F12016, wat een jaar! U 27 la# mJÜaju.. Ze weet niet wat het is, maar balk heeft haar altijd getrokken. Je moet er snel en technisch voor zijn, maar ook sierlijk en charmant OLAVM Een terugblik op het legendarische Formule 1-seizoen van 2016 Ga snel naar pzc.nl/olavmol Eigenlijk was Lieke altijd het grootste ta lent van de twee. Ze was peziger, sneller, sterker misschien ook wel. De meeste oefe ningen gingen haar net iets makkelijker af. Maar Lieke kreeg de ziekte van Pfeiffer en kampte met blessures. Sanne bleek toch net iets beter. Vooral op dat ene on derdeel: balk. Ze weet niet precies wat het is, maar die balk heeft haar altijd getrokken. Je moet er snel en technisch voor zijn, maar ook sier lijk en charmant. En vooral: je mag geen fouten maken. Op andere onderdelen kun je soms nog iets rechtzetten; op balk is ie dere misstap er één teveel. Zet je voet een halve centimeter teveel naar links en je ligt ondersteboven naar het plafond te sta ren. Beweeg je schouders een keer te bruusk en je evenwicht is kwijt. Op de balk gaat het om balans, om controle, om draaien en springen op een draadje, om dansen op de vulkaan. Je moet het niet alleen kunnen; je moet het ook durven. Ze knippert met haar ogen. Zet haar voet naar voren. In haar hoofd speelt ze haar oefening nog een laatste keer af. De pirouettes, de radslagen, de sprongen waarbij ze ondersteboven in de lucht hangt en de tijd lijkt te verglijden als het zand door je handen op een stranddag in juli. Door haar hoofd schiet het beeld van de alcoholloze afscheidsborrel voordat ze naar Rio vertrokken. Ze ziet zichzelf nog staan, thuis in de tuin in Oldenzaal, terwijl ze met haar moeder en haar zusje het volks lied zingt. Het was een grapje. Met een se rieuze ondertoon. Nieuw blik In andere landen word je als turnster ge maakt, gekweekt, gekneed. Kijk naar Chi na, kijk naar Amerika, kijk naar Rusland: ieder jaar trekken ze er een nieuw blik met turnsters open. In sommige systemen zijn de turnsters als eieren: ze worden keer op keer tegen de muur gegooid - al leen de sterksten blijven over. Dat is lullig voor de zwakkeren, maar de sterksten krij gen alles wat ze nodig hebben. De beste trainers en trainsters, een uitgebreide me dische staf, alle trainingsfaciliteiten die ze zich kunnen wensen. Ze hoeven zelf niet na te denken, ze hoeven zich geen zorgen te maken over geld of een plaats om te trai nen. Sanne Wevers wel. De weg naar de top was bezaaid met hobbels en kuilen. Bij de turnclub in Almelo, waar ze jaren trainde, werden haar ouders vlak na elkaar ontslagen vanwege 'een vertrouwens breuk': hun visie strookte niet met die van het bestuur. Toen Sanne en Lieke er hun verbazing over uitspraken en contact zoch ten met de lokale politiek werd ze te ver staan gegeven dat ze ook niet meer wel kom waren in Almelo. Nooit opgeven Een paar jaar vóór Rio moest de familie Wevers op zoek naar een nieuwe plek om te trainen. In de media spreken ze er niet of nauwelijks over, maar soms kun je tus sen de regels door genoeg horen. Zo zucht Sanne in Rio: „We hebben wel veel moe ten doorstaan." Maar hoe veel tegenwer king er ook was: nooit dacht ze aan opge ven. Ze weigerde om te stoppen met dromen. Als het niet makkelijk kon, dan maar moeilijk. Ze voelt haar hart in haar keel. Dit is waar ze ja ren voor heeft getraind. Dertig uur per week, dag in, dag uit. Geen feestjes, geen uitspattingen, maar altijd die muffe hal. Ze strekt haar handen. Uit het publiek klinkt haar naam. Langs de kant zit ten haar concurrentes. Ze kijken naar Wevers, som migen aandachtig, sommi gen in zichzelf gekeerd. Bij het bankje van de Amerikanen staat Simone Biles. Ze is onverslaanbaar - tot het moment komt dat ze wordt verslagen uiteraard. Nog nooit won Wevers op een groot toernooi van Biles. Biles is te goed. Te sterk. Te lenig. Te explosief. Eén keer kwam ze dichtbij, op het WK, maar toen won Biles alsnog. Maar de Spelen zijn niet het WK. De Spelen zijn nog groter, er staat nog veel meer druk op. En Biles is ook niet onfeilbaar. Ze heeft net een fout gemaakt in haar oefening. Sanne Wevers heeft het gezien. Als er één dag is waarop ze de beste turnster van de wereld kan ver slaan, dan is het deze dag. Maar dan moet alles kloppen in de komende twee minu ten. Dan moet ze alle risico's nemen die ze kan nemen. Dan mag ze niet haperen. Niet wankelen. Niet vallen. Niet twijfelen. Ze haalt nog een keer diep adem. En dan springt Sanne Wevers met een flik flak op de balk. Met de allesverzengende overtuiging dat ze iets gaat doen wat onmogelijk is. 2016 is voor Nederland het Formule 1-jaar om nooit te vergeten. Sinds de doorbraak van Max Verstappen is de sport populairder dan ooit. OLav Mol, al ruim 25 jaar dé Formule 1 verslaggever van Nederland, blikt terug op dit bijzondere seizoen. vrijdag 30 december 2016 Sï!S!!S«Ö OP 2017 EN HAMILTON Sanne Wevers tijdens haar balk- oefening, die haar naast olympisch goud ook de titel van Sportvrouw van het Jaar ople verde. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 72