18 ZEELAND Veel interesse voor nieuwe aanpak bij ouderen met dementie Nee, ze zijn er niet voor de kinderen. Deze nieuwe soort clown haalt ouderen met dementie (voor even) uit hun gesloten wereld. En ze zijn er goed in. 'De verplegers hebben er geen tijd meer voor.' Het is tijdelijk, maar er was even contact „Ik ben niet bang hoor. Echt niet. Donder op!", gilt Sjaak. Hij moet niets hebben van Inge Hart- lief die onaangekondigd de huiska mer van verpleeghuis het Elisa beth in Goirle binnenloopt. „Stom me clown!" De 87-jarige is kwaad. Net zat hij nog in alle rust een kopje kof fie te drinken, komt ineens de Til- burgse Inge Hartlief als 'Pien Pioen' de boel verstoren. Ze is een opvallende verschij ning. Niet alleen door haar enor me lengte, maar zeker ook door haar bonte outfit. Pien trekt zich weinig aan van Sjaak. Ze laat hem maar even. „Niet iedereen vindt het leuk." Het zijn reacties waar ze wel aan gewend is, maar die ze liever niet heeft. Pien Pioen komt voor mensen zoals Riet, die even verderop aan een tafeltje zit. Buitenwereld Ze zit alleen. De schouders han gen. Het hoofd ook. Ze heeft haar ogen dicht en lijkt totaal afgeslo ten van de buitenwereld. Haar in middels koude koffie staat nog on aangeroerd voor haar. Pien gaat naast haar staan. Geen reactie. „Goedemorgen mevrouw." Geen reactie. Ze klimt op de tafel. Geen reactie Ze gaat liggen. Neuriet zachtjes een liedje. Geen reactie. Dan pakt ze de hand van Riet. De aanraking doet de 91-jarige ineens opkijken. Ze ziet Pien. Ze lacht. Kust de handen van Pien Pioen en zegt iets wat alleen zij lijkt te begrijpen. De onverstaanba re communicatie tussen de twee duurt een kleine minuut. Pas dan laat Riet de handen van de clown, die ineens in haar wereld ver scheen, los. De schouders gaan weer hangen. Haar blik naar bene den gericht. Weer terug bij af. Het is maar voor even, maar clowns als Pien Pioen weten vaak wel mensen met dementie uit hun gesloten wereld te halen. „Het is maar tijdelijk, maar er was contact", vertelt Inge Hartlief. „Riet was weer heel even onder ons." En dat is belangrijk, vindt ook Roland Ansems van het Elisa beth in Goirle. Hoe verder men sen in hun dementie zitten, hoe moeilijker het is ze te bereiken. Ze trekken zich terug in hun eigen wereld en sommigen verliezen op een gegeven moment de taal. „We proberen ze nog te bereiken door middel van muziek of door bewe ging zoals het overgooien van een ballon." Maar contact maken zoals Pien Pioen doet, doen volgens de manager zorg alleen de clowns. Theaterachtergrond De meeste Careclowns, Mimak- kers, Dichterbijclowns of Visite clowns hebben dan ook een thea terachtergrond of een specifieke opleiding gevolgd. Dat moet ook wel volgens Nathalie Verdonschot van Stichting Careclowns. „Want het is een heel andere manier van benaderen dan we gewend zijn." En die kun je leren. Het gaat niet alleen om dat subtiele rode neus je. De clowns zijn niet alleen vro lijk, druk en aanwezig maar vooral ook zacht en subtiel. Rustig en af wachtend. „We zijn ook geen ech te clowns, maar gebruiken het meer als middel om ons doel te be reiken", legt Verdonschot uit. En dat doel is: contact. Heel zachtjes komt Pien Pioen dichterbij. Alle kleine bewegingen die de bewoners van het Elisabeth maken vergroot ze uit. Zoekend naar een reactie. Met een lach, een aanraking. Met een knuffel of een muziekdoosje. En bij die laatste gaan de ogen van de 83-jarige Toos open. 'Koud', zegt ze zacht jes en kruipt een beetje tegen Pien aan. Die slaat warm haar ar men om haar heen. Vooral zorginstellingen lijken steeds meer interesse te hebben voor deze andere manier van bena deren merken ze bij Careclowns. „Er is voor mensen met dementie de laatste tijd veel aandacht", ver telt Verdonschot. Met name dank zij Hugo Borst en zijn manifest. Die aandacht helpt de clowns. De stichting Careclowns was gestopt, vooral door gebrek aan geld. Maar door alle aandacht kwam er weer behoefte vanuit de markt en meld den zich zes grote fondsen waar door ze vorig jaar weer konden starten met twaalf clowns. Inmid dels zijn dat er negentien die dit jaar zo'n 600 bezoekjes brachten. Dat zijn 18000 ontmoetingen. Met mensen zoals An. Ze is pas 66 jaar maar woont al ruim twee jaar in het Goirlese verpleeghuis. Haar man Frans bezoekt haar twee keer per dag, maar echt com municeren is moeilijk. „Ze praat eigenlijk nog voornamelijk via de mimiek in haar gezicht." Maar dat is genoeg voor Pien Pioen. De twee trekken gekke bekken naar elkaar. Frans kijkt tevreden toe. „Mooi om te zien. Ze hebben écht contact. Ik merk dat de verplegers daar veel minder tijd voor hebben Die hebben duizend andere din gen te doen. Wat echt spijtig is, want het is zo belangrijk." T egenbeweging De opmerking van Frans Couwen berg is niet nieuw. Door bezuini gingen in de zorg is er minder per soonlijke aandacht en dat speelt a' een tijdje. „Maar er lijkt een soort tegenbeweging te ontstaan waar bij instellingen juist meer de na druk leggen op welzijn", aldus Verdonschot. Of daarom de groei van deze nieuwe soort clown al leen nog maar meer gaat toene men is de grote vraag. Roland An sems: „Er zijn meer manieren om mensen met dementie te berei ken. Maar zoals de clowns het doen is een hele mooie manier." Pien Pioen neemt afscheid van de groep bewoners in Goirle. Maar naast de verplegers merkt ei genlijk niemand het meer. De 75-jarige Pavel kreeg er sowieso niets van mee. „Maar Toos, An en Riet waren heel even weer bij ons", meent Inge Hartlief die met haar Pioenkoffer in haar kleine elektrische Pioenmobiel stapt. Ze is tevreden. „Ze hebben zich mis schien weer even mens gevoeld." vrijdag 30 december 2016 Nieuw soort clown staat op An woont al ruim twee jaar in verpleeghuis Elizabeth in Goirle en kan steeds moeilijker contact maken. Echt praten gaat niet meer, maai communiceren met Pien Pioen blijkt geen probleem. Pien Pioen probeert contact met Pavel te maken. Maar de 75-jari- ge heeft vandaag geen interesse, foto's jan van eindhoven Merel van Beers Goirle Inge Hartlief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 93