Obama zet 35 Russische diplomaten uit om hacks Merwedebrug is nu echt klaar Trump en Obama ruziën openlijk: scheuren in de wapenstilstand 7 De hoffelijke verhouding tussen Barack Obama en opvolger Donald Trump staat op knappen. Over en weer zitten de twee elkaar dwars. e moeten nog drie weken door één deur om de overgang naar een nieuwe Amerikaanse re- I gering in goede banen te leiden, maar dat wordt steeds moei lijker. Trump verstuurde al een furi euze tweet over zijn voorganger. 'Ik doe m'n best om de vele opruiende uitspraken en obstakels van Presi dent O te negeren. Dacht dat het een soepele transitie zou worden - NOT'. Trump is onder meer geïrriteerd over lastminutebeslissingen van Obama. Zo legde Obama vast dat in delen van het Noordpoolgebied nooit naar olie geboord mag worden. Hij verleende 79 gevangenen gratie, de grootste groep ooit. Obama schrapte ook een register voor immigranten uit voornamelijk islamitische landen, ingevoerd na 11 september 2001, zo dat Trump het 'moslimregister' niet zomaar nieuw leven in kan blazen. Aardig Na de verkiezingsdag waren de ver trekkend en aankomend president juist opvallend aardig voor elkaar, in een poging de macht beschaafd en soepel over te dragen. Maar de afgelo- pen weken zijn scheuren in de wa penstilstand ontstaan. Trump wuift weg dat Vladimir Poetin hem met hackers een handje geholpen heeft in zijn campagne, iets waar Obama sancties voor gaat opleggen. Trump mopperde over de reactie van het Witte Huis - „Waarom klagen ze pas nu Hillary heeft verloren?" - en blijft Poetin prijzen. Ook leverde Trump openlijk kritiek op het Midden-Oos- tenbeleid van Obama - een onge kende breuk met de ongeschreven regel dat 'één president tegelijk' het land bestuurt. De nieuwe president houdt zich normaal gesproken op de vlakte tot zijn inauguratie op 20 ja nuari, waarna zijn voorganger hem niet voor de voeten loopt. Maar Trump is alvast met zijn eigen bui tenlandbeleid begonnen en riep Obama op tegen een VN-resolutie te stemmen die Israël op de vingers tikt voor het bouwen van nederzettingen in bezet Palestijns gebied. Als minis tervan Buitenlandse Zaken John Kerry deze week in een speech over het vredesproces Israël een veeg uit de pan geeft vanwege de nederzettin gen, noemt Trump dat 'minachting en disrespect' voor de bondgenoot. Hij kondigt een ommezwaai aan: „Blijf sterk Israël, 20 januari nadert snel!" De verhoudingen vertroebelen verder als Obama in een interview stelt dat hij van Trump gewonnen Trump is woedend omdat Obama een aantal besluiten neemt dat hem zal dwarsbomen zou hebben. Dat is tegen het zere been van Trump, die uithaalt op twitter. Een dag later komt hij er nog eens op terug. Het boze bericht over 'President O' die hem zou dwarsbo men volgt woensdag, nadat Obama bij een bezoek aan Pearl Harbor sub tiel Trump leek te verguizen. „Zelfs als de haat op z'n heetst brandt en de de stammenstrijd op zijn primairst is, moeten we de neiging om ons naar binnen te keren weerstaan", zei hij. De kemphanen bellen kort daarna over het 'vervolgen van een soepele en effectieve transitie', meldt het Witte Huis. Trump bindt in, draait 180 graden en zegt dat de tran sitie 'heel, heel soepel' verloopt. WASHINGTON President Obama straft Rusland hard voor inmenging in de Amerikaanse verkiezingen. Hij laat 35 Russische diplomaten uitzetten en sluit twee door Rusland gebruikte ge bouwen. De Russen, volgens de Ameri kanen inlichtingenmedewerkers, krijgen 72 uur om het land te ver laten. Reden voor de stevige re presailles zijn de hacks bij de De mocratische partij die volgens de Amerikaanse inlichtingendien sten uit de koker van het Kremlin komen. Met de publicatie van soms pijnlijke e-mails wilde de entourage van Poetin - dan wel de Russische president zelf- de cam pagne van Hillary Clinton scha den. Obama kondigt aan bewijs daarvan naar buiten te brengen. Vier hoge medewerkers van ge heime dienst FSB en de Russische militaire inlichtingendienst ko men op de lijst van mensen tegen wie economische sancties gelden - als ze tegoeden hebben in de VS worden die bijvoorbeeld bevro ren. Ook de twee diensten en drie bedrijven die materiële onder steuning boden voor de hacks ko men op de sanctielijst. Naast de aangekondigde repre sailles wordt vermoedelijk ook ge werkt aan geheime tegenacties, zoals cyberaanvallen. De maatre gelen doen de spanningen tussen de VS en Rusland verder oplopen. Rusland ontkent dat het achter de hacks zit en meldde al dat 'vijan dige stappen' van Washington be antwoord zullen worden. „Elke actie tegen Russische diploma tieke missies in de VS zal onmid dellijk terug gekaatst worden naar Amerikaanse diplomaten in Rus land." GORINCHEM De ellende rond de Merwedebrug bij Gorinchem is voorbij. Rijkswaterstaat maakte donderdag bekend dat de werk zaamheden aan de brug volledig zijn afgerond en er geen belem meringen meer zijn voor het ex treem zware vrachtverkeer en de scheepvaart. De werkzaamheden werden in de laatste week van kerstmis af gerond, wat ook weer gepaard ging met een complete afsluiting van de brug. 's Nachts werden de bouten voor de verstevigingspla ten nog eens extra goed aange draaid en werden de steigers on der de brug weggehaald, waar mee de klus geklaard was. Dat betekent dat nu ook voertuigen zwaarder dan 50 ton over de brug mogen en de hinder voor de scheepvaart ook voorbij is. Rijkswaterstaat sloot de be langrijke verbinding van en naar het zuiden op 11 oktober af voor al het vrachtverkeer inclusief bussen omdat haarscheurtjes in de draagconstructie waren ont dekt. Daardoor was het niet lan ger verantwoord om zwaar ver keer over de brug op de A27 te la ten rijden. De politie contro leerde streng bij de 55 jaar oude brug. Alle vrachtwagens zwaar der dan 3.500 kilo moesten om rijden. Vanuit het zuiden via de A16 en A15, vanuit Utrecht via de A15. Dat leidde tot enorme files in de regio Gorinchem, maar ook op de N3 bij Dordrecht ontston den af en toe verkeersproblemen. Personenauto's ondervonden geen hinder omdat de brug voor licht verkeer gewoon open bleef. Dat kon omdat alle materialen over water werden aangevoerd en werklieden op steigers ston den die onder de brug hingen. vrijdag 30 december 2016 GO Soepele transitie in gevaar Karlijn Van Houwelingen Washington Trump en Obama na hun ge sprek op 10 novem ber. De lichaams taal sprak boek delen. FOTO MICHAEL REYNOLDS/EPA Zwaar verkeer mag weer over de Merwe debrug. FOTOSANDER KONING/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7