C? Feest met een zwart randje Bouwbedrijven zoeken personeel Concertzaal zwaait Jos van der Sijde uit 1 n Stop afgerukte vinger in een zak ijswater Vrede LIE 2 Commentaar Iorgenavond regeert het vuurwerk Nederland. Of we dat nu leuk vinden of niet, oudejaarsavond en nieuwjaarsnacht wordt er geknald. Vaak zwaar werk, duidelijk gevaarlijk. Toch doen we het elk jaar opnieuw. En steevast zijn er slachtoffers. Bijna altijd met ernstige verwondingen en zelfs verminkingen. Het gaat meestal om jonge mannen die illegaal vuurwerk afsteken. Dit is moeilijk te bestrijden. De politie doet haar best, maar heeft ook ander werk. Gemeenten proberen de overlast te beperken met vuurwerkvrije zones. Het Rode Kruis komt met voorlichting over het verzorgen van brandwonden. Op huisartsenposten en in zie kenhuizen staan hulpverleners klaar om de onfortuinlijken op te vangen. Zo is de jaarwisseling steeds een feest met een zwartgebla kerd randje. Kan dat niet anders? Vuurwerk hoeft helemaal geen probleem te zijn. Wie siervuur werk gebruikt en dan ook nog een beetje rekening houdt met de om geving - kinderen en bejaarden die slapen, de hond van de buren - maakt het niet snel te bont. Er kan eens een beetje walm in de straat hangen, en soms duurt het even voor de vuurwerkresten zijn opge ruimd, maar dat is het dan wel. Dit is feesten binnen redelijke kaders. Daar past het zware illegale vuurwerk absoluut niet in. Dat hoort bij de vele uitwassen van oud en nieuw. Net als carbidschieten in de be bouwde kom en net als het vreemde gebruik zo veel mogelijk spullen van erven te halen en die op het kerkplein achter te laten. Het zijn voorbeelden van vergaande ontremming en dus vaak van stupiditeit. Iets doen omdat het kan, niet omdat het leuk is. Er is maar een heel klein beetje gezond verstand nodig om oud en nieuw aangenamer te maken. Denk aan het verschil tussen nippen van een lekker drankje en het domweg achteroverslaan. Iedereen weet dat het eerste veel meer voldoening geeft. Met een beetje gezond verstand hoeft het afsteken van vuurwerk helemaal geen probleem te zijn „We moesten een aantal opdrach ten afslaan omdat we niet genoeg personeel hebben," zegt Johan de Visser, directeur van bouwbedrijf Joziasse in Vlissingen. „Dat hebben we hiervoor nog nooit meege maakt." Na de crisisjaren is er weer genoeg werk, maar het blijkt lastig vakmensen te vinden. Tijdens de crisis vertrok een groep werkne mers vanuit de bouw naar andere sectoren. Het Financieele Dagblad (FD) meldde donderdag dat 4638 leerlingen zich dit jaar inschreven voor een bouwopleiding, terwijl er volgend jaar bijna zevenduizend leerlingen nodig zijn om de perso- neelsvraag in te kunnen vullen. De Visser: Jongeren werken niet meer zo graag met hun handen. Ook is er vanuit de bouwsector te weinig ge daan om hen te trekken." Een pro bleem is ook dat veel bouwvakkers zzp'er zijn geworden. De Visser: „Zij clusteren zich soms, dan kun nen ze ook grotere opdrachten aan nemen. In dat geval zijn zij concur renten van ons." Ook Eric de Ruijsscher herkent het probleem. Hij is directeur van bouw- en infrabedrijf H4A in Sas van Gent en was tot 2015 voorzitter van afdeling Zeeland van Bouwend Nederland. „Bij ons bedrijf valt het personeelstekort nog mee. Want ook tijdens de crisis hebben we be wust mensen in vaste dienst geno men, voor het moment dat de bouwsector weer aan zou trekken, maar op termijn wordt het een gro ter probleem." ALMANAK De vierjarige Hannah uit Ant werpen luistert graag naar Kapi tein Winokio, de Vlaamse Robin Hood van de kindermuziek. De cd met eigentijdse versies van traditionele en internationale kinderliedjes kent ze van begin tot eind uit haar hoofd. Het Israëlische 'Shalom Cha- verim' heeft haar voorkeur. Vooral de strofe „En vrede voor u en vrede voor mij", zingt ze altijd keihard mee. Op de vraag of ze eigenlijk wel weet wat 'vrede' betekent, ant woordt Hannah parmantig: „]a zeker, dat is heel veel eten wat je dan heel snel opeet." AARDENBURG Kerstverlichting stap dichterbij Met oudjaar Saeftinghe in Ook kidstour bij veldrit toerclub MIDDELBURG In Middelburg is gisteren afscheid genomen van Jos van der Sijde, directeur van de Zeeuwse Concertzaal. Hij heeft de afgelopen twee jaar heel wat opge vangen nadat Douwe Eisenga er voor koos meer tijd aan compone ren te besteden. Voorzitter Jikkie van der Giessen overhandigde en kele cadeaus en stelde dat hij met veel inzet zijn werk had gedaan. De fles whisky, een Mondriaanrepro- ductie en het boek Hoe muziek werkt: over volksmuziek via pop naar klassiek, moesten de dank baarheid onderstrepen. Echtgenote Annemarie kreeg een boeket bloe men. Jos van der Sijde stipte aan dat hij tijdens zijn interim-periode had geprobeerd de samenwerking te verstevigen met belangrijke part ners zoals de Spot, de Stadsschouw burg, de gemeente en Kunsteduca tie Walcheren. Hij zette een vrij willigersorganisatie op en werkte nauw samen met andere organisa ties en podia. Hij is ook trots op de andere manier van communiceren met het publiek. „We hebben een nieuwe website en een magazine. Ik heb er alle vertrouwen in dat Jakko van der Heijden en de nieuwe directeur het werk zullen voortzet ten en dat het bezoekersaantal zal stijgen. Frans Koevoets wordt half januari de nieuwe directeur. VLISSINGEN Vorig jaar werden in heel Nederland 482 vuurwerk ongevallen tijdens de jaarwisse ling gemeld. Bijna de helft van de gewonden liep letsel op door vuurwerk dat door iemand anders was afgestoken. De meeste slacht offers hadden letsel aan de hand (38%) en/of vingers (19%). Bijna een kwart (23%) kreeg te maken met oogletsel. Bijna de helft van de mensen heeft geen idee wat ze moeten doen bij een ongeval met vuur werk, aldus het Rode Kruis. Bij oogletsel weet zelfs driekwart niet welke eerste hulp verleend moet worden. Het Rode Kruis geeft daarom tips wat je moet doen bij letsel in afwachting van de komst van professionele hulpverleners. Allereerst: bel 112. De belang rijkste tip bij oogletsel door vuur werk is: spoelen. Het kruit moet er uit. Spoel met een rustig straaltje water (druppelend) in het oog. Al leen spoelen als het oog nog intact is en de pupil in vorm. Als het oog niet meer intact is en de pupil ver vormd, is het belangrijk dat er niet op het oog gedrukt wordt. Theedoek Bij een afgerukt (deel van een) le demaat raadt het Rode Kruis het volgende aan: vraag slachtoffer zelf op wond te drukken (als dat kan). Oefen druk uit op de wond: met hand, (wond) drukver band of een schone doek (theedoek). Laat slachtoffer liggen indien er kans is op shock. Blijf druk uitoe fenen tot hulpdiensten zijn gearriveerd. Pak het afgerukte li chaamsdeel in een zak en stop dit in ijswater. Het Rode Kruis heeft voor het verlenen van eerste hulp een speciale app voor de mo biele tele foon. vrijdag 30 december 2016 Bouwbedrijven zijn op zoek naar personeel nu de sector na de crisis weer aantrekt. Maar het blijkt lastig om vakmensen te vinden. Joanne Karkdijk Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl De activiteitencommissie en de stadsraad van Aar denburg willen kerstver lichting en reuring terug brengen in de stad. Daarom werd woensdag de wandeltocht Op zoek naar Licht gehouden. „Er waren honderd deelne mers", zegt stadsraad voorzitter Dinique Bak kers. Er is ook 140 euro opgehaald voor lichtjes. De actie om legeflessen- bonnen te doneren bij de Jumbo loopt nog tot 8 ja nuari. EMMADORP Oudjaarsdag sportief af sluiten met een wande ling door het Verdronken Land van Saeftinghe, het kan morgen. Om 9.30 uur is het verzamelen gebla zen bij het Saeftinghe- bezoekerscentrum in Emmadorp, waarna een gids de wandelaars mee neemt voor een tocht van zo'n drie uur. Na afloop staan warme chocolade melk, glazen bubbels en oliebollen klaar. Volwas senen betalen tien euro, kinderen vanaf 10 tot 16 jaar vijf euro. AXEL Voor het eerst is er ook een kidstour tijdens de traditionele nieuwjaars- veldrit van toerclub Axel. Kinderen die mee willen doen, moeten zondag 8 januari om 9.45 uur bij de kantine van FC Axel aan de Boslaan zijn. De kids tour over twaalf kilometer begint een kwartiertje later. Een aantal begelei ders rijdt mee. De nieuw- jaarsveldrit over 30, 42 of 52 kilometer start ook bij FC Axel tussen 8.00 en 11.00 uur. MEESTEIIAIKERS Jongens steken vuurwerk af. rooskoole/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 84