af scheid genomen van burgemeester Annemiek Jetten. In Hulst wordt de bijeenkomst om 19.00 uur in de centrale hal van het stadhuis gehouden. De receptie van de gemeente Ter neuzen vindt om 17.00 uur in het Scheldetheater plaats. De band The Bright treedt er op en de Ketchup- fabriek zorgt voor iets lekkers. Het ZSC is, zoals gisteren gemeld, uit de besprekingen over samen werking in het Zeeuws-Vlaams middelbaar onderwijs gestapt. De school ziet er geen voordelen in en vreest de eigen christelijke identi teit te verliezen. Liefting geeft desgevraagd een reactie als wethouder van onder wijs in Terneuzen. „Het is niet goed dat dit is gebeurd", zegt hij eerst voorzichtig. „Het middelbaar onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen krijgt, net zo als eerder het basisonderwijs, on herroepelijk te maken met sterk dalende leerlingenaantallen. Om kwalitatief goed onderwijs te kun nen blijven bieden, moet je over je eigen schaduw heen durven te stappen." Dorpsschool In het basisonderwijs is dat de laat ste jaren op veel fronten al ge beurd, stelt Liefting als voorbeeld. Hij noemt Sluiskil, waar tot voor kort drie basisscholen waren, van openbare, protestants-christelijke én rooms-katholieke huize. Ze zijn samengegaan in één dorpsschool. Liefting: „De besturen van de di verse scholengroepen hebben daar goed aan gedaan." Het middelbaar onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen ontkomt er, Om goed onderwijs te behouden moetje over je schaduw durven stappen volgens Liefting, niet aan ook die weg in te slaan. „Want het Zeldenrust-Steelant- college kan het op zichzelf mis schien wel redden, maar stel je voor dat de andere middelbare school in Terneuzen, De Rede, door een dalend leerlingenaantal in de problemen komt. Via een omweg zal het Zeldenrust-Steel- antcollege daar hoe dan ook mee worden geconfronteerd." Lief ding Daar komt bij, aldus de wethouder, dat met name het aantal vwo-leer- lingen de komende jaren zo sterk kan afnemen, dat de bekostiging van het vwo op de individuele scholen niet meer rond te breien is. Wethouder Liefting: „Het zou mij dan ook een lief ding waard zijn als alle bestuurders weer bij el kaar gaan zitten, in het belang van de huidige en toekomstige leerlin gen." SLOOP GEBOUWEN zaterdag 31 december 2016 Sluizencomplex wacht kaalslag Harmen van der Werf Terneuzen Eén van de nieuwe bouwborden voor de Nieuwe Sluis op het sluizencomplex van Terneuzen. foto peter nicolai -Alfons Wesdorp, bewoner Zeevaartweg De Terneuzense wethouder Cees Liefting roept het Zelden- rust-Steelantcollege (ZSC) in Terneuzen op alsnog samen werking te zoeken met de drie andere middelbare scholen in Zeeuws-Vlaanderen. Harmen van der Werf Terneuzen - Wethouder Cees Liefting terneuzen OPDRACHTGEVER START JANUARI 2017 GEREED SEPTEMBER 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 152