Uitstel en hogere kosten riool Dreischor Keien met een messing plaatje abraham duits 7 STRUIKELSTENEN IN BURGH EN ZIERIKZEE In stoepen voor woningen in Burgh en Zierikzee komen 23 struikelstenen. Ze herinneren voorbijgangers aan de vroegere bewoners. STRUIKELSTENEN huizen naar Amsterdam. George ontsprong de dans door met zijn vrouw onder te duiken in Dordrecht. Zij overleefden de oorlog. Abraham, Delphine en Ro ger werden vanuit de hoofdstad gedeporteerd naar de vernietigingskampen en gedood. De kostenverhoging heeft verschil lende oorzaken. Bij het werk in de Ockersestraat is vervuiling door lood ontdekt. Sanering van deze plek heeft 165.000 euro gekost. Ver der bleek in het dorp na regenval meer wateroverlast te zijn dan ge dacht, waarop werd besloten het hemelwater apart af te voeren. Tenslotte is om cultuurhistori sche redenen gekozen voor klinkers in plaats van asfalt binnen de dorpskom. In het asfalt zit teer en dat moet dus op de voorgeschreven manier worden afgevoerd. Alles bij elkaar maakt dat het project ruim vier ton duurder. Het extra geld komt uit de algemene reserves. Maar er wordt ook geld vrijgemaakt door de vervanging van het riool in de Scheldestraat in Zierikzee een jaar uit te stellen. Woningbouwvereniging Zeeuw- land wilde komend jaar gaan slo pen en bouwen in de Moggestraat. Dat leek de gemeente een mooi moment om daar de riolering te vervangen. Maar inmiddels werkt Zeeuwland aan een nieuwe vast goedstrategie, waarvan nog niet duidelijk is hoe die er voor deze straat uit gaat zien. Zeeuwland wil hierover in overleg met de bewo ners. Vanwege die onduidelijkheid is het vernieuwen van de riolering uitgesteld tot 2018. Wél duidelijk is dat op 9 januari wordt begonnen het vervangen van de riolering op het kruispunt van de Welleweg en de Ooststraat. Daarna komt de Ooststraat aan de beurt. Het riool in Dreischor stamt uit 1955 en is aan vervanging toe. HIER WOONOE GEB. 1909 VERMOORD 16.11.1944 NEUENGAMME Bom, Dordrecht, Amsterdam, Emmen, Hilversum, Gouda, Middelburg en straks ook Zierikzee en Burgh. Wie in die plaat sen de blik naar de grond richt, zal daar op een piepklein herdenkingsmonument stuiten. Een zogeheten struikelsteen, ter nagedachte nis aan de toenmalige Joodse bewoners van het ach terliggende pand. Weggevoerd en vermoord tussen 1942 en 1944 in Auschwitz, Sobi- bor of een ander concentratie kamp. Tot nu toe is van 122 Joodse Zeeuwen met zekerheid vastge steld waar ze hebben gewoond, toen ze de provincie moesten ver laten. Onder hen 22 inwoners van Zierikzee en één uit Burgh. Abraham Spalter woonde met zijn vrouw Delphine Dreijfus en hun kinderen George en Roger aan de Korte Groendal 32. Onder dreiging van de naderende oorlog met Duitsland ontvluchtte het gezin in augustus 1914 hun toen malige woonplaats Parijs en vestigde zich in het (neutrale) Zierikzee. Abraham kon direct aan de slag als chef boekbinden bij de firma Ochtman Sa Zoon, vond Jan Kroesen van de Stichting Struikelstenen Zeeland terug in de archieven. Jongste zoon Roger ontpopte zich tot een talentvol violist en studeerde in 1934 af aan het conservatorium in Antwerpen. Hij gaf veel uitvoeringen, waaronder ook in het Concertge bouw in Zierikzee. Vanwege zijn Joodse afkomst werd Roger in 1940 bij de Vlaamsche Philharmonie ontslagen en keerde hij terug naar zijn ouders in Zie rikzee. Maart 1942 werd het gezin gedwongen te ver- Mooi gebaar Sabrina Biervliet moet toch wel even slikken wan neer ze denkt aan de voorgeschiedenis die haar huis altijd zal tekenen. „Het is vreselijk wat die mensen hebben meegemaakt, iets wat nooit vergeten mag worden." Toen de Stichting Struikelstenen aanklopte met het verzoek drie gedenkstenen in de bestrating voor haar deur te mogen plaatsen, hoefde ze niet lang na te denken. „Een mooi gebaar. Toch wel bijzonder ook dat die mensen in dit huis hebben gewoond." De messing naamplaatjes in de stenen voor de deur maken het litteken van de lokale geschiedenis op een waardige manier tastbaar, vindt André 't Jong. Hij woont aan de Hofferstraat 38. Tot maart 1942 was dat het huis van Izaak Wilkens en Stella Israels met hun dochtertje Bertha. Izaaks vader Abraham was slager en woonde op de Breedstraat 10. In 1937 nam Izaak de slagerij in de Maarstraat over. Op 25 mei 1943 werd in So- bibor een einde gemaakt aan hun leven. Bertha was toen zes jaar. Izaaks vader, moeder, ou dere zus Selma en broertje Dolf hebben de oorlog evenmin over leefd. Zijn jongere zus Lena en andere broertje Herman wel. Trieste verhalen die er stuk voor stuk inhakken, ervaart Dick Meulblok. Hij woont in het huis dat Irma Jacobs moest achterla ten, de toendertijd enige Joodse inwoonster van Burgh. „Je deelt daardoor een verleden. Dat maakt wel indruk op mij. Zo'n struikelsteen straks voor de deur is toch even een gelegenheid om bij die ver schrikkingen van toendertijd stil te staan." Jacobs woonde eerder aan de Ring 21 in Haamstede, waar ze introk bij onderwijzeres Barendina Kohier. Ze ver huisden later naar de Kloosterweg en in 1938 naar Burgh. Jacobs werd op 30 december 1942 vanuit Am sterdam gedeporteerd en vier maanden later op 47-ja- rige leeftijd in Sobibor vermoord. Zakendoen De Joodse gemeenschap concentreerde zich volgens onderzoeker Jan Kroesen in Zierikzee in verband met de stedelijke omgeving. „In de stad kon je zakendoen. Het was Joden verboden allerlei ambachten uit te oe fenen. Je vindt onder hen weinig of geen timmerlie den, metselaars en zo. Zij waren gedwongen allerlei handelsactiviteiten te ontplooien: veehandel, handel in manufacturen en het drijven van een winkel. En voor handel heb je klanten nodig." De enige Zierikzeese Joden die de oorlog overleef den door onder te duiken en terugkeerden, waren Henoch Labzowski en zijn dochter Clara. Hij her trouwde met Sara Drukker en ze begonnen hier -zij het moeizaam- opnieuw. Sara opende een winkel in babyartikelen in het oude pand aan de Lange Nobel- straat (huidige ING) van Henochs zus Mien, dat weer in hun bezit kwam. Later zijn ze verhuisd naar het midden van het land. zaterdag 31 december 2016 Even stilstaan bij de herinnering Abraham Spalter en Delphine Dreijfus. Struikelstenen, stol- persteine, zijn kleine keien van 10 x 10 x 10 centimeter, be dekt met een mes sing plaatje. Ze zijn bedoeld als herinne ring aan de wegge voerde en omge brachte Joden in de Tweede Wereldoor log. Sinds 1994 zijn verspreid over ver schillende landen meer dan 43.500 van deze steentjes geplaatst door de initiatiefnemer, de Duitse kunstenaar Gunter Demnig. In Nederland is de eer ste struikelsteen in november 2007 in Borne gelegd. De stenen worden ge maakt in Duitsland in het atelier van Dem nig. Op elke steen is in het plaatje, naam, geboortejaar en plaats en datum van overlijden van het slachtoffer gestanst. De strui kelstenen in Zierik- zee en Burgh wor den 7 februari ge plaatst. In Burgh ge beurt dat 's och tends door Demnig. Bij de plaatsing in Zierikzee later die dag is opperrabijn Binyomin Jacobs aanwezig. Izaak en Stella Wilkens-lsraëls. foto's stichting struikelstenen zeeland Het werk aan de riolering in vier straten van Dreischor gaat langer duren en vier ton extra kosten. Ton van den Nouweland Dreischor Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 133